ארכיון המדינה יועבר למבנה חדש בכניסה לירושלים

עלות תכנון הפרויקט מוערכת במיליון שקל. הממשלה: “המבנה והמיקום הנוכחיים של הארכיון אינם הולמים את צרכיו ומעמדו”

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

ארכיון המדינה יועבר למבנה קבע חדש במקום בולט בירושלים - כך אישרה היום הממשלה בישיבתה השבועית. לקראת יום העצמאות ה-65 למדינה, שעומד השנה בסימן המורשת הלאומית, הצביעו שרי הממשלה החדשה על הקמת משכן קבע לארכיון המדינה בירושלים, “מתוך הכרה בחשיבות ארכיון המדינה – המוסד הלאומי האמון על שמירה והנגשה של התיעוד של מוסדות השלטון בישראל” - לשון הצעת ההחלטה.

כיום שוכן ארכיון המדינה במבנה שכור ישן באזור תעשייה ומסחר בירושלים, לצד עסקים פרטיים. “מבנה זה ומיקומו אינם הולמים את צרכיו של ארכיון המדינה ומעמדו”, נכתב בהחלטת הממשלה. בחודשים האחרונים נסגר הארכיון כמה פעמים בהוראת הממשלה, בשל בעיות בטיחות שונות.

לאחר אישור התוכנית, יועבר הארכיון למבנה חדש סמוך לארכיון הציוני, הממוקם ליד בנייני האומה, בכניסה לירושלים. במקום יוקם קומפלקס משותף לשני הארכיונים, שישתפו פעולה ביניהם.

כתבים גזונים בארכיון המדינה בירושליםצילום: מיכל פתאל

מזכיר הממשלה צבי האוזר, שהוביל את החלטת הממשלה, ציין כי "הקמת משכן ראוי לארכיון המדינה תבטיח את ביסוס יכולת התיעוד של פעילות הממשל, שימור חומרי הארכיון לדורות והנגשתם לציבור באופן מיטבי".

גנז המדינה יעקב לזוביק הוסיף כי הקמת מבנה קבע חדש לארכיון המדינה תעניק לו מקום של כבוד כאחד ממוסדות השלטון הדמוקרטי. "החלטה זו, לצד ההחלטה לשיקום והעצמת תשתיות מורשת לאומית, להקמת מתקן גניזה לאומי בערד שבו יאוחסן החומר הארכיוני של מוסדות המדינה, ולהנגשה ודיגיטציה של החומרים והעלאתם ברשת - יאפשרו לציבור להגשים את זכויותיו הדמוקרטיות וליהנות משקיפות הפעילות הציבורית".

העלות הראשונית של תכנון הפרויקט תהיה מיליון שקל, שיועברו מתקציב המורשת של הממשלה. ועדה בראשות מזכיר הממשלה והמשנה למנכ”ל משרד ראש הממשלה תוקם כדי לקדם את הקמת המשכן החדש. היא תכלול גם את גנז המדינה, יו”ר ההסתדרות הציונית העולמית, ראש אגף תוכנית מורשת במשרד ראש הממשלה ועוד כמה נציגים.
המבנה החדש ישרת את הנהלת הארכיון, משרדיו, אולם העיון והקריאה ואולם תצוגה. המחסנים של ארכיון המדינה ימוקמו באתר הגניזה בערד, בו יאוחסן החומר של מוסדות המדינה שנועד להישמר לצמיתות או להשמדה.

ברקע להחלטה על המעבר למבנה החדש מונה הממשלה את “ביסוס יכולותיו של ארכיון המדינה למלא את תפקידיו, כמי שאמון על כינוס התיעוד של פעילות הממשלה, שמירתו ושימורו לדורות והעמדתו לעיון הציבור”. עוד נכתב בהחלטת הממשלה: “הממשלה רואה חשיבות רבה בהקמת משכן קבע בירושלים לארכיון המדינה, המהווה את אחד מסמלי השלטון הדמוקרטי של מדינת ישראל, ומאפשר לציבור להגשים את זכויותיו וליהנות משקיפות של הפעילות השלטונית”.

נימוק נוסף להשקעה בהקמת מבנה חדש לארכיון תולה הממשלה ב”זכות הציבור לקבל מידע על פעולות השלטון” וכן ב”חובת הציבור לזכור את עברו”, שמוגדרת בהחלטת הממשלה כאחד מיסודות “החוסן הלאומי”. עוד נכתב בהחלטה: “הממשלה סבורה כי כמדינה המתגאה במוסדותיה ובמסורותיה, ראוי שישראל תקצה לארכיון מבנה ייעודי מכובד בבירה, במקום בולט ומזמין לציבור”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ