הדיון בתיקי נתניהו מתחדש הבוקר: רה"מ, מוזס והזוג אלוביץ' יגיעו לבית המשפט

בדיון צפויים השופטים להפנות לסנגורים שאלות הבהרה על התשובות שהגישו לכתב האישום. בשלב הבא ייקבעו המועדים המדויקים לדיוני ההוכחות ושמיעת העדים

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשנה שעברה
נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשנה שעברהצילום: RONEN ZVULUN / POOL / AFP
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

דיון התשובה לכתב האישום בתיקי האלפים צפוי להתקיים הבוקר (שני) בבית המשפט המחוזי בירושלים, בנוכחות הנאשמים ראש הממשלה בנימין נתניהו, מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס ובעלי השליטה לשעבר בבזק ובאתר וואלה שאול ואיריס אלוביץ'. ארבעתם כופרים במיוחס להם, כפי שכתבו בתשובות שהגישו לכתב האישום. בדיון היום יוכלו הסנגורים של הנאשמים לחזור על עיקרי הטיעונים והשופטים צפויים להפנות אליהם שאלות הבהרה לגבי התשובות שהגישו. השלב הבא במשפט יהיה קביעת מועדים מדויקים לדיוני ההוכחות ושמיעת העדים, סוגיה שהשופטים עשויים לבקש לגביה את התייחסות הצדדים כבר היום.

ברוב המקרים, בשלב זה של המשפט פותחים השופטים בדיון בין הצדדים לפי סעיף 144 לתקנות סדר הדין הפלילי. בדיון זה מנסים התביעה והנאשמים להגיע להסכמות בנוגע לעדים שאין צורך בעדותם ולגבי עובדות וראיות שאין צורך לדון בהן. ההליך נועד לייעל את המשפט ולחסוך זמן שיפוטי. לפי מומחים, פתיחה בדיון שכזה עשויה לעכב בכחודש ואף לעד אחרי הבחירות את מועד תחילת דיוני ההוכחות.

צוות ההגנה של נתניהו כולל את עורכי הדין עמית חדד ובעז בן צור. המשנה לפרקליט המדינה ליאת בן ארי שלחה לאחרונה מכתב לבן צור באזהרה שלא ישוחח עם עדים במשפט. זאת לאחר שארנון מילצ'ן והעוזרת שלו הדס קליין - עדים מרכזים בתיק 1000 - דיווחו למשטרה שבן צור שוחח איתם בנוגע לנתניהו. בן צור שימש עד לא מכבר בא כוחו של מילצ'ן ונכח בעדויות שהוא מסר.

בן ארי ופרקליטו של נתניהו עמית חדד, בדצמבר האחרון בבית המשפט המחוזי בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

בן צור הכחיש את הטענה ששוחח עם העדים והשיב לבן ארי: "ניסיונכם 'לדלות מידע' על הייצוג בתיקים אלה בדרך עקיפה, ותוך הפעלת כוח שלטוני, הוא התערבות ופגיעה בוטה במתחם הייצוג. אין זו הפעם הראשונה שבה נעשה שימוש באיומים בהליך דנן, והריני להבטיחכם כי מעשים כאמור שטרם נגלו עד כה עוד יתבררו בהליך גופו". הוא הוסיף: "אם אתם חשים קשיים בניהול ההליך עד כה, ואם משום מה אתם סבורים כי ניסיונכם להפליל את ראש הממשלה אינו עולה יפה - תתמודדו עם הדבר בבית המשפט, או תחזרו בכם מכתב האישום הנפסד שהגשתם".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, השיב לבן צור וכתב: "אתה זה שיצרת קשר מיוזמתך עם מילצ'ן, ושוחחת עמו על נושאים המשיקים לתיקים שונים. מר מילצ'ן וגברת קליין, בתורם, הם אלה שפנו לגורמי התביעה כללית ועדכנו על תוכן שיחתך עמם. די בכך כדי להראות עד כמה טענתך איננה מבוססת, ומוטב שתחזור בך מהדברים".מנדלבליט הוסיף כי "למרבה הצער, זהו אינו האיום הראשון שמופנה כלפי גורמי התביעה הכללית שמעורבים בתיקי ראש הממשלה. גם אל מול איומים כאלה ואחרים תמשיך התביעה הכללית לפעול ללא מורא, אך ורק מתוך שיקולים של עשיית צדק, למען שלטון החוק והאינטרס הציבורי".

בתשובתו לכתב האישום טען נתניהו, הנאשם בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, כי האישום "מתיימר באורח ראשוני ובדיעבד להפליל התנהגויות שלא היה ואין בינן ובין הדין הפלילי דבר". באשר לתיק 4000, בו נתניהו מואשם כי פעל להיטיב עם בעלי בזק אלוביץ' בתמורה לסיקור חיובי באתר וואלה, טענו סנגוריו כי הוא עשה "מאמץ רעיוני ואידיאולוגי של פוליטיקאי להביא את השקפותיו לידיעת הציבור ולגוון את אופן הסיקור בתקשורת הישראלית". הסנגורים טענו כי אין יסוד לטענה שהתקיימה אצל ראש הממשלה "הבנה שהוא מצוי ביחסי תן וקח עם בעל השליטה של כלי התקשורת".

הפגנה נגד נתניהו מחוץ לבית המשפט העליון בירושליםצילום: אמיל סלמן

בנוגע לתיק 2000 טענה ההגנה כי כתב האישום מקבל למעשה את טענותיו של נתניהו - כי לא התכוון לקדם את חוק ישראל היום וכי לא ביקש או הסכים לקבל שוחד ממו"ל ידיעות אחרונות מוזס - אך "בא חשבון עם ראש הממשלה על כך שלא דחה את ההצעה של מוזס באופן מפורש מספיק". הסנגורים הוסיפו כי "כלל לא מובן איזה היבט פלילי קיים בכך", שכן "החוק אינו קובע חובה לדווח על ביצועה של עבירה על ידי אדם אחר". לדבריהם, "זוהי תזה משפטית שלא נראתה כמותה".

ביחס לתיק 1000 הכחיש נתניהו כי דרש לקבל מתנות, וטען כי חבריו נתנו לו אותן מרצונם החופשי. עוד נטען בתגובה כי כתב האישום אינו מבחין בין מתנות שקיבל ראש הממשלה עצמו, לכאורה בזיקה לתפקידו, לאלו שניתנו לאשתו שרה, אף שמדובר ב"ישויות משפטיות נפרדות". בנוסף, נטען כי בכתב האישום קיימת עמימות לגבי המועדים והנסיבות שבהן ניתנו המתנות וערכן. לדברי הסנגורים, "עמימות זו פוגעת באופן מהותי ביכולתו של המבקש להתמודד עם הטענות נגדו".

בתשובת אלוביץ' לכתב האישום, הוא טען כי ההיענות שלו לבקשותיו של נתניהו בעניין הסיקור באתר וואלה לא היתה חלק מעסקת שוחד, אלא נעשתה מטעמים אידיאולוגיים. מוזס כופר אף הוא באישום נגדו, בטענה שהמשא ומתן שקיים עם נתניהו היה חלק משיח לגיטימי ומקובל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"