בתום מאבק ארוך: יהיה רחוב ע"ש ליבוביץ בירושלים

במשך 16 שנה הצליחו סיעות הימין בבירה לדחות את היוזמה; לדברי איש מרצ, נעשה דיל שכלל כתמורה מתן אות כבוד לשלדון אדלסון המקורב לנתניהו

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

אחרי סאגה ארוכת שנים אישרה הערב (חמישי) מועצת העיר ירושלים לקרוא רחוב על שם פרופסור ישעיהו ליבוביץ. באותה ישיבה אושר גם מתן אות כבוד מטעם העירייה לאיש הימין, המיליונר שלדון אדלסון, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לטענת חבר מועצת העיר מטעם מרצ, מאיר מרגלית, שתי ההחלטות הובאו בפני המועצה כמעין עסקת חבילה, במסגרתה כל אחד מהמחנות הפוליטיים יכול היה להתגאות בהישג. רוב חברי המועצה מן הימין נמנעו בהצבעה. חברי סיעת ש"ס במועצה הצביעו נגד ההחלטה בשל התבטאויותיו של ליבוביץ נגד הרב עובדיה יוסף.

בלשכת ברקת הכחישו בתוקף כי יש קשר בין ההחלטה לגבי האות לאדלסון לבין ההצבעה על שם הרחוב. האות לאדלסון, הסבירו, ניתן בשל תרומתו לפרוייקט תגלית ולמרכז לחקר הסרטן בהדסה ואותות מעין אלו מחולקים באופן תדיר לפילנתרופים.

כמה שנים לאחר שליבוביץ מת, ב-1994, עלתה דרישה לכבד את זכרו בקריאת רחוב על שמו בירושלים. אולם ההצעה הופלה שוב ושוב על ידי הימין שמחה נגד אמירותיו השנויות במחלוקת של ליבוביץ בגנות צה"ל והכיבוש. ראש העיר הנוכחי, ניר ברקת, התחייב להעביר את ההחלטה. 

פרופסור ישעיהו ליבוביץצילום: אלכס ליבק

לדברי מקורביו, ברקת זוכר את ליבוביץ לטובה, בין היתר מפני שזכה ללמוד אצלו בקורס "הפילוסופיה של הביולוגיה". לפני כחודש, הועלתה ההצעה לדיון במועצה. אך חבר המועצה מטעם הליכוד, אלישע פלג, הביא ציטוטים של ליבוביץ נגד הרב עובדיה יוסף ונגד רבנים חרדים אחרים ובכך עודד את חברי המועצה החרדים להצביע נגד ההחלטה. בעקבות כך משך ברקת את ההצעה.

אתמול החליטו פלג ואחרים להימנע. לדברי פלג אין קשר בין ההחלטה להימנע לבין אות הכבוד שיינתן לאדלסון. "דעתי על הפרופ' ליבוביץ לא השתנתה לטוב או לרע. הוא היה הוגה דעות, איש רוח ובעל מפעל חיים של האנציקלופדיה העברית ויש לו זכויות רבות. עם זאת מתחתי ביקורת קשה על ההתבטאויות שלו, שפגעו בערכי הקודש של אוכלוסיות שונות וקראו לאנרכיה. למרות שהדעה שלי לא השתנתה אני פתוח לרחשי הציבור וקיבלתי פניות רבות של אנשים, גם בתוך הליכוד, שאמרו לי שצריך לגלות סובלנות כלפי האמירות האלו ושיש בירושלים אנשים שהונצחו למרות שתרמו הרבה פחות מליבוביץ. לכן החלטתי להימנע".

יוסף פפה אללו, סגן ראש העיר מטעם מרצ, שמנהל זה 16 שנים מאבק למען ליבוביץ בירך על ההחלטה, "סוף סוף הצלחנו לתת כבוד לליבוביץ, אבל הכבוד הוא קודם כל של העיר ירושלים, שקיבלה רחוב על שמו. אם יש אדם שמגיע לו רחוב זה ליבוביץ". גם נכדתו של ליבוביץ, חגית עפרן בירכה על ההחלטה, "זה כבוד לעיר ולסבא", אמרה. 

רחוב ישעיהו ליבוביץ יהיה בגבעת רם, יתכן אף שבתוך שטח הקמפוס של האוניברסיטה העברית, שם בין היתר פעל ליבוביץ, כמדען. בנוסף אישרה אתמול מועצת העיר גם הקמת "הייד פארק" על שמו של ארנן יקותאלי, מחשובי המנהיגים של הציבור החילוני בעיר בשנות ה-80 וה-90. לדברי אללו, ביקש יקותיאלי כבר בחייו להיות מונצח במקום בו אנשים יוכלו להתווכח ולנאום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ