מת הרב יעקב יוסף, בנו של הרב עובדיה

הרב יוסף היה ממקימי ש"ס אך היה מזוהה גם עם הימין הקיצוני. בהלוויתו ביקש למסור כי אין לפנות לערכאות חילוניות כפי שהתיר בפרשת עמנואל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרב יעקב יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף ומרבני הימין, מת היום (שישי) בירושלים. מותו נקבע בבית החולים הדסה עין כרם לאחר מחלה קשה, בגיל 66. הרב יוסף עמד בראש ישיבת "חזון יעקב", היה רב שכונת גבעת משה בירושלים ובעבר כיהן מטעם ש"ס כחבר כנסת וכחבר מועצת העיר ירושלים. בשעות הצהריים הגיעו עשרות אלפי בני אדם, רובם חרדים, למסע ההלוויה של יוסף שיצא משכונת הבוכרים לכיוון הר המנוחות. יוסף נקבר בהלוויה קצרה יחסית בשל כניסת השבת. בשל הדוחק הרב לא הצליח הרב עובדיה יוסף להתקרב לבית המדרש שבו נישאו ההספדים לבנו והוא ספד לו באמצעות שידור רדיו בתחנת "קול ברמה".

בהלווייתו של הרב יעקב יוסף הוקראו בשמו שתי הודעות דרמטיות, שמאחת מהן משתמע כי הוא מתנער מעמדתו העקרונית בתיק עמנואל - פרשה שהביאה אותו לעימות ולנידוי מול העולם החרדי, כולל עם אביו. המקובל הרב יעקב עדס אמר בהלוויה, כי כחלק מצוואתו, הרב יעקב יוסף ביקש ממנו להודיע כי הגיע למסקנה ש"אסור לערב בעניין את מערכת המשפט, את השלטונות, בכל צעד שהוא", כך לשונו של עדס שעלה לשאת דברים בהלוויה בשמו של יוסף. עדס לא אמר כי הרב יוסף התחרט או חזר בו ממעורבותו בתיק עמנואל, אבל הודעתו ברורה: הוא יישר קו עם העמדה החרדית שמתנגדת לפנייה לערכאות החילוניות. ההודעה השנייה היתה שהרב יעקב יוסף מיישר קו עם הפוסקים החרדים בנוגע לאיסור שלהם על שירות נשים בשירות לאומי, אותו הגדיר כאיסור חמור. "הוא ביקש לפני הקבורה להגיד את זה", אמר עדס.

הרב יעקב יוסף היה השני מילדי משפחת יוסף, והמבוגר מבין הבנים. בצעירותו ייעד אותו אביו לתפקידים תורניים והעמידו בראש כולל "חזון עובדיה", אבל במרוצת השנים, עם הקמת ש"ס, הוא העדיף להטיל עליו תפקידים ציבוריים.

הלווייתו של הרב יעקב יוסף בשכונת הבוכרים, היוםצילום: אוריה לוז

יעקב יוסף היה ממקימי ש"ס. הוא כיהן מטעמה כחבר עיריית ירושלים, ואז בכנסת ה-11, בקדנציה הראשונה שבה יוצגה התנועה. במרוצת הקדנציה הוא הסתכסך עם חבריו לסיעה, ובסופו של דבר גם עם אביו. הדברים הגיעו עד כדי האשמה של יעקב יוסף את חבריו לסיעה בשחיתות, דבר שאביו הגדיר כ"שקר מוחלט", ובמרוצת השנים גם יצא בפסקי הלכה שסתרו את דעתו של אביו.בשנים האחרונות התפייס הרב יעקב יוסף עם אריה דרעי, אותו האשים בעבר בשחיתות.

דרכו העצמאית התבטאה במיוחד ביחסו האוהד להתנחלויות ובכך שיצא בגלוי נגד פסק ההלכה המפורסם של אביו משנות ה-70, בעד הסכם שלום שכחלק ממנו יימסרו שטחים. הוא מיצב את עצמו בחיק הימין הקיצוני. הוא והרבנים דב ליאור מקרית ארבע ויוסף גינזבורג מיצהר היוו הסמן הימני ביותר בקרב הרבנים. שמו הופיע תחת רבים מפסקי ההלכה ומכתבי הרבנים נגד ערבים, בנושאים כמו האיסור להעסיקם ולהשכיר להם דירות.בנו, יהונתן, הוא מהפעילים הבולטים בייהוד שכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים.

ב-2011 נעצר בשל עמדותיו. הוא חתם על הסכמה לספר "תורת המלך" שחיברו הרבנים יוסף אליצור ויצחק שפירא מיצהר ועניינו בירור הלכתי מתי מותר להרוג גוי. הספר התיר למעשה להרוג גם תינוקות, אם הם מפריעים בדרך. יוסף סירב להתייצב לחקירה. הוא נעצר, נחקר ושוחרר, ובסופו של דבר הוחלט לסגור את התיק נגדו. בפסקי הלכה אחרים הוא אסר לאכול מזון שבושל בידי חיילים רוסים במטבחי צה"ל משום בישול עכו"ם, ואסר ללמוד אצל מורה הומוסקסואל.

אף שהוא עצמו לא שירת בצבא, הוא תמך בסירוב פקודה ופסק שאסור לחייל להשתתף בפינוי יישובים מכיוון שזו איסור דאורייתא. הביטוי "איסור דאורייתא" – כלומר האיסור החמור ביותר – היה שגור בפיו גם בהקשרים אחרים. בבחירות האחרונות פסק, כי חל איסור דאורייתא להצביע ליכוד.

הרב יעקב יוסף עם תומכיו לאחר שנחקר בידי המשטרה, לפני שנתייםצילום: אמיל סלמן

למרות הנתק מאביו, הרב יעקב יוסף זכה להערצה רבה בציבור החרדי הספרדי, כמו גם בקרב הציבור החרדי לאומי ובהתנחלויות. פופולריות מיוחדת היתה לו בקרב ציבור של עולים חדשים מצרפת.

הנתק עם אביו נמשך מעל 20 שנה, ואחד משיאיו היה בשנים האחרונות סביב פרשת עמנואל. הרב יעקב יוסף היה הסמכות הרוחנית מאחורי העותר יואב ללום, והאב יצא בחריפות נגד העתירה והעותרים. הוא אמר כי כל מי שעותר לערכאות הוא "מרים יד בתורת משה ואין לו חלק לעולם הבא".

למרות הדברים החריפים, בתחילת 2012 הגיע הרב יעקב יוסף לביקור ראשון אצל אביו לאחר שנים רבות של נתק. בגופו כבר התגלתה מחלת הסרטן. מאז, התבטא הרב עובדיה מספר פעמים במלים חמות על בנו, כולל על גדולתו בתורה, וקרא לציבור להתפלל לרפואתו.

בסופו של דבר, הרב יעקב יוסף הלך לעולמו כאחד מגדולי התורה של הציבור החרדי הספרדי. הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר הגיע לבית החולים להיפרד ממנו, וכך גם כמה נוספים מרבני ש"ס, כמו הרב ראובן אלבז. כל כלי התקשורת החרדיים, ובראשם תחנת הרדיו המקורבת לש"ס "קול ברמה", שידרו בגל פתוח את השעות הארוכות שבהן היטלטל אתמול הרב יעקב יוסף בין חיים למוות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ