ישראל חוגגת 65 |

מאות אלפים בפארקים, מטס חיל האוויר ושני זוכים בחידון התנ"ך

השופטים החליטו להעניק את התואר לשני המתמודדים, לאחר שהשיבו על כל השאלות בשלב הדו קרב. צפו במטס ההרקולסים בשמי הארץ

אור קשתי
צפריר רינת
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
צפריר רינת
יהונתן ליס

יותר ממיליון ישראלים חגגו את יום העצמאות באתרי המורשת, יערות קק"ל, באתרי רשות הטבע והגנים ובצפייה במטס יום העצמאות של חיל האוויר. לצד האירועים המסורתיים ביום חגה של המדינה, נרשמה הפתעה בחידון התנ"ך העולמי כאשר השופטים הכריזו על שני חתנים ולא על אחד כנהוג. 

התלמידים אליאור בביאן (16) מישראל וישי אייזנברג (15) מניו-ג'רזי בארה"ב הם חתני חידון התנ"ך הבינלאומי לשנת תשע"ג, שנערך היום (שלישי) בירושלים. לאחר ששני המתמודדים הגיעו לשלב הדו-קרב וענו בו על כל השאלות, החליט צוות השופטים להעניק לשניהם את התואר.

החידון התקיים בתיאטרון ירושלים, במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך שי פירון, והשתתפו בו 58 בני נוער מ-26 מדינות. בביאן, החתן מישראל, הוא תלמיד ישיבת "שעלי תורה" בבית שמש. במקום השני זכתה ליאורה ברוורמן, תלמידת בית הספר "דרכי נועם" בפתח תקווה.

8 מתוך 8 |
הדלקת המשואות
1 מתוך 8 |
יום העצמאות, תל אביב
2 מתוך 8 |
יום העצמאות, תל אביב

בשעות הערב נערך בבית הנשיא בירושלים טקס הענקת פרסי ישראל. פרס על מפעל חיים הוקדש לרון נחמן ז"ל, ממייסדי "גרעין ת"א" שמטרתו הייתה להקים יישוב בשומרון - לימים, אריאל, שנוסדה ב-1978. מאז ועד מותו בינואר השנה עמד נחמן בראש המועצה שהפכה בהמשך לעיר. הקהל בטקס הריע ממושכות לאחר שהוכרז שמו כחתן הפרס למפעל חיים. אלמנתו, דורית, קיבלה את הפרס בשמו. נחמן זכה בפרס על תרומתו המיוחדת לחברה ולמדינה ועל חלקו המכריע בהקמת אריאל. מועמדותו של נחמן הוגשה עוד לפני פטירתו לפני חודשים אחדים וכך ניתן היה לבחור בו כחתן הפרס. 

פרסי ישראל לשנת תשע"ג יוענקו לאליהו הכהן, שנחשב "הכהן הגדול" של חקר תולדות הזמר העברי; לשחקנית, הבמאית והמורה למשחק, פרופ' נולה צ'ילטון; לפרופ' אדם מזור - מהבולטים באדריכלי ומתכנני הערים בישראל; לפרופ' גדעון דגן - החוקר את תחום ההידרולוגיה של מי התהום ונמנה עם כ-50 המדענים הישראליים המצוטטים ביותר בתחום המדע בעולם; לפרופ' נתן נלסון - שמחקריו בשטח החלבונים הממברנליים הקנו לו מוניטין בינלאומי; לפרופ' יוסף קפלן - חוקר החברה והתרבות היהודית בעת החדשה המוקדמת; לפרופ' חוה טורניאנסקי - מגדולי חוקרי היידיש בימינו; ולפרופ' יורם בילו - מחלוצי האנתרופולוגיה הפסיכולוגית בארץ.

במהלך יום העצמאות פקדו המוני ישראלים את היערות והפארקים ברחבי הארץ. האתר הפופולרי ביותר היה יערות בן שמן, בהם טיילו כרבע מיליון ישראלים. באזור המרכז הגיעו רבבות גם לפארק בריטניה, ליער חרובית וליער צרעה.

על פי דיווחי הקרן הקיימת, הגיעו מאות אלפי מטיילים לאתרים שונים בצפון. האתרים העמוסים ביותר היו יער ביריה, פארק הירדן וחניון עין זיתים בגליל העליון. ביערות הכרמל נרשמה תפוסה מלאה, ובאזור הדרום הגיעו למעלה מ-200 אלף מטיילים לאתרים רבים ובראשם פארק אשכול, יער להב, יער יתיר, פארק דימונה ופארק ירוחם. רשות הטבע והגנים דיווחה על 50 אלף מבקרים באתריה השונים, בעיקר בגן הלאומי ירקון ובגן הלאומי באשקלון.

לרגל יום העצמאות ה-65, שיגרו ראשי מדינות ומנהיגים מכל העולם אגרות ברכה לנשיא המדינה שמעון פרס. בין המברכים היו נשיא ארה"ב ברק אובמה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין והאפיפיור פרנסיסקוס.

"אדוני הנשיא", כתב אובמה לפרס, "בשם העם האמריקאי אני מברך את העם בישראל לרגל יום העצמאות. היה לי הכבוד לבקר בישראל אך לפני כמה שבועות, ולצפות מקרוב בקשר העמוק והנצחי בין שתי מדינותינו. לפני 65 שנים, ארה"ב הייתה האומה הראשונה שהכירה בישראל כמדינה עצמאית, 11 דק' בלבד לאחר ההכרזה. מאז - קשרינו הפוליטיים, הכלכליים, הביטחוניים והתרבותיים, רק הלכו והתחזקו. עם חגיגות יום העצמאות ה-65 בישראל, העם האמריקאי ואני מריעים לישראל על הישגיה המרשימים ב-6.5 העשורים האחרונים. ארה"ב עמדה לצד ישראל עם הקמתה, ותמשיך לעמוד לצידה תמיד".

נשיא רוסיה פוטין כתב לפרס: "אני מרוצה מאופיים הידידותי של היחסים בין ישראל לרוסיה. אני משוכנע שנמשיך לפתח שיתוף פעולה בונה בתחום הפוליטי, המסחרי-כלכלי, המדעי-טכנולוגי, ההומניטארי ובתחומים רבים נוספים. אני משוכנע גם שנמשיך במאמצינו היעילים לקידום השלום, היציבות והביטחון במזרח-התיכון. אני מאחל לך, אדוני הנשיא, בריאות טובה והצלחה, כמו גם שלום ושגשוג לכל עם ישראל".

האפיפיור כתב לנשיא: "אני שולח את ברכתי לך ולאזרחי ישראל, לכבוד היום הלאומי. אני שמח לשלוח לך ולכל עם ישראל את ברכותיי, ולאשר לך כי תפילותיי עמך- על האחריות הכבדה בה אתה נושא בשירות עמך".

גם נשיאי הודו, שוויץ, גרמניה, יוון, אירלנד, ארמניה, פינלנד, קרואטיה, סרי-לנקה, בוסניה, נפאל ומלך בלגיה שיגרו איגרות ברכה לרגל החגיגות בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ