הוגש כתב אישום מתוקן נגד נתניהו: הציב 155 דרישות לשינוי הסיקור בוואלה

כתב האישום מפרט 230 פניות של ראש הממשלה או בני משפחתו להטיית הסיקור בוואלה ■ 197 מהדרישות נענו ■ לפי הפרקליטות, ראש הממשלה היה מודע לבקשות של משפחתו ■ על 85 מקרים נכתב כי האתר היטה את הסיקור מיוזמתו ■ נתניהו: רוב הפניות הן שגרתיות ומטעם הדוברות

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בפתח משפטו, במאי
נתניהו בפתח משפטו, במאיצילום: RONEN ZVULUN / POOL / AFP
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

הפרקליטות הגישה היום (ראשון) את כתב האישום המתוקן נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו לבית המשפט המחוזי בירושלים. האישום המתוקן בתיק 4000 מפרט 230 דרישות שהציבו נתניהו ובני משפחתו להטיית הסיקור אודותיהם באתר וואלה, ושראש הממשלה היה מעורב ישירות או באמצעות מתווך ב-155 מהן. לפי הפרקליטות, נתניהו היה מודע לכך שבני משפחתו מציבים דרישות להטיית הסיקור בהיקף ניכר ובאופן שיטתי. מכתב האישום עולה כי כ-197 מהדרישות נענו. עוד מפורטים בכתב האישום 85 מקרים שבהם היטה האתר את הסיקור על נתניהו ובני משפחתו מיוזמתו - ללא בקשה מצדם. נתניהו מואשם בפרשה בשוחד, מרמה והפרת אמונים.

בין הדוגמאות בכתב האישום לדרישות בהן היה מעורב נתניהו מוזכרת פנייה מ-10 ביוני 2013, אז הועברה לשאול אלוביץ' ולמנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה "דרישה להסרת פרסום על עלות גבוהה של המלון בו יתאכסן הנאשם נתניהו בביקורו בוורשה". לפי האישום, הדרישה נענתה. פנייה נוספת שמוזכרת היא מ-22 במאי 2014, אז נתניהו מואשם שיזם "דרישה להסרת כתבה העוסקת בחקירה פלילית" נגדו. הדרישה הועברה לאלוביץ ולישועה ונענתה.

עוד לפי כתב האישום, נתניהו היה מוערב בפנייה מ-9 בדצמבר 2014, ב"דרישה לא לפרסם ידיעה הנוגעת לשיער של שרה נתניהו". גם במקרה זה הדרישה הועברה לאלוביץ' ולישועה ונענתה. ב-23 בספטמבר 2016 הועברה דרישה "לסיקור ביקור הנאשם נתניהו ורעייתו בתערוכת צילומים של הדר גולדין ז"ל שהוצגה באו"ם". לפי האישום, נתניהו היה מעורב בדרישה, שהועברה באמצעות עד המדינה בתיק 4000, ניר חפץ, לאלוביץ' ולישועה - ונענתה.

התובעת ליאת בן ארי בדיון בתיקי נתניהו, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

הפנייה האחרונה שמזכיר האישום ונתניהו היה מעורב בה היא מ-24 בדצמבר 2016, ב"דרישה לעריכת פרסום העוסק בנאומו של הנאשם נתניהו נגד ממשל אובמה והאו"ם". לפי האישום, הדרישה הועברה באמצעות ניר חפץ לישועה ולאיריס אלוביץ' ונענתה.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה להגשת כתב האישום המתוקן: "התפוצץ הבלון של תיק 4000. הפרלקיטות בקושי הצליחה למצוא עשר פניות תקשורתיות של רה"מ לוואלה בארבע שנים, ממוצע של פנייה אחת בחצי שנה, בשעה שבתקופה זו נכתבו על רה"מ בוואלה כ-10,000 כתבות. זה חלקיק מזערי ממספר הפניות של פוליטיקאים אחרים למו"לים, עורכים וכתבים. כל שאר הפניות התקשורתיות שהפרקליטות מציינת הן פניות שגרתיות מטעם הדוברות, כגון דברור נאומו של רה"מ בקונגרס נגד הגרעין האיראני או דברור ביקוריו המדיניים ביפן". עוד נמסר: "ושיא האבסורד - בשום מקום בעולם לא הוגש כתב אישום נגד איש ציבור בגלל סיקור תקשורתי. זה מה שקורה כשמנסים בכל דרך לתפור תיק לראש ממשלה חזק מהימין".

למספר הדרישות שלפי כתב האישום העבירו נתניהו ובני משפחתו לוואלה צפויה להיות חשיבות בדיוני ההוכחות של תיק 4000. בפרקליטות צפויים לטעון כי כמות הבקשות מעידה על ציפייה מצד נתניהו לכך שהן ייענו, וכן על מודעותו לחובה של אלוביץ' כלפיו במסגרת עסקת שוחד. פרקליטיו של נתניהו צפויים לנסות לשכנע את השופטים כי המספר האמיתי של הדרישות מצד נתניהו קטן בהרבה מכפי שנטען בכתב האישום. בין היתר, הם צפויים לעשות זאת בטענה כי חלק מן הבקשות הוגשו גם לכלי תקשורת שאינם וואלה ולכן אין בהן כדי לבסס יחסי תן-וקח.

אלוביץ בבית המשפט המחוזי בירושלים, ביוליצילום: אוהד צויגנברג

עוד צפויים הפרקליטים לטעון כי ראש הממשלה לא היה מודע לדרישות שהגישו שרה ויאיר נתניהו. על יתר הבקשות עשוי לטעון נתניהו כי כמותן אינה חריגה ליחסי שבין ראש הממשלה לכלי תקשורת. מנגד, הפרקליטות צפויה לטעון כי גם אם נתניהו לא ידע על כל אחת מהבקשות, הראיות מצביעות כי הוא ידע שבני משפחתו מעבירים דרישות לוואלה. כלומר, הוא ידע שבני משפחתו מקבלים טובות הנאה מתוקף תפקידו כראש ממשלה. לשיטת הפרקליטות, די בכך כי להוכיח שנתניהו הפר אמונים.

בחודש שעבר קיבלו השופטים את טענת סנגורי ראש הממשלה, והורו לפרקליטות להפריד בכתב האישום המתוקן בין הבקשות של נתניהו לסיקור אוהד לבין הבקשות של בני משפחתו. בשלב זה לא צפוי עיכוב במהלך המשפט, והדיון הקרוב בנוכחות הנאשמים צפוי להיערך כמתוכנן ב-13 בינואר. בשבוע הבא, ב-11 בינואר, הנאשמים צפויים להגיש את תשובתם לכתב האישום.

בכתב האישום המקורי נכתב כי "דרישות להתערבות בפרסומים באתר (וואלה, נ"ב) הופנו על ידי הנאשם נתניהו ובני משפחתו לבני הזוג אלוביץ' באפיק ישיר ובאפיק עקיף". בהמשך נכתב כי את מרבית בקשות בני המשפחה העביר לבני הזוג אלוביץ' ניר חפץ, עד מדינה בתיק ולשעבר יועץ התקשורת של המשפחה. "חפץ העביר לאישור הנאשם נתניהו חלק ניכר מהדרישות שהועברו אליו על ידי שרה ויאיר נתניהו, טרם העברתן לנאשם אלוביץ' ולישועה", כתבה הפרקליטות והוסיפה: "הנאשם נתניהו היה מעורב ככלל בתוכן הדרישות, ולעתים אף בניסוחן, תוך מעקב אחר מידת ההיענות של בני הזוג אלוביץ' לדרישות, ולעתים אף תוך דרישות חוזרות ונשנות לתיקון אופן ההיענות עד לקבלת תוצאה שהשביעה את רצונו".

התיקונים בכתב האישום מתייחסים לתיק 4000 (בזק-וואלה), שעליו כתבו השופטים כי "חסרים לא מעט פרטים מהותיים ורלוונטיים להגנתם של הנאשמים". בית המשפט קבע כי על הפרקליטות להבהיר אילו בקשות לכאורה לסיקור אוהד בתיק 4000 הגיעו מנתניהו ואילו הגיעו מבני משפחתו: "יש לעשות הפרדה בכתב האישום בין נאשם 1 (נתניהו) לבין בני משפחתו, שאינם נאשמים, הן בפירוט הדרישות המיוחסות לכל אחד מהם, והן בפירוט ה'מתן' שניתן, על פי הנטען, לכל אחד מהם", כתבו השופטים. "אם טענת המאשימה (הפרקליטות) היא כי דרישות של בני המשפחה וקבלת טובות הנאה על ידיהם נעשו בידיעת הנאשם, עליה לציין זאת במפורש". בעקבות זאת, בכל מקום שבו כתב האישום המקורי התייחס ל"בקשות של נתניהו ומשפחתו" להיטיב את הסיקור, בכתב האישום המתוקן נכתב "בקשות של נתניהו ומשפחתו בידיעתו".

השופטים קבעו גם כי "אין מקום להכללות והיעדר פירוט תחת ביטויים כ'בין היתר', 'לרבות', 'דרישות משמעותיות', 'פרשות שונות', 'עובדים אחרים', 'גורמים שונים', 'גורמים מטעמו' וכיוצא באלה". לפיכך נדרשה הפרקליטות לתקן 21 סעיפים בכתב האישום שאינם מפורטים דיים.

עוד הורה בית המשפט להסיר מכתב האישום נספח הנושא את הכותרת "דוגמאות להיענות בני הזוג אלוביץ' לדרישות הנאשם נתניהו להתערבות בפרסומים באתר וואלה". השופטים קבעו כי נספח זה כולל ראיות "שמקומן אינו בכתב האישום", שכן יש לדון בהם במשפט. הם אף דרשו להבחין בכתב האישום בין בעל השליטה בבזק לשעבר, שאול אלוביץ', לרעייתו איריס - הנאשמים במתן שוחד לנתניהו. בית המשפט הורה לפרקליטות "להבהיר אילו פניות ומתי היו אל נאשמת 3 (איריס אלוביץ') וממנה ומה מיוחס לה... להבדיל מנאשם 2 (שאול אלוביץ'), בכל סעיף שבו נעשתה הכללה בין פעולותיהם של שני הנאשמים".

ההחלטה אינה משנה באופן מהותי את תמונת המצב בתיקי נתניהו, אך משפרת את עמדת ההגנה. ראשית, הסרת ההכללות מכתב האישום תצר את מרחב התמרון של התביעה ותמנע ממנה לעבות אותו. שנית, ההפרדה בין נתניהו לבני משפחתו תקנה לסנגורים יתרון תודעתי ותאפשר להם לנסות ולגמד את חלקו של ראש הממשלה בפרשה, תוך הטלת ספק בכך שידע על הבקשות של בני משפחתו להטיית הסיקור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"