חגיגות ל"ג בעומר |

עשרות התייבשו והתעלפו בפקק ענק בכניסה למירון

חוגגים בקבר רבי שמעון בר יוחאי מדווחים על קריסת מערך התחבורה באתר. אלפים חיכו שעות לאוטובוסים בחום הכבד. המשטרה מדווחת שהעומס ירד במקצת

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

"כאוס במירון", הגדירו הבוקר (ראשון) חוגגי ל"ג בעומר את מה שקרה מאז השעות המוקדמות במערך ההסעות לקברו של רבי שמעון בר יוחאי וממנו החוצה. אנשים שנמצאים במקום דיווחו כי "מערך התחבורה קרס ואלפי אנשים מצטופפים בחום הכבד". לפי הדיווחים, עשרות אנשים התייבשו או התעלפו.

לדברי זאב קשש, יו"ר ארגון כונני רפואת החירום "איחוד הצלה", שנמצא במקום, "אלפי אנשים עומדים פה על הרגליים משש בבוקר, בחום הכבד. עשרות אנשים נזקקו לטיפול רפואי אחרי שהתייבשו או התעלפו. הורדנו לשטח צוות גדול של חובשים מתנדבים, עם מים לשתייה. אני קורא לקהל הרב שבא למירון להתאזר בסבלנות, להקפיד לשתות הרבה ולא להצטופף. על אנשים שנוטלים תרופות להקפיד לקחת אותם גם בזמן זה".

נוסעים דיווחו על פקקי ענק בכניסה לאתר וביציאה ממנו. במירון יש כוחות משטרה שמנסים להסדיר את התנועה.  אחת הנוסעות, שבאה באוטובוס מירושלים, החליטה לרדת מהאוטובוס אחרי 8 שעות שישבה בו, ולצעוד ברגל מעין-זיתים לכיוון מירון. בשל החום הכבד היא התמוטטה ופונתה לבית-החולים זיו בצפת.

עדיאל, תלמיד ישיבה מירושלים שנמצא בנקודת ההסעות במירון, אמר ל"הארץ" שהוא מחכה שלוש שעות לעלות לאוטובוס. לדבריו, בשעה חמש-שש בבוקר החל הבלגן, אלפי אנשים הצטופפו וחיכו שעות למקום פנוי באוטובוס. "אנשים התחננו למים וניסיתי לעזור לאנשי זק"א שחילקו מים. עכשיו העומס קצת ירד ואני מתכוון לצאת מפה".

ההילולה במירון. היוםצילום: בחדרי חרדים

קשש אמר כי מתנדבי איחוד הצלה הגישו עזרה לעשרות בני אדם שהתייבשו, התעלפו, ולחולי סוכרת שנקלעו למצוקה. "התמונות היו לא נעימות. אנשים התנפלו על כל אוטובוס שבא, רמסו אחד את השני, חלק נחבלו והתעלפו. עכשיו העומס ירד קצת, אבל עדיין יש רבים שממתינים כבר שעות". לדברי קשש, הוא אינו זוכר מצב כזה בעבר. "לא ברור מה גרם לקריסה ולכשל".

במחוז הצפוני של המשטרה אמרו כי עומסי התנועה פחתו, התנועה זורמת ואין כבישים חסומים. עוד ציינו כי "באתר נערכו ל-250 אלף חוגגים, כפי שהיה בשנים קודמות, והוכשרו חניונים למספר גדול יותר של אנשים. אבל במהלך הלילה בלבד הגיעו 200 אלף חוגגים, ולכן היה צורך לפתוח חניונים נוספים, מרוחקים יותר. טבעי והיגיוני שמספר גדול של חוגגים יביא לעומסי תנועה. המשטרה עושה כל מה שניתן לעשות כדי לאפשר למאות אלפי החוגגים לבוא למירון ולחגוג את ל"ג בעומר. אנחנו פונים לנהגים ולחוגגים ומבקשים לגלות סבלנות וסובלנות. אלפי השוטרים ימשיכו במשימתם כדי לאפשר את החגיגות בביטחה".

אלפי אוטובוסים פועלים במערך ההסעות למירון וממנו. חלק מהאוטובוסים שייכים לחברת אגד. דובר אגד, רון רטנר, מסר כי מאות אוטובוסים של אגד ושל חברות אחרות כלואים הבוקר בטבעת הכבישים המקיפה את תחנות המוצא בהר מירון ליעדים שונים בכל רחבי הארץ. הדבר יצר שיבושים קשים בתנועת האוטובסים ועיכובים ממושכים מאיזור המירון ואליו.עוד נמסר כי הדבר יוצר עיכובים גם בתחנות היעד העיקריות להר מירון, במיוחד בשכונות החרדיות בבני ברק ובירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ