היועמ"ש לשר הפנים: התערב להבטחת מינהל תקין בעיריית נצרת עילית

דו”ח המבקר מצא ליקויים בהתנהלות העירייה והעומד בראשה שמעון גפסו. בידי סער מגוון סמכויות להתערב בנעשה ברשות מקומית, בהן פיזור העירייה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

היועץ המשפטי לממשלה, , פנה בשבוע שעבר לשר הפנים, , באמצעות ראש תחום ייעוץ וחקיקה במשרדו, ארז קמיניץ, בבקשה שיפעיל את סמכויותיו להבטחת פעילותה של עיריית נצרת-עילית בהתאם לכללי מינהל תקין.

“זו תקופה ארוכה שאנו עדים להתנהלות בעייתית של העירייה”, כתב קמיניץ במכתב, וציין כי התנהלות זו “מביאה לפגיעה בתפקודה ולפגיעה בתושבי העיר”. הוא ביקש מסער “להידרש לסוגיית התנהלותה תוך בחינת הצעדים הדרושים בהתאם לסמכויות המוקנות למשרד הפנים על פי חוק כדי להבטיח שהעירייה תתנהל בהתאם לאמות מידה ציבוריות ראויות”. הוא הוסיף עוד כי נגד ראש העירייה, שמעון גפסו, מתנהלים הליכים פליליים, אך טרם הוחלט אם להגיש נגדו כתב אישום.

הליקויים פורטו בדצמבר על השלטון המקומי. בין היתר מצא כי הצעת תקציב העירייה לשנת 2012 לא הוכנה על ידי גזבר העירייה, שהודר מפעילותה השוטפת, אלא על ידי רואה חשבון חיצוני; נמצאו אי-סדרים בהעסקת שלושה ראשי אגפים; נמצא כי ראש העירייה עיכב את משכורתם של כל עובדי העירייה וגמלאיה מאחר שגזבר העירייה סירב לאשר את משכורתו של עובד זוטר בשל מחלוקת על חוקיות העסקתו, וכי הורה לנתק את הגזבר מדיווחי הנוכחות של העובדים בשל רצונו לנכות משכרם של עובדים שלא החתימו שעון נוכחות כנדרש.

שמעון גפסו, ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

בנוסף לממצאי הדו”ח, נודע כי בין ראש העירייה לבכירי הדרג המקצועי בעירייה שוררת מערכת יחסים עכורה. בשבוע שעבר פורסם ב”הארץ” כי , עופר לוי, צו הגנה של חושף שחיתויות, לאחר שמצא כי גפסו ביקש לפטרו מאחר שחשף את התנהלותו הלקויה. המבקר אסר להמשיך בהליכי הפיטורים. בקשה דומה של היועצת המשפטית לצו הגנה נבחנת על ידי מבקר המדינה.  

מן המכתב לסער עולה כי הגזבר - שיוצג על ידי התנועה לאיכות השלטון - מבקר העירייה והיועצת המשפטית פנו ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה כי יתערב בנעשה בעירייה, וכי בפגישה בינם לבין המשנה לשעבר ליועץ המשפטי לממשלה, שרית דנה, התלוננו כי העירייה מצמצמת את כוח האדם במחלקותיהם באופן המונע מהם לתפקד כראוי, ומתנהלת בניגוד לחוק במתן אישור פעילות לעסקים והנחות בארנונה. עוד עולה כי דנה נפגשה עם נציגי הלשכה המשפטית במשרד הפנים, עם נציגת פרקליטות מחוז צפון ועם ראש מחלקת הבג”צים בפרקליטות המדינה כדי לבחון את אפשרות הפעולה של כל הגורמים לנוכח ממצאי המבקר.

בידי שר הפנים יש מגוון סמכויות להתערבות בנעשה ברשויות מקומיות. בין היתר, ביכולתו לדרוש בצו מבעלי תפקידים בעירייה למלא את חובותיהם בתוך זמן נקוב או למנות אדם שימלא אותן במקומם. ביכולתו עוד לקבוע כי הרשות תעבור תוכנית הבראה, למנות לה חשב מלווה, ואף לפזר את העירייה, למנות לה ולראש העירייה מחליף ולהקדים את הבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ