בית המשפט דחה את בקשת נתניהו לדחות את הדיון בעניינו בשבוע הבא

השופטים נימקו וכתבו כי כתב האישום המקורי נמצא בידי הנאשמים זה כשנה. לצד זאת, השופטים מתחו ביקורת על היועמ"ש והפרקליטות ואמרו כי עליהם להעביר להגנה את המסמכים שמוכיחים כי מנדלבליט אישר את פעולות החקירה נגד נתניהו בזמן אמת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, במאי
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (רביעי) את בקשתם של סנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות את הדיון בעניינו שאמור להתקיים ביום רביעי הבא. בדיון זה צריך נתניהו לענות על כתב האישום נגדו. השופטים נימקו וכתבו כי "כתב האישום המקורי נמצא בידי הנאשמים זה כשנה. ניתן להניח כי הגשת כתב האישום המתוקן מחייבת התאמות בתשובה לאישום, אך אין בה כדי להצדיק דחיית הדיון".

הסנגורים עמית חדד ובעז בן צור ביקשו היום לדחות את הדיון בשל משבר הקורונה. "הימים הם ימי סגר כללי במדינת ישראל" כתבו הסנגורים. "בשבוע האחרון בהתאם להנחיות משרד הבריאות, משרדי הח"מ (חדד ובן צור - נ"ב) עבדו במצבת עובדים מצומצמת של עד 50%. כעת, בעקבות החלטת הממשלה מליל אמש, מתכונת זו תצומצם עוד יותר... ותקשה על ההגנה עוד יותר להיערך למתן התשובה". עוד הוסיפו הסנגורים כי האילוצים הללו לא היו בשליטתו של נתניהו: "מובן מאליו, כי אילוצים אלה לא היו ידועים מראש, ולא היו מצויים בשליטת המבקש ובאי כוחו".

מוקדם יותר היום הודיעו סנגוריו של נתניהו כי הוא שוקל לבקש שוב חסינות מהכנסת בעקבות הגשת כתב האישום המתוקן נגדו. בסוף נובמבר פורסם ב"הארץ" כי נתניהו נערך לבקש מהכנסת שוב חסינות מפני העמדה לדין ומכין את התשתית המשפטית למהלך. מטעם נתניהו נמסר אז בתגובה כי "הפרסום אינו נכון וחסר כל בסיס". ראש הממשלה מואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים.

אתמול שלח היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט תצהיר לבית המשפט, שבו כתב כי אישר מראש את חקירות ראש הממשלה בעל פה. ואולם, שופטי המחוזי דחו היום את עמדתו ואת עמדת הפרקליטות כי תצהיר זה מספק. השופטים דורשים מהפרקליטות למלא אחר החלטתם - ולהעביר לידי ההגנה את מסמכי הפרוטוקול שמוכיחים כי מנדלבליט אישר את פעולות החקירה בזמן אמת. זאת, לאחר שעורכי דינו של נתניהו טענו כי האישורים לפתיחה בחקירה ניתנו רק בדיעבד - בניגוד לחוק.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליטצילום: מגד גוזני

השופטים כתבו כי "אנו סבורים, כי עומדת לנאשם הזכות הדיונית לקבלת האישורים... בהיותם מסמכים רלוונטיים החוסים תחת 'חומרי חקירה', בהתאם לחוק. אנו מורים למאשימה למסור להגנה את האישורים, בפורמט הקיים לגבי כל אחד מהם, בתוך שבעה ימים".

השופטים מתחו ביקורת על מנדלבליט וכתבו כי לא ניתן לראות במסמכי הפרקליטות מסמכים פנימיים שאין למסור לידי ההגנה. "על המשיבה (הפרקליטות, נ"ב) להעביר ללא דיחוי להגנה את אותם חלקים של המסמכים בהם נמצאת, לשיטתה, הסכמת היועץ", כתבו השופטים. "לא די בהפניה של היועמ"ש למסמכים אלה, חלף מסירת המסמכים לידי המשיב".

בשבוע שעבר הגישו סנגוריו של נתניהו בקשה לביטול כתב האישום נגדו בטענה שבוצעו פעולות חקירה בתיק אשר קיבלו את אישור היועמ"ש רק בדיעבד. לפי חוק יסוד הממשלה, פתיחה בחקירה נגד ראש ממשלה מכהן מותנית באישור היועץ המשפטי לממשלה בלבד. מהפרקליטות נמסר אז כי "חקירות ראש הממשלה אושרו כדין על ידי היועץ המשפטי לממשלה".

ביום ראשון הגישה הפרקליטות כתב אישום מתוקן נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו לבית המשפט המחוזי בירושלים. האישום המתוקן בתיק 4000 מפרט 230 דרישות שהציבו נתניהו ובני משפחתו להטיית הסיקור אודותיהם באתר וואלה, ושראש הממשלה היה מעורב ישירות או באמצעות מתווך ב-155 מהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ