בשל הסגר, נדחה הדיון במשפט נתניהו שתוכנן להתקיים בנוכחותו ביום רביעי

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים החליטו ביוזמתם לדחות את הדיון, שבו נדרש ראש הממשלה לענות על כתב האישום נגדו. השופטים לא קבעו לדיון מועד חדש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו עם עורכי דינו במשפט, במאי

הדיון במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שתוכנן להתקיים בנוכחותו ביום רביעי הקרוב, נדחה הבוקר (שישי) בשל הסגר. שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם החליטו ביוזמתם לדחות את הדיון, שבו נדרש נתניהו לענות על כתב האישום נגדו. השופטים לא קבעו מועד חדש לדיון. ההודעה על דחיית הדיון נמסרה גם לבני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' וכן לארנון מוזס.

בהודעה על דחיית הדיון נכתב כי "בהמשך להודעת מנהל בתי המשפט מ-7 בינואר בדבר התאמת מתכונת הפעילות בבתי המשפט ובבתי הדין לעבודה – התמודדות עם נגיף הקורונה; ובהתחשב בריבוי הנוכחים המגיעים לבית המשפט לדיון ובסגר הכללי, הדיון הקבוע ליום 13.1.2021 מבוטל בזה. על מועד חדש תבוא הודעה בנפרד". 

שר המשפטים והביטחון בני גנץ כתב בתגובה בטוויטר: "למען הסר ספק - בתי המשפט פתוחים ומתפקדים. כך החלטתי וכך יהיה. בשל הסגר, נעתר מנהל בתי המשפט, לבקשות השופטים, עורכי הדין והציבור, ואיפשר לשופטים להפעיל שיקול דעת בדחיית דיונים. השופטים במשפט נתניהו בחרו להפעיל אותו ולדחות את המשפט. זוהי עוד הוכחה לכך שמערכת המשפט בישראל עצמאית, עניינית, ולא רודפת את נתניהו. כך היה ואני אדאג שכך גם ימשיך להיות"

שר המשפטים לשעבר אבי ניסנקורן כתב בחשבון הטוויטר שלו: "כשר משפטים לא התקפלתי והוצאתי נהלים ששמרו על בתי המשפט פתוחים גם בימי סגר. דמוקרטיות לא נעצרות בשעת חירום. לישראלים מגיעה הנהגה שאפשר לסמוך עליה".

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, שר המשפטים בני גנץ ויו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי הודיעו אתמול כי בתי המשפט יפעלו לצמצום מספר הדיונים שיתקיימו בתקופת הסגר, אך לא יושבתו. לפי הודעה שפרסמה הנהלת בתי המשפט, בתי המשפט ובתי הדין יפעלו באופן יזום לדחיית הדיונים הקבועים בתיקי תעבורה, תביעות קטנות, עניינים מקומיים ודיוני ראיות. עם זאת, שופטים שירצו בכך יוכלו לקיים דיונים בתיקיהם. 

לפי הודעת הנהלת בתי המשפט, אם עורך דין לא יבקש לדחות דיון, והשופט הדן בתיק לא ידחה את הדיון מיוזמתו, הדיון יתקיים כמתוכנן. "כל המועדים שנקבעו בדין או בהחלטת בית המשפט או בית הדין, לנקיטת הליך או ביצוע פעולה, נותרים על כנם אלא אם תבוא החלטה אחרת", נכתב בהודעה. כמו כן, צוין כי תקנות הסגר מתירות יציאה מהבית לטובת השתתפות בהליך שיפוטי.

שלשום דחו השופטים את בקשתם של סנגוריו של נתניהו לדחות את הדיון. השופטים כתבו כי "כתב האישום המקורי נמצא בידי הנאשמים זה כשנה. ניתן להניח כי הגשת כתב האישום המתוקן מחייבת התאמות בתשובה לאישום, אך אין בה כדי להצדיק דחיית הדיון". בבקשת הדחייה כתבו הסנגורים עמית חדד ובעז בן צור כי "הימים הם ימי סגר כללי במדינת ישראל. בשבוע האחרון בהתאם להנחיות משרד הבריאות, משרדי הח"מ עבדו במצבת עובדים מצומצמת של עד 50%. כעת, בעקבות החלטת הממשלה מליל אמש, מתכונת זו תצומצם עוד יותר... ותקשה על ההגנה עוד יותר להיערך למתן התשובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ