חפץ: מטה הליכוד קבע למעשה מה יהיו האייטמים בוואלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חפץ בבית המשפט, הבוקרצילום: אוהד צויגנברג
עדכונים

יאיר נתניהו על סירוב של וואלה לפרסם הבהרה בעניינו: נפתח במלחמה עם אלוביץ'

חפץ התייחס לדרישה של יאיר נתניהו להבהיר כי ידיעה בוואלה, שלפיה אשת פוליטיקאי תקפה בן זוג של בנה, אינה נוגעת אליו. לאחר שהתנגדות הסנגורים נדחתה, השמיעה התביעה הקלטת שיחה בין השניים, שבו אומר חפץ לנתניהו הבן כי לדברי ישועה, ההבהרה רק תזיק לו. "איזה חוצפן", השיב נתניהו, "שלא יבלבל את המוח, שיגיד 'אני לא רוצה', אין בעיה, ואז אנחנו נקיים מלחמה עם וואלה ושאול אלוביץ'. פתחת איתנו חזית, ואתה נוני מוזס מבחינתנו". בהמשך אמר לחפץ: "דבר ישירות עם שאול, לא עם המנכ"ל הזה".

בהמשך שוחח עם חפץ בנימין נתניהו, שאמר לו: "צריך לטפל פה בשני דברים. אחד זה אלוביץ', למה לא אמרת לי שהוא לא עשה כלום?" כשחפץ אמר ש"הם מתווכחים", השיב נתניהו: "מי מתווכח?... איך אתה משאיר דבר כזה, אלוהים אדירים?... צריך להבהיר שזה לא אנחנו, זה הכל".

חפץ: לנתניהו היתה הוראת קבע, לשלוח כל דבר לאלוביץ'

ביחס לאחת הדרישות להטיית הסיקור אמר חפץ: "איני זוכר כרגע אם נתניהו אמר לי 'תשלח את זה לאלוביץ'". לדבריו, "לנתניהו הייתה הוראת קבע כל דבר לשלוח לאלוביץ'... בקשה לשלוח לכלי תקשורת אחר זה אירוע נדיר. בוואלה, אם אני כותב לאלוביץ', שזו בקשה של נתניהו הסיכוי שזה יתפרסם מסתובב סביב המאה אחוז. למשל ערוץ 20 או (אתר) 0404, אם אומר שנתניהו מבקש, יש סיכוי טוב מאוד שזה ייכנס. בכלי תקשורת שלא באגף הזה הסיכוי שייכנס מאוד מאוד נמוך, מתקרב לאפס".

חפץ: הפצתי את סרטון "הערבים נעים" לכל העולם, אבל לפרסום בוואלה היתה חשיבות

על סרטון "הערבים נעים לקלפיות" שפורסם ביום הבחירות אמר חפץ: "מהשעה עשר בבוקר ביום הבחירות זה הופך לאישיו המרכזי של נתניהו... הוא מקבל נתונים מהשטח של הליכוד באמצעות (שלמה) פילבר, שאחוזי ההצבעה במגזר הערבי גבוהים יותר ולעומת זאת בפריפריה שיעור ההצבעה נמוך יותר". כשנשאל עד כמה היה פרסום הסרטון בוואלה חשוב השיב: "הפצתי לכל העולם ואחותו. וואלה באותן שעות היה עוד כלי תקשורת". טבנקין עימת אותו עם דבריו בעבר, שלפיהם לפרסום באתר היתה חשיבות רבה, בשל התפוצה שלו בהשוואה ל"אתרים ידידותיים" אחרים וכיוון שערוצי הטלוויזיה לא יכלו לשדר אז תעמולת בחירות. "אני לא זוכר שאמרתי את זה, אבל זה מדויק", השיב העד.

חפץ: דרשתי בהוראת נתניהו שציטוט שלו יופיע בכותרת הראשית של וואלה

ביום שלפני הבחירות ב-2015 העביר חפץ לישועה ציטוט של נתניהו, שלפיו "אם הליכוד ירכיב ממשלה, זו תהיה ממשלה לאומית", ושאל "אילן, אפשר לעשות ראשית?" ישועה השיב: "שיגיד בראיון ואז אפשר ראשית לכמה שעות". אלוביץ' כתב אז לישועה: "החבר מבקש שזה היה בראשית מעכשיו הרבה הרבה זמן". חפץ העיד: "החבר זה בנימין נתניהו, אני מעביר בהוראה של נתניהו". טבנקין ציטט את דברי חפץ בחקירתו: "זה טקסט שהכתיב נתניהו מילה במילה, כל פסיק שלו, ביקש ממני באופן אישי לדבר עם שאול ולבדוק שזה יהיה בכותרת הראשית של וואלה". העד אמר בתגובה: "כרגע לא זוכר, אבל תמיד אמר לי לדבר עם שאול".

חפץ: ישועה ביקש שאמסור לנתניהו שוואלה יביא בשידור חי את עצרת הימין

חפץ התייחס לבקשה בנוגע לסיקור עצרת הימין שהתקיימה ערב הבחירות ב-2015. בהקשר זה כתב לו ישועה: "שלחתי צוות לשדר את העצרת בחי. נוציא פוש פעמיים בשידור החי, חדשות 2 מתעלמים". זאת, העיד חפץ, בניגוד להוראת יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, להימנע משידור חי כדי שניתן יהיה לערוך דברי תעמולה שיושמעו בעצרת. "הוא אמר שהוא משקיע כמה עשרות אלפי שקלים בקידום של זה בפייסבוק וביקש במפורש שאת כל המידע הזה אני אומר באופן אישי לנתניהו". כשנשאל עד כמה השידור מהעצרת היה חשוב לראש הממשלה השיב: "מאוד. זה היה אישיו... העצרת של הימין והנאום בקונגרס היו מבחינתנו האירועים שאתם ננצח בבחירות".

חפץ על תיקון הריאיון עם דב גיל-הר: מעשה חמור, לא נתקלתי בזה בקריירה שלי

חפץ התייחס לריאיון שהעניק נתניהו לדב גיל-הר. לדבריו, נתניהו הסתייג מזהות המראיין, "לא בגלל עמדותיו אלא כי באופיו הוא מקנטר את המרואיינים שלו ולא נותן להשלים משפטים". חפץ סיפר כי שכנע את נתניהו להתראיין, לאחר שהובטח לו כי גיל-הר לא יקטע את דבריו. "כמו תמיד נתניהו צדק", הוסיף. "גיל-הר קטע אותו. הוא יצא מהחדר והתפוצץ מזעם".

את מה שהתרחש אחר כך תיאר חפץ כ"מחול שדים": נתניהו, לדבריו, שוחח עם אלוביץ' "כעוס מאוד" ודרש שהריאיון ייגנז. "הכעס היה מוצדק כי הייתה התחייבות מפורשת שלא קוימה", אמר העד. לפי חפץ, "אלוביץ' אמר לישועה שצריך להיענות לכל מה שנתניהו מבקש, מבחינתו לעשות ריאיון חוזר". עורך וואלה לשעבר אבי אלקלעי, לעומת זאת, ביקש לשדר את הריאיון בכל זאת.

חפץ העיד כי אלוביץ' הורה לבסוף לא לשדר את הריאיון ללא אישור מצד נתניהו. ישועה שלח לחפץ את כותרות הריאיון, ובהמשך אף את קובץ הווידיאו הערוך, "שאנחנו נגיד מה מפריע לנו. הראיתי לנתניהו את הווידיאו ורשמתי על דף מאיזו שנייה עד איזו שנייה לחתוך קטעים שמפריעים לו. אלו הוראות שנתניהו נתן לי".

על התנהלות וואלה בנוגע לריאיון אמר חפץ: "לשלוח למרואיינים כותרות לאישור זו חציית קו אדום. הוא (ישועה) עושה פה מבחינתו מעשה חמור... אני לא זוכר מעולם שמישהו שלח לנו... לא נתקלתי בזה אף פעם בקריירה שלי. (זה) פחות או יותר מאיין את כל היסוד שעליו נשען כלי תקשורת".

חפץ: ההיענות של וואלה היתה טוטאלית, מטה הליכוד קבע מה יהיו האייטמים

חפץ התייחס למכתבים בחתימת עובדים לשעבר במעון ראש הממשלה, ששלח לישועה בבקשה לפרסם, "כמובן לפי שיקולי העריכה העיתונאיים שלכם". גם ידיעה זו סימן חפץ בחקירתו בכתום, כלומר כבלעדית לוואלה. לדבריו, "בוואלה כל הנושא הזה של דוח המעונות... היענות האתר היתה טוטאלית, במובן שלמעשה אנחנו, מטה הליכוד, קבענו מה יהיו האייטמים. כל מה שביקשנו נעשה עד הסוף ללא שום הסתייגות". למעשה, ידיעה זו לא פורסמה באתר לבסוף. חפץ אמר כי סימן ידיעות ככתומות "לא מזיכרון אלא על בסיס ההיגיון". סנגורו של אלוביץ', ז'ק חן, טען כי על כן אין לייחס משקל לדברי העד.

ביחס לכמה ידיעות אמר חפץ כי אינו זוכר אם שלח אותן לכלי תקשורת אחרים. כך בנוגע לבקשה לפרסם כתבה על תלונה נגד אב הבית במעון ראש הממשלה, מני נפתלי, ובנוגע לתלונה על השידור החי מעצרת שמאל ערב בחירות 2015. בהקשר זה כתב ישועה לחפץ: "תסביר גם לבוס שלך, כי שאול השתולל עליי. בשביל לשים ידיעות תומכות צריך לשמור על אמינות. מסכים שאפשר לשים כותרות יותר ידידותיות ועשיתי זאת, אפשר לאזן עם תגובות ועובדים על זה עם שי חייק שלכם (דוברו של נתניהו), ובסופו של דבר גם הוריתי לקטוע השידור החי לפני כולם, כלומר ממש בדקות אלו".

חפץ: שלחתי לוואלה ידיעות שהיה קשה להכניס לכלי תקשורת אחרים

חפץ נדרש להתייחס לפרסומים נוספים בוואלה. ביחס לידיעה על תגובתו של נשיא ארגון ציוני אמריקה ללחץ על נתניהו לבטל את נאומו בקונגרס נתניהו בקונגרס, אמר העד כי "קשה מאוד להכניס את זה (לכלי תקשורת אחרים)... זה מחייב פוש רציני".

בהודעה שהוצגה בבית המשפט ביקש חפץ מישועה לפרסם מאמר "שמאוד חשוב לחבר שלי" (נתניהו), לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה על הנעשה במעון ראש הממשלה. בחקירתו סימן חפץ את המאמר בכתום, סימון שמשמעו שבקשה בעניין נשלחה רק לוואלה. "סוג כזה של טקסט הוא ייחודי לאלוביץ' ולישועה. כשאני כותב שזה מאוד חשוב לחבר שלי, דה פקטו אין סיכוי של אחד למיליארד שזה לא יקוים. ברור שמה שנתניהו מבקש אז הם עושים".

בהקשר זה אמר חפץ: "נתניהו ניהל את זה באופן מוחלט, עסק בזה רבות על פני שעות, רשם וסימן נקודות על לוח מחיק. דו"ח המעונות היה חשוב מאוד, כי הוא הסיט את האג'נדה בבחירות מהנושא המדיני-ביטחוני, אזור שבו נתניהו רוצה להיות בבחירות כי הוא חזק בו אל אזור של המשפחה, של בעיות ונהנתנות. נושא המעונות היה הדבר".

חפץ בחקירתו: נתניהו ביקש לוודא שהודעה לעיתונות תופיע בוואלה, היה ברור לנו שזה יקרה

התביעה הציגה הודעה ששלח אלוביץ' לישועה לקראת הבחירות ב-2015: "קיבלתי בקשה מיוחדת, האם אפשר לתת בולטות באתר וואלה לפניית ראש הממשלה לציבור להציע לו מועמדים לשריון ברשימה. תוכלו לסייע? מניר חפץ". נציג התביעה אמיר טבנקין ציטט את דבריו של העד בחקירתו: "אני זוכר בבירור שביבי אמר שהידיעה תופיע בוואלה. ייתכן שהפצתי לכלי תקשורת נוספים, אבל בוואלה הוא ביקש לראות שזה יופיע, כי היה ברור לנו שבוואלה זה יופיע אם אני רק אבקש". היום אמר חפץ כי אינו זוכר בבירור שנתניהו ביקש ממנו להעביר את ההודעה לוואלה.

התחדשה עדותו של ניר חפץ בתיק 4000

יום העדות השלישי של עד המדינה ניר חפץ בתיק 4000 נפתח. היום צפוי חפץ להתייחס להתכתבויות בינו לבין שאול אלוביץ' ומנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה.

ציוץ שפרסם חפץ זמן קצר לפני הדיון

אתמול: חפץ פרץ בבכי כשסיפר על פגישת השיבוש

ביום השני לעדותו, אתמול, התייחס חפץ ל"פגישת השיבוש" עם שאול אלוביץ', שבה סיכמו השניים להשמיד את הטלפונים הניידים שלהם. זאת בעקבות פרסום על חקירה סמויה המתנהלת נגד ראש הממשלה. העד פרץ בבכי, והגדיר את השתתפותו בפגישה כ"טעות של החיים שלי". לדבריו, קודם לכן דרשו ממנו שרה ויאיר נתניהו לוודא שבני הזוג אלוביץ' מוחקים את כל ההתכתבויות אתם.

חפץ הרחיב ביחס למעורבות של רעייתו ובנו של ראש הממשלה לשעבר בהטיית הסיקור בוואלה, וציין כי הם כרכו בינה לבין ההטבות הרגולטוריות שניתנו לבזק. הסנגורים מחו על כך, אמרו כי הדברים אינם משליכים על נתניהו עצמו וציינו כי שרה ויאיר כלל אינם נאשמים בתיקים. מנגד, טענה התביעה כי עדותו של חפץ רלוונטית, שכן ניתן ללמוד ממנה על מודעות של ראש הממשלה לשעבר לכריכה.

בעת הדיון הוצא חפץ מהאולם, וסנגורו של נתניהו, בעז בן צור, קרא אחריו "קח אתך את מכשיר ההקלטה". התובעת הראשית ליאת בן ארי קבלה על התבטאות זו, וגם ראשת הרכב השופטים, רבקה פרידמן-פלדמן, ביקרה את התנהלות הסנגורים. בשובו לאולם ביקש חפץ להימנע מ"ירידה מתחת לחגורה", והוסיף "גם לי יש רגשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ