משפט נתניהו משפט נתניהו | ישועה: התנהלנו כמו בחצר ביזנטית, קיבלתי בקשות מטורפות של שרה נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישועה בבית המשפט המחוזי בירושלים, הבוקר
עדכונים
נטעאל בנדל

ישועה: חלק מהעובדה היא תן וקח עם מושאי סיקור, אבל במינונים אחרים

ישועה נשאל על נסיונותיו לתאם ראיון עם נתניהו, ב-2013 וב-2015. עו"ד חן הציג התכתבויות של ישועה עם דובריו של נתניהו, ניר חפץ ורן ברץ, שבהן נשא ונתן על הגעת נתניהו לאולפנים החדשים שנפתחו בבית וואלה. בין היתר, הציע ישועה באותן שיחות לשנות את המיקום של ידיעות שליליות על נתניהו בעמוד הבית.

"אני מנכ"ל ומנסה להביא רייטינג לאתר", הסביר ישועה, "גם אחרים שאני לוחץ עליהם, כל יום הם מבקשים ממני סיקור מוטה. יש פלטפרומה שקיימת, על הרקע הזה אני מנסה להשיג גם ראיון עם ראש הממשלה".

חן טען בפני ישועה כי הוא "הבנאי של הפלטפורמה, היוזם, שעושה מניפולציה, דורש מאנשים, מעלה להם הנחיות". לדבריו, "אתה לימדת את אנשי וואלה את השיטה, אתה לא חוטב העצים בחצר". ישועה השיב: "יכול להיות שהייתי מנסה להשיג ראיון עם ראש הממשלה במסגרת כל מה שביקשו ממני, כמנהל כלי תקשורת. חלק מעבודת התקשורת היא תן וקח עם מושא הסיקור, אבל במינונים אחרים".

השופט משה ברעם אמר כי "לא הכל בינארי, לא הכל או כך או כך. אתה לא חושב שזה לא-לא לגיטימי, להיות במסגרת יחסים של טרייד-אוף. זה כשלעצמו לא נעשה משום הסיקור המוטה. אדוני לא סותר את התיאוריה שהדברים האלה נעשים ממילא. הם מבקשים סיקור ואתה מבקש ראיונות ללא קשר". ישועה אישר כי "יש קונטקסט ומערכת יחסים. לא יזמתי את מה שדיווחתי לרן (הסיקור המוטה, נ"ב)".

נטעאל בנדל

ישועה אישר כי נקט גישה מניפולטיבית בהודעותיו: "רציתי לרצות את הבוס"

על דבריו של ישועה כי הוליך שולל את רובינשטיין, אמר השופט משה ברעם: "אדוני מבקש מאיתנו בעצם שגם אם הדברים נכתבו מפורש, זה לא מה שהתכוונת באמת? כלומר הגישה היתה מניפולטיבית?".

ישועה השיב: "האנשים שהיו מביאים ומוציאים, כשאני יודע שכל מה שאני כותב יכול להיות מועבר, (אז) התנהלתי כמו שהתנהלתי". ברעם ביקש להבהיר אם נהג כך גם לגבי השיחות עם אלוביץ', ואם אין לפרש את הדברים שכתב במסרונים כפשוטם, וישועה אישר: "אדוני צודק. רציתי לרצות את הבוס, את השליח בחצר הביזנטית, ואני מודה בזה".

נטעאל בנדל

ישועה: התנהלנו כמו בחצר ביזנטית, קיבלתי בקשות מטורפות של שרה נתניהו

ישועה נשאל על דברים שאמר לזאב רובינשטיין, מקורבם של בני הזוג נתניהו, לפיהם יסייע ויעזור לקדם את בקשותיהם וכי חושב "לעשות להם נחת רוח". הוא השיב כי רובינשטיין היה "קצין בכיר בחצר הביזנטית" שלהם, והיה מעביר לו "בקשות מטורפות והזויות של שרה נתניהו".

"למה אתה לא שואל אותי אם התכוונתי כשאמרתי על התמונה של שרה אם היא יפה?", שאל ישועה את עו"ד חן, "כי גם אתה מבין שאני משתתף בשיח דביק של חצר ביזנטית.

השופטת רבקה פרידמן-פלדמן שאלה אם ייתכן כי רובינשטיין חשב כי תשובותיו כנות, וישועה ענה: "אמרתי על שרה איזה יפייפיה היא. הוא חשב שאני אומר ברצינות? אולי. לא יודע. הרי שאול אמר לי תדע שכל מה שאתה כותב לרובינשטיין עובר הלאה, אז אני מבין. כל השיחות האלה היו שיחות של פריצים בתוך חצר ביזנטית. ליבי נכמר על מה שנעשה. ריחמתי קצת. אמרתי דברים בצורה מוקצנת כי אני יודע אל מי אני מדבר ולאן זה עובר".

נטעאל בנדל

ישועה: אלוביץ' הוא טייקון תקשורת, אין מי שמכיר את השוק כמוהו

בתשובה להערת עו"ד חן כי "אלוביץ' לא היה בעולם התקשורת", השיב ישועה: "שאול הוא טייקון תקשורת. הוא מכיר פי מאה ממני, לפני ולפנים. וואלה בהתחלה בכלל לא היה אתר חדשות, אלא אתר תוכן. התצוגה של 'אני המומחה הגדול, מי שמכיר את שוק הכתבים, המדיה והעורכים' - ברור ששאול מכיר טוב ממני. אני נענה לאלוביץ' ברצון ורציתי לבנות איתו קשרים ואמרתי שחשבתי שזה לגיטימי. זו היתה מלחמה תקשורתית.

"אלוביץ' הוא הבעלים של בזק, כתוב בכל מקום שהוא טייקון תקשורת. אני לא יודע להוכיח את זה, זה מה שקראתי עליו וזה מה שידעתי עליו והתרשמתי שאין מי שמכיר את מערכת התקשורת כמוהו הוא מכיר את כל עורכי העיתונים ובקיא".

בני הזוג איריס ושאול אלוביץ' בבית המשפט, היוםצילום: אמיל סלמן
נטעאל בנדל

ישועה: התערבות של מנכ"לים בתוכן יכולה לקרות, אבל עד גבול מסוים

עו"ד חן ביקש להדגים כי מנכ"לי אתרים מתערבים בתוכן, למרות טענתו של ישועה כי הדבר אינו נהוג. הוא הציג בפניו הסרה של ידיעה מאתר גלובס, לבקשת ישועה ממנכ"ל גלובס דאז איתן מדמון, ושאל כיצד הדבר מסתדר.

"זה חריג", הסביר ישועה, "הוא עשה טובה לחבר. שאול ביקש ממני לסייע לו כחבר ולנצל את זה כדי להוריד כתבות ביקורתיות כנגד בזק. יכול להיות שביקשו איזו כתבה מתקנת לכתבה שהתפרסמה בגלובס על בזק. זה יכול לקרות, לא הרבה - עד גבול מסוים. זה חריג".

חן שאל על המגעים שניהל ישועה עם מדמון, שבו היתה התייחסות ל"גביר" שמדמון מחויב אליו. ישועה אמר כי אינו זוכר מיהו אותו גביר - מו"ל גלובס לשעבר אליעזר פישמן או מו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס, שהיה בעל אחוזים בגלובס - וחן השיב: "כל מה שקשור לשאול, את זה הוא זוכר מצוין".

נטעאל בנדל

ישועה: היינו צריכים להוריד ידיעות על משפחות שכולות כי הן לא מצאו חן בעיני נתניהו

ישועה אמר כי סיפר בחקירתו במשטרה שנתניהו "עושה דברים נוראיים" ו"הורס את המפעל הציוני", בין היתר לאחר שעורכי וואלה נדרשו להסיר מהאתר ידיעות על מחאת משפחות שכולות מצוק איתן כי הן לא מצאו חן בעיני ראש הממשלה.

הדברים נאמרו לאחר שעו"ד חן שאל את ישועה על דבריו בחקירה ולעובדי וואלה, והמנכ"ל לשעבר השיב: "זו היתה אמירה בתגובה לסיקור מוטה ולא הגיוני. זו אכן אמירה קשה, אבל היא נאמרה כתוצאה של תקופה ארוכה שלא היה לי מה להגיד לאנשים, לא כעמדה שלי. ההתערבות לא באה ממני, נאלצתי להסכים וכפו עלי, אבל אני חושב שהוא (נתניהו) הורס את המדינה. זה ההקשר. חשבתי שידעו את זה כדי לאזן טיפה, כי הם היו בצנזורה עצמית מוחלטת, ורציתי שידעו שזה לא ממני ושהצנזורה לא תהיה מאה אחוז. לא הייתי מעלה בדעתי לבוא למערכת ולדבר על עמדותיי הפוליטיות ללא זה".

"רציתי להסביר למה אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים, שיבינו שזה לא בא מהנהלה. רציתי שידעו, ראיתי מה קורה, הכתבים לא כותבים שום דבר ורציתי ליצור איזון. ידעתי שגם אם זה יקרה, זה יירד אחרי חמש דקות. לא כינספי אסיפה ואמרתי 'ביבי הורס את המפעל הציוני זה המוטו שלי'. אמרתי פעם או פעמיים את האמירה הזו".

חן שאל על דבריו של ישועה ולפיהם "כל המערכת ידעה שהצבעתי לבוז'י, כל המערכת ידעה שנתניהו עושה דברים נוראיים". הוא טען כי האמירה הזו מעידה כי סלידתו ממעשיו של נתניהו כן היתה ידועה במערכת, וכי דבר זה עומד בסתירה לדבריו בחקירה.

"חד משמעית, זה סותר", השיב ישועה, "אשמח לקרוא את החקירה שלי. הדברים שאמרתי בחקירה היו אחרי תקופה שנאלצתי להסביר דברים מטורפים לגמרי שאנחנו עושים. לא עשיתי דוקטרינציה למערכת. יכול להיות שבמערכת דיברתי בצורה יותר בוטה".

נטעאל בנדל

ישועה: אמרתי שאני המוציא לאור של וואלה, אבל זה לא היה נכון. זה היה אלוביץ'

ישועה אמר כי שאול אלוביץ', כבעל השליטה בוואלה, הכתיב את זהות עורך האתר - אף שהסמכות לכך נתונה בידי המנכ"ל, כמוציא לאור של האתר. "טלי בן עובדיה פוטרה כי שאול רצה. אני, המו"ל, לא רציתי שתלך. ארבעה חודשים עבדתי שתבוא, אז מי גרם לה ללכת? עד להגעה של שאול הייתי סוג של מו"ל. לאחר מכן שאול קבע מי המנכ"ל והעורך. אמרתי בראיון שאני המו"ל, אבל זה לא היה נכון".

נטעאל בנדל

ישועה: לפעמים הורדנו כתבות או שיפצנו אותן, יכול להיות שרק ב"הארץ" אין את זה

עו"ד ז'ק חן, המייצג את שאול אלוביץ', הבוקר בבית המשפט המחוזיצילום: אמיל סלמן

בתגובה להקראת חלק מהכתבה בעין השביעית על כך שרצה אתר "ישראלי, לא ימני ולא שמאלי", השיב ישועה: "היתה סערה על זה במערכת. יכול להיות שכך אמרתי שיש שיקולים מסחריים ויש גם שיקולים פוליטיים ויכול להיות שהתחלתי להכניס את הנרטיב הידוע שהוכתב מלמעלה, שפה רואים את ניצני הנרטיב שאנחנו אתר שמאל. בכל גוף עיתונאי יש מתח בין התוכן למסחר, זה בני אדם. יש סמנכ"ל תוכן ויש עורך ראשי, כל אחד רוצה משהו אחר. סמנכ"ל התוכן צועק כשיש כתב שכותב נגד מפרסם, הוא פונה לעורך החדשות לתוכן ואם הם לא מסתדרים אני מתערב ומקבל החלטה - לפעמים לטובת התוכן ולפעמים לטובת המפרסם. אבל זה קרה מעט מאוד וזה בטל בשישים. וגם אז, אפשר שהורדנו כתבה או שיפצנו כתבה. אבל לא קרה שמישהו השתלט על המערכת. יכול להיות שרק ב'הארץ' אין את זה".

נטעאל בנדל

ישועה: ההתערבות באתר לא היתה אידיאלית, זה קרה גם בלי אלוביץ'

עו"ד חן שאל את ישועה על אופי ההתערבות שלו בשיקולי המערכת. מנכ"ל וואלה לשעבר השיב כי הוא עסק בשני סוגים: עניינים הקשורים לאתר במישרין ולחברות המפרסמות בו, וכאלה הקשורים לחברת האם בזק ולאינטרסים העסקיים שלה.

"יכול להיות בפעם או פעמיים שכתבו משהו חיובי או שלילי אז אולי פירשו משהו שאמרתי", הסביר ישועה, שאישר כי לא היה נהוג לכתוב נגד האינטרסים של בזק, וכי פרסום ידיעות בנושא דרש את אישורו של העורך הראשי אבירם אלעד. "היתה התייעצויות, שיחות טלפון. זה לא אידיאלי אבל בחיים ככה זה עובד. זה התחיל כי קיבלתי הערה אבל ייתכן שגם ללא הערה כך זה היה מתנהל. בעולם אידיאלי הכי טוב לא לעשות את זה. בריאיון אמרתי שמעורבות כזאת תיתכן כטעות. אמרתי שגם בלי שאול (אלוביץ', נ"ב) הייתי עושה את זה, ואמרתי שקיבלתי כמה פעמים הערות משאול".

ישועה הבהיר כי אף שהתערב, הטענה בכתבה בעין השביעית ולפיה היה עורך בפועל של וואלה אינה נכונה. "התשובה היא לא, בפירוש לא הייתי עורך".

נטעאל בנדל

ישועה: הסתרנו טוב את ההתערבות מהלחצים הפוליטיים, ייחסו אותה לגחמות

ישועה אמר כי בעוד שהכתבה בעין השביעית התמקדה בהתערבות משיקולים מסחריים, היא לא נדרשה לשיקולים הפוליטיים שעמדו בשינוי של תכני האתר לטובת נתניהו. "טלי בן עובדיה כבר פוטרה, ינון (מגל) רצה להתפטר שלוש פעמים. זה יצר את התסיסה, רק שהסתרנו את זה. ינון ישב לידי ואמר שאין שום התערבות, ולפני זה כתב לי 'מה זו ההשתלטות המטורפת הזו'. הוא אמר שהשתגענו לגמרי".

"הם מייחסים את זה לגחמות, להסכמי שיתוף פעולה ויחסים אחרים שבטלים בשישים", הסביר ישועה, "מנקודת המבט שלי, רוב השינויים נבעו מלחצים פוליטיים שלא מכירים, הם לא יודעים שיש לזה קשר לקמפיין הליכוד. אנחנו מסתירים את זה טוב. עניתי ביושר - 'כן, מנכ"ל מתערב מעת לעת גם בשיקולים מסחריים. יכול להיות שהתערבנו בשיקולי חברות מסחריות'. התיאור הוא לא נכון.

"העוצמה של המעורבות והשטף שלה שגרם כבר לעורך ללכת הביתה, זה מה שאפיין את אותה התקופה. הם לא ידעו את כל ההקשרים הפוליטים. ינון יושב לידי ושותק. אומר שאני לא נותן לו שום הוראה. לכן אני לא מסכים למה שכתוב בו. אתה שואל למה הם לא שמו לב? לקח להם זמן, הם ייחסו לדברים אחרים".

נטעאל בנדל

ישועה: התערבתי כמנכ"ל וואלה בשיקולי המערכת מאינטרסים מסחריים

עו"ד חן הציג בפני ישועה תחקיר מאתר העין השביעית מיולי 2013, שבו נאמר כי "חלה כרסום בעצמאות העיתונאים מצד הנהלת וואלה, כי אלו עלולים לפגוע באינטרסים המסחריים של החברה", ושאל אם הפרטים נכונים. ישועה השיב כי "זה לא מקרה שהכתבה הזו עלתה שמונה חודשים אחרי הבחירות. כן, היו התערבויות שלי כמנכ"ל לאינטרסים מסחריים ולא קשורות לתיק הזה.

"העיתונאים מסבירים שכתבו כתבות אוהדות לליכוד בשביל קמפיינים", אמר ישועה, "גם זה מסחרי. אין אנציקולפדיה מדעית מה זה 'מסחרי'. העיתונאים יודעים דבר אחד, אם זה מסחרי או עיתונאי".

לשאלת חן אם ההתערבות היתה באינטרסים מסחריים ואם כמנכ"ל מעורבותו במחלקת החדשות היתה גדולה והכפיפה את המערכת לצרכים מסחריים, השיב ישועה: "לחברה יש אינטרסים מסחריים, ואני לא מתבייש להודות. יש שיקולים כאלה וקיבלתי החלטות כאלה. לפי מה שאני זוכר לא רצתי להכחיש כי למה. ואני אומר בראיון שבמאזן שבין שיקול מערכת לשיקול מסחרי השיקול המערכתי העיתונאי מנצח. אם אני מתערב בשיקול מערכתי מול מסחרי, ייתכן שזו טעות, כך אני זוכר שאמרתי".

הוא הדגיש כי מעורבותו היתה "מינימלית וברמה נמוכה וסבירה, כפי שקורה בכל האתרים. היו דוגמאות קיצוניות, האתר התחיל לבנות את צוות הכותבים, חשבתי שהרמה נכונה, המעורבות שלי לא היתה אינטנסיבית. לא ביליתי שם שעות ארוכות, לא השתתפתי בישיבות מערכת, עברתי בחלל פעם או פעמיים ביום. עשיתי זאת בשאר אגפי החברה".

נטעאל בנדל

ישועה: לא הקלטתי שיחות בטלפון, בוודאי לא עם שאול ואיריס

ישועה בבית המשפט המחוזי בירושלים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

עורך דינו של שאול אלוביץ', ז'ק חן, אמר לישועה: "העדת בחקירה הראשית 'אני לא איש שמקליט אנשים. יכולתי לקחת את הטלפון לשים בכיס ולהקליט פגישות. לא הקלטתי פגישה עם שאול, עם איריס ועם כל אדם אחר'. זו אמירה לא נכונה". הוא הציג עדות של חוקרת שבדקה את מכשיר הטלפון של ישועה, וציינה כי נמצאו הקלטות של פגישות.

ישועה השיב: "לא זכור לי במה מדובר. לא זכור לי שהקלטתי אנשים עם הטלפון שלי, בוודאי לא עם שאול ואיריס. לא העסקתי בהקלטה של אנשים, זו עובדה. בכל התיק הזה אין הקלטה ולא זכור לי שהקלטתי עם הטלפון, יכול להיות שזה קשור לסחיטה שניסו לעשות לנו (לוואלה, נ"ב)".

ישועה צפוי להיחקר בידי הסנגורים של נתניהו והזוג אלוביץ'

עורך דינו של נתניהו בעז בן צור, הבוקרצילום: אמיל סלמן

חקירתו הנגדית של מנכ"ל אתר וואלה לשעבר והעד המרכזי בתיק 4000, אילן ישועה, תיפתח הבוקר בבית המשפט המחוזי בירושלים. לפי החלטת השופטים, את החקירה הנגדית יפתח עו"ד ז'ק חן, סנגורו של שאול אלוביץ', לשעבר בעל השליטה בבזק ובאתר וואלה. אחריו תחקור את ישועה עו"ד מיכל רוזן־עוזר, סנגוריתה של איריס אלוביץ', ואחריה יגיע תורו של עו"ד בעז בן צור, סנגורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

סנגורי הזוג אלוביץ' יפנו אל ישועה שאלות שבהן ינסו לפגוע בגרסתו כפי שהובאה בעדותו בבית המשפט. הם ינסו לעמת אותו עם סתירות לכאורה בין דבריו בבית המשפט ובין עדותו במשטרה כדי לערער את אמינותו בעיני השופטים. עוד יישאל ישועה על רווחים של מיליונים שגרף מעסקת מכירת "יד 2", שאושרה על ידי נתניהו. הסנגורים יטענו כי ישועה היה מעורב בעסקת השוחד, ובכך ינסו לטעון כי הוא בעל אינטרס לשרת את התביעה כדי לפטור את עצמו מן הדין.

במענה על כתב האישום טענו סנגורי בני הזוג אלוביץ' כי פעולותיהם באתר וואלה, אף שסייעו לנתניהו, נבעו ממניע אידיאולוגי של גיוון התקשורת ושל צמצום מספר הכותבים השמאלנים, לשיטתם, באתר שבבעלותם. הסנגורים ינסו לעמוד עם ישועה על שיחותיו עם בני הזוג שבהן הודגש לפניו העניין האידיאולוגי בזמן אמת. עוד ינסו הסנגורים להראות בחקירה הנגדית כי מקצת הפעולות שנעשו באתר וואלה לטובת נתניהו היו ביוזמתו של ישועה ובלא ידיעתו של אלוביץ'.

ישועה בחקירתו הראשית: אלוביץ' רצה שפילבר יהיה קרוב לרה"מ

העד המרכזי בתיק 4000, מנכ"ל אתר וואלה לשעבר אילן ישועה, אמר בחקירתו הראשית שהסתיימה לפני שבועיים כי  בעל השליטה בבזק ובאתר וואלה לשעבר שאול אלוביץ' רצה שמנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר, יהיה "בעל מעמד חזק אצל ראש הממשלה". לימים הפך פילבר לעד מדינה בתיק 4000.

חקירת פרשת בזק-יס העלתה חשד שפילבר פעל למעשה כסוכן של בזק במשרד התקשורת, העביר לראשי המונופול — בהם אלוביץ' — מידע פנימי רגיש, ופעל לקידום האינטרסים שלו. בהמשך, בעקבות עדותו של ישועה, התחזק החשד שההטבות לבזק הן חלק מעסקת קח-תן בין נתניהו לאלוביץ', בתמורה להטיית הסיקור בוואלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ