שער הנגב נגד הרבנות: הרב החדש מאיים בשלילת כשרות לעסקים

15 עסקים במועצת שער הנגב עומדים בפני פסילת התעודות וקנסות, בטענה כי רבה הקודם של המועצה, שפעל בה בשנתיים האחרונות בהתנדבות, עשה זאת "בניגוד להנחיות"

שירלי סיידלר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שירלי סיידלר

מינוי רב חדש למועצה האזורית שער הנגב מעמיד בספק את תוקפן של תעודות הכשרות שניתנו לעסקים במועצה ערב חג הפסח. במועצה מוחים על התנהלות משרד הדתות והרבנות הראשית שמינו לאחרונה רב חדש למועצה מטעם המועצה האזורית הסמוכה שדות נגב, לדבריהם ללא הודעה מוקדמת. כתוצאה מכך בתי העסק במועצה בסכנה לאבד את תעודת הכשרות, שכן הרב החדש החל לפסול בדיעבד תעודות כשרות שניתנו על ידי הרב הקודם ציון כהן.

לפי המועצה, 15 עסקים בתחום המזון, לרבות שירותי קייטרינג למפעלים, נפגעים כלכלית מהחלטת הרבנות. אחד ממשגיחי הכשרות שעובד עם הרב החדש פנה הבוקר (חמישי) למנהל אולם אירועים והודיע לו שתעודת הכשרות שבבעלותו אינה תקפה, וכי עליו לפנות לרב החדש לצורך קבלת תעודה חדשה. בנוסף נאמר לו כי הוא צפוי להיקנס על החזקת תעודה שלא בתוקף.

לאחר פגישה שהתקיימה היום בין ראש המועצה, אלון שוסטר, לבין היועץ המשפטי והממונה על הרישוי ברבנות הראשית הוחלט כי בעשרת הימים שאחרי החג יישארו התעודות של הרב כהן בתוקף. בהמשך תתקיים פגישה מסודרת בין המועצה לרבנות כדי להסדיר את הסוגיה.

הרב הראשי דוד לאוצילום: מוטי מילרוד

הרב ציון כהן היה רבה של המועצה מזה עשרים שנה. לפני כשנתיים מונה כהן לרבה של אור יהודה, ומאז ממשיך לשרת את המועצה בהתנדבות. לדברי ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, הרבנות "מכירה ומסכימה לצעד זה". לפני כשנה וחצי הוציא מנכ"ל המועצה מכרז לבחירת רב חדש, אולם לטענת שוסטר ההליך הוקפא לאחרונה על ידי משרד הפנים ומשרד הדתות, עד לסיום מערכת הבחירות ומינוי שר דתות חדש. לאחר ההקפאה הוחלט, לבקשת המועצה, לאפשר לרב ציון להוסיף לכהן בתפקידו, ובאתר הרבנות הראשית הוא אף מופיע ברשימת הרבנים המורשים.

"זו חוצפה ושערורייה שלא נתקלתי בה 13 שנה בתפקיד", אומר שוסטר ל"הארץ", "יש התעמרות שלטונית, עזות מצח שאין כדוגמתה. אין טענה מקצועית נגד הרב, אלא רק העובדה שהוא גר רחוק, למרות שהוא מגיע לאזור ומפקח על אנשי השטח. בעוד הרבנות הראשית אומרת לנו שנשמר הסטטוס קוו, בשטח הרב החדש מחולל מהומות ומאיים על בעלי עסקים כמו אחרון העבריינים. זה פוגע בבעלי העסקים שנמצאים בבעיה מול הלקוחות שלהם".

מנגד, במשרד הדתות טוענים כי במהלך כל השנים מאז שעזב את תפקידו המשיך הרב כהן לתת הכשר באזור "ללא הסכמה ובניגוד להנחיות". כמו כן, נטען כי בביקורות שנערכו באזור על ידי מפקחי הרבנות הראשית נמצאו מספר ליקויים שנובעים מהעובדה שהרב אינו נוכח במועצה במהלך ימות השבוע.

ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטרצילום: אליהו הרשקוביץ

במכתב שהעביר היום לרב הראשי לישראל, דוד לאו, כתב שוסטר כי "נדהמנו לקבל‏ לפני‏ ימים‏ ספורים מכתב בו התבשרנו שהחליטו למנות רב חדש כנותן הכשר עד לבחירת רב אזורי כחוק. אני ‏רואה ‏בחומרה ‏רבה ‏את ‏העובדה, ‏שהדיון ‏האמור ‏וההחלטה ‏בדבר ‏הדחתו של‏ הרב ‏ציון ‏כהן ‏ממתן ‏תעודות‏ כשרות ‏בתחום ‏המועצה,‏ התקיימו ‏מבלי ‏שנמסרה ‏לנו ולרב‏ כהן‏ הודעה‏ מראש ‏על ‏הכוונה ‏לקיים ‏דיון ‏זה,‏ ומבלי ‏שניתנה ‏לנו ולרב אפשרות ‏להציג ‏את ‏עמדתנו ‏ולהשמיע‏ טענותינו.‏ מדובר ‏בהחלטה ‏שהתקבלה במחטף, ללא ‏התראה, ‏ללא ‏מתן‏ זכות ‏טיעון‏ ובניגוד‏ לכללי ‏מנהל ‏תקין".

ממשרד הדתות נמסר בתגובה: "מועצת הרבנות הראשית הסמיכה בישיבתה האחרונה את רבנות שדות נגב הסמוכה כנותנת ההכשר במועצה אזורית שער הנגב וזאת לאחר שמזה מספר שנים משמש הרב כהן כרב אור יהודה". במשרד טוענים כי הודעה נמסרה למועצה עם קבלת ההחלטה. כמו כן, ציינו כי לא נמצאו ליקויים בעבודתו באור יהודה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ