ביהמ"ש בפאריס: הרכבת הקלה בירושלים לא פוגעת בזכויות אדם

ארגונים פרו פלסטינים טענו כי הפעלת הרכבת בשכונות פלסטיניות מפרה את אמנת ז'נבה. ביהמ"ש: הקמת הרכבת משרתת את האוכלוסייה הפלסטינית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט המחוזי בפאריס דחה לפני כשבוע תביעה של ארגונים פרו-פלסטינים נגד מפעילות הרכבת הקלה בירושלים. בית המשפט קבע כי פרויקט הקמת הרכבת הקלה, שחוצה את העיר ועובר, בין היתר, בשכונות פלסטיניות, לא גרם להפרת אמנת ז'נבה מ-1907, ולא פגע בזכויות האדם של התושבים הפלסטינים. שתי חברות ענק צרפתיות מעורבות בפרויקט הרכבת הקלה – אלסטום, שהיתה מעורבת בהקמה תשתית הרכבת וויאוליה, שחברה-בת שלה מפעילה כיום את הרכבת הקלה.

השופטים קבעו כי למרות שהעבודות נעשו בשטח כבוש, על פי המשפט הבינלאומי, חייבת המדינה הכובשת לדאוג לתפקוד תקין ולרווחתה של החברה הכבושה. הקמת הרכבת, שמשרתת גם את האוכלוסייה הפלסטינית, מותרת בגדר ההאמנה. העותרים, ארגון הסולדיריות פלסטין-צרפת ואש"ף חוייבו לשלם פיצויים בסך 117 אלף דולרים לחברות הנתבעות.

בשנים האחרונות ספגו החברות הצרפתיות ביקורת על מעורבותן בפרויקט ולטענת בכירים בענף הן גם הפסידו מכרזים במדינות ערב בשל כך. לפני כשנתיים ביקשה ויאוליה לצאת מפרויקט הרכבת הקלה, על פי הערכות, בין היתר, בשל הלחצים הפוליטים.

כחודש וחצי לאחר תחילת פעילות הרכבת הקלה בירושלים,דווח ב"הארץ" על עימותים בין נוסעים ערבים ויהודים, בעיקר באזור בית חנינא ופסגת זאב. במקרה אחד השתמשו מאבטחים בגז פלפל לאחר שכמה צעירים פלסטינים התעמתו עם פקח של הרכבת בעניין הנחת הרגליים על המושב.

הרכבת הקלה בירושלים. משרתת מגזרים שוניםצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ