התובעת בתיק 4000 תכננה לפרוש אחרי הגשת כתב האישום כדי להיבחר לשיפוט

יהודית תירוש ניגשה לקורס השיפוט של הוועדה לבחירת שופטים אחרי שהצטרפה לתיק ואחרי שלב החקירות בו, וחברי הוועדה אף ראיינו אותה לאחר הגשת כתב האישום. לפני פרסום שמה כמועמדת החליטה להקפיא את מועמדותה ולהמשיך בתפקידה

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תירוש בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבוע שעבר
תירוש בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

התובעת בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה), יהודית תירוש, תכננה לפרוש מתפקידה אחרי שקיבלה את התיק כדי להיבחר לשיפוט - אך חזרה בה. תירוש הגישה מועמדות למשרה, עברה את מבחני המיון המקדימים של הוועדה לבחירת שופטים ואף עדכנה את התובעת הראשית במשפט, ליאת בן ארי. רק בנובמבר 2020, עשרה חודשים לאחר הגשת כתב האישום בתיק ולפני פרסום שמה כמועמדת ברשומות הוועדה, תירוש החליטה להקפיא את מועמדותה ולהמשיך בתפקיד התובעת.

תירוש הגישה מועמדות למשרת שיפוט כבר ב-2016. ב-2019 - לאחר המלצות המשטרה בתיק - היא החליטה בכל זאת ללכת לקורס השיפוט מטעם מרכז ההערכה של הוועדה לבחירת שופטים והשלימה אותו בציונים גבוהים. ב-2020 אישרה ועדת המשנה להכניסה למאגר המועמדים, כמה חודשים לאחר שבינואר הוגש כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בשלב זה בחרה תירוש לגשת לריאיון אצל חברי הוועדה ח"כ צבי האוזר, השופט עוזי פוגלמן ונציגת לשכת עורכי הדין אילנה סאקר.

לאחר הכנסת שמה של תירוש למאגר המועמדים לשיפוט, היא היתה אמורה להשתבץ ברשומות הוועדה כמועמדת לשיפוט שעניינה יידון בישיבות האחרונות, בסוף 2020. ביולי נבחרו שרת התחבורה מירי רגב וחברת הכנסת אוסנת מארק (הליכוד) לחברות בוועדה, וכעבור ארבעה חודשים הודיעה תירוש לוועדה כי ברצונה להקפיא את מועמדותה ועדכנה גם את בן ארי. גורמים ממחלקת מיסוי וכלכלה בפרקליטות אמרו ל"הארץ" כי להחלטתה אין קשר למינויים.

תירוש לא היתה הבכירה היחידה בתיק 4000 שהיתה מועמדת לשיפוט. בנובמבר פורסם ב-TheMarker כי גם ראש צוות החוקרים בתיק 4000, עו"ד ציפי גז, מנהלת מחלקת חקירות מודיעין ברשות לניירות ערך, התמודדה לשיפוט ונבחנה בוועדת המשנה, בין השאר על ידי ח"כ אוסנת מארק. לפי הדיווח מארק התנגדה אז למינוי, והבהירה שלא ידעה על חלקה של גז בחקירת תיק 4000 בזמן הדיונים בעניינה. גורמים במחלקת מיסוי וכלכלה סיפרו כי במחלקה קראו בעניין את הדיווח שפורסם אז, ובשיח בין פרקליטים אמרה תירוש כי לפי הדיווח נראה שהחליטה נכון.

מטעם תירוש נמסר: "עו"ד תירוש אכן בחרה להקפיא מועמדותה לשיפוט בשלב זה בשל רצונה להמשיך בעבודתה כמנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ