משרד רה"מ מסרב לחשוף את יומן הפגישות עם עורכי דינו בשל "פגיעה בפרטיות"

בתגובה על עתירת "הארץ" ועמותת "הצלחה" הציע השופט שחם לחשוף את שיעור הזמן שהשקיע נתניהו בפגישות עם פרקליטיו במקום לעסוק בענייני המדינה - בלי לציין את מועדן. בעבר נמנע המשרד מחשיפת היומנים בשל "שיקולי ביטחון"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו ועורך דינו עמית חדד בביהמ"ש המחוזי בירושלים, בשבוע שעבר
נתניהו ועורך דינו עמית חדד בביהמ"ש המחוזי בירושלים, בשבוע שעברצילום: ראובן קסטרו
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

חרף הצעת פשרה של בית המשפט המחוזי בירושלים, משרד ראש הממשלה עדיין מסרב להעביר ל"הארץ" את יומן רה"מ בנימין נתניהו בשל "פגיעה בפרטיות" - לאחר שבעבר נמנע מ"שיקולי ביטחון". המשרד התבקש לספק מידע על שיעור הזמן שהשקיע רה"מ במהלך משפטו בפגישות עם עורכי דינו, על חשבון ניהול המדינה. המידע מהיומנים עלול להשליך גם על בקשה עתידית של נתניהו לקבל פטור מהתייצבות לדיוני ההוכחות.

ב-2019 עתרו "הארץ" באמצעות עו"ד טלי ליבליך ועמותת "הצלחה" באמצעות עו"ד אלעד מן בבקשה לקבל את היומן מתוקף חוק חופש המידע. העתירות הוגשו לאחר שבקשות כאלה למשרד רה"מ נותרו ללא מענה. בעתירות נטען כי זמנו של רה"מ הוא משאב ציבורי, וכי יש הצדקה לקבל מידע על שיעור הזמן שהוא משקיע לצרכיו הפרטיים על חשבון הזמן המיועד לצורכי הציבור. משרד רה"מ התבקש לציין ביומן את פגישותיו של נתניהו עם עורכי דינו.

בתגובת משרד רה"מ, שהוגשה באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים, נטען כי הוא מסרב להעביר את היומן בשל שיקולי ביטחון הנתמכים בעמדת שב"כ. כמו כן נטען כי חוק חופש המידע מתיר להסתיר מידע ביומן שנוגע לענייניו האישיים של נושא המשרה הציבורית. מי שדן בעתירות "הארץ" ו"הצלחה" הוא השופט עודד שחם, אשר יושב גם בהרכב השופטים הדן בתיקי האלפים. בדיון ב-23 בנובמבר 2020 הציע שחם כי המשרד יעביר את שיעור הזמן שהשקיע נתניהו בפגישות בכל שנה ושנה - אך בלי לציין את מועד הפגישות ומיקומן.

משרד רה"מ, שהגיש את עמדתו באמצעות הפרקליטות לפני כחודש, סירב להצעת השופט. בסירובה זנחה הפרקליטות את הטענות הביטחוניות וטענה כי חשיפת המידע תביא לפגיעה בפרטיות רה"מ. "אין למסור מידע פרטי או פוליטי מיומנו של רה"מ, כולל מידע על פגישות פרטיות שקיים עם עורכי דינו", נכתב בתגובה על הצעת הפשרה. "אלו הן בגדר מידע פרטי, שעל פניו רישומים אלה ביומן ראש הממשלה, אם ישנם, נעשו למען הנוחות, אך חלה עליהם הגנת הפרטיות". עוד נכתב בתגובה: "אין אנו רואים את ההבדל בין פגישה שנרשמה ביומן רה"מ עם עורכי דינו ובין פגישה בנושא רפואי. טענת העותרות כי במידע על פגישות עם עורכי דין מגולם אינטרס ציבורי, אין לה משקל בנסיבות העניין". כמו כן נכתב כי מבדיקת משרד רה"מ "אין בידי המשרד תיעוד מלא של פגישות אלו בכל מקרה".

עורך דינו של נתניהו, יוסי כהן, בחודש שעבר בביהמ"ש העליוןצילום: אוהד צויגנברג

בשל טיעוני הפרטיות הורה השופט שחם בתחילת החודש לצרף את נתניהו כמשיב לעתירות ועד ל-8 במארס נתניהו צריך להגיב. במהלך השנה הנוכחית צפויים להיפתח דיוני ההוכחות במשפט נתניהו במסגרת תיקי האלפים, והם צפויים להתקיים כמה ימים מדי שבוע. אם סנגורי ראש הממשלה יבקשו לו פטור התייצבות מהדיונים, בין השאר מהטעם שהדבר עשוי לפגוע בניהולה התקין של המדינה, הרי המידע המבוקש בעתירות "הצלחה" ו"הארץ" עשוי להשפיע על החלטת השופטים.

כתבות מומלצות

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?