שלב ההוכחות במשפט נתניהו יחל אחרי הבחירות - ב-5 באפריל

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים קבעו כי המשפט יתנהל שלוש פעמים בשבוע. הם דחו את בקשת רה"מ לבטל את כתב האישום בטענה שהיועמ"ש לא אישר פעולות חקירה נגדו כנדרש - אך קבעו כי נפל פגם בהתנהלותו של מנדלבליט, שלא נתן את האישור בכתב

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, החודש
נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, החודשצילום: ראובן קסטרו

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים החליטו כי שלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יחל ב-5 באפריל, כשבועיים לאחר הבחירות, ויתקיים שלוש פעמים בשבוע - בימים שני, שלישי ורביעי. השופטים דחו את בקשת נתניהו לביטול כתב האישום נגדו, בטענה שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא אישר את פעולות החקירה נגדו כנדרש. עם זאת, הם קבעו כי נפל פגם בהתנהלותו של היועץ, וכי היה עליו לתת אישור בכתב לפתיחת החקירות.

לאחר הדיון האחרון במשפט, לפני שבועיים, קרא נתניהו לדחות את פתיחת שלב ההוכחות עד לאחר הבחירות ב-23 במארס. "לא נראה לי שימהרו לשלב ההוכחות לפני הבחירות", אמר. "בכל מקרה זה ייתפס, גם אם זו לא הכוונה, כהתערבות בוטה בבחירות". בדיון עצמו ביקש סנגורו של ראש הממשלה, בעז בן צור, לדחות את שלב ההוכחות ב"שלושה-ארבעה חודשים". הוא נימק זאת בריבוי "סוגיות פתוחות", ובהן שאלת האישור של היועץ המשפטי לפעולות החקירה נגד נתניהו.

ביחס לבקשת נתניהו לבטל את כתב האישום כתבו השופטים: "לאחר עיון ובחינת טענות הצדדים הגענו לכלל מסקנה כי לא קמה עילה מבוררת לביטול כתב האישום בתיקים 1000 ו-4000". הם הוסיפו: "היה ראוי כי היועץ ייתן את הסכמתו לפתיחת החקירות בעניינו של הנאשם על דרך של מתן אישור בכתב... משלא נעשה כן, יש להצר על כך ולקוות כי מקרים דומים לאלה לא יישנו". עם זאת, הם קבעו כי זהו "פגם פרוצדורלי" ולא מהותי, שאינו מצדיק את ביטול כתב האישום.

על בקשת ההגנה לפסול ראיות שהושגו, לטענת הסנגורים, באמצעות פעולות חקירה שלא אושרו כנדרש, כתבו השופטים: "לא שוכנענו כי יש להידרש לבקשה בשלב המקדמי של הדיון ולקבוע ממצאים בעניינה בטרם נשמעו הראיות ונפרשה לפנינו התשתית הראייתית לביסוס האישומים במלואה. את טענת הנאשם נדרש לברר בכור ההיתוך של ההליך הפלילי ולאחר שמיעת הראיות".

מסכת העדויות צפויה להיפתח בתיק 4000, והעד הראשון יהיה מנכ"ל אתר וואלה לשעבר, אילן ישועה. באחרונה הודיעה ראשת צוות התביעה, ליאת בן ארי, כי ייתכן שתבקש להקדים את עדותם של העדים בתיק 1000. כפי שחשף "הארץ", בתביעה חוששים להשפעה של ראש הממשלה על עד התביעה המרכזי בתיק, ארנון מילצ'ן. מילצ'ן דיווח כי עו"ד בן צור, שייצג אותו בעבר, הציע לו לשוחח עם נתניהו, וראש הממשלה עצמו הודה כי שוחח עם מילצ'ן לאחר הגשת כתב האישום נגדו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ