טדי קולק שלח את עוזרו לתוניס בחשאי - כדי לשכנע את ערפאת שיתיר לפלסטינים להצביע

כבר 51 שנה יש מי שמנסים לשבור את החרם הפלסטיני העיקש על הבחירות המקומיות בירושלים. איומים בשלילת תושבות ופגישה של גאידמק עם המופתי לא הביאו את תושבי מזרח העיר לקלפיות. מה הסיכוי שזה יקרה השנה?

אהוד אולמרט וטדי קולק, ב-1994
אהוד אולמרט וטדי קולק, ב-1994צילום: צביקה ישראלי/לע"מ
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

ב–1993 היה טדי קולק בן 82, אחרי 28 שנים כראש העיר ירושלים. הוא רצה לפרוש בכבוד, אבל במפלגת העבודה לחצו עליו להתמודד שוב מול מועמד הליכוד הצעיר, אהוד אולמרט. קולק ידע שאולמרט יכול לסחוף את הציבור החרדי והבין שסיכוייו נמוכים. 

"פניתי אליו ואמרתי לו 'תפרוש, אין לך סיכוי'", מספר פרופ' משה עמירב, אז חבר מועצת העיר ומחזיק תיק מזרח ירושלים. "טדי אמר 'אתה צודק, אבל אתה יכול לעזור. אתה יכול להגיע לערפאת ולשכנע אותו שיגיד לערבים להצביע'". לפלסטינים בירושלים יש מעמד של תושבי קבע וזכות הצבעה בבחירות המקומיות, אם כי לא לכנסת. אבל מאז 1967 הם כמעט ולא השתמשו בזכות הזו, מחשש שהשתתפות בבחירות תתפרש כהכרה בשליטה הישראלית במזרח ירושלים. כמה שנים קודם לכן עוד היה עמירב בכיר בסניף הליכוד בירושלים, אבל אז נחשפו פגישותיו עם פייסל חוסייני, מנהיגם של הפלסטינים בעיר. בית הדין של התנועה איים לסלק אותו, ועמירב חצה את הקווים למפלגת שינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ