כנס חירום נגד מתווה פראוור: "זה חוק עקירה לעשרות כפרים"

ראשי ארגוני זכויות בדואים קראו לגנוז את התוכנית להסדרת היישובים הלא מוכרים והבטיחו: נפתח במאבק עולמי נגד הממשלה

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

המועצה לכפרים בלתי מוכרים והמטה לשוויון וצדק לבדואים קיימו הערב (רביעי) כנס חירום בבאר שבע בעקבות החלטת ועדת השרים שלשום לתמוך בחוק בגין (על פי מתווה פראוור) השנוי במחלוקת, שמסדיר את התיישבות הבדואים בנגב. לטענת ראשי הציבור הבדואי, מטרת התוכנית היא עקירת היישובים הבדואים בכפייה.

הדוברים באירוע טענו שהתוכנית מיועדת לעקור עשרות אלפי בדואים מבתיהם, והיא נוצרה ללא הידברות עם הבדואים. עוד טענו הדוברים כי מדובר בתוכנית בעלת אופי מפלה ואלים שבסופה יהיה ריכוז כפוי של הבדואים.

מתווה פראוור מציע להעניק לתובעי הבעלות על הקרקע פיצוי כספי או פיצוי במקרקעין (עד מחצית מהיקף השטח) ואף קובע שיש לפצות בשיעור של עד רבע מהיקף תביעת הבעלות גם את מי שלא מחזיקים כרגע בקרקע, מאחר שפונו ממנה בעבר על ידי המדינה. לגבי הסדרת היישובים, קובע המתווה כי יש לאפשר במידת האפשר הכרה ביישובים לא מוסדרים, אבל רק בתוך שטחים שיועדו לכך בתוכנית מתאר מחוזית – וכן על פי כללים תכנוניים המונעים פריסת יישוב על שטח נרחב, באופן שלא יאפשר הקמת תשתיות יעילה.

ארגוני זכויות אדם וחלק מנציגי הקהילה הבדואית בנגב טוענים שההסדר החדש לא מאפשר הכרה בכל היישובים הלא-מוסדרים ויביא לפינוי עשרות אלפי בדואים מבתיהם. כמו כן טוענים הבדואים שהסדר הקרקעות נותן פיצוי חלקי בלבד (בכסף או בקרקע) לבעלי הקרקע ומהווה אפליה לעומת הסדרי פיצויים עם תושבים יהודים.

בכנס הערב דרשו הבדואים מהממשלה לשתף אותם בבניית מערך יישובים כפריים-חקלאיים, בהתאם לצרכיהם, וקראו לה להביא לאישור תוכנית המתבססת על הכרה, הקמת מערך מוניציפאלי ושוויון בשירותים ביישובים הבלתי מוכרים. לדברי ראש מועצת הכפרים, עטיה אל אסד, "מדובר בחוק עקירה לעשרות כפרים, התוכנית משאירה לנו רק 17% מהשטחים בבעלותנו". לדבריו, "אני מקווה שלא תהיה אלימות - למרות שאני רואה איך המדינה לוחצת ולוחצת את הבדואים ובסוף הם יתפוצצו".

דבר בולט בכנס הערב היה מספרן הרב של נשים בדואיות שבאו למקום כדי לשמוע ולהשמיע את דעותיהן. הנשים, שבאופן מסורתי נשארות בבית, החליטו לקחת חלק פעיל במאבק. עורכת הדין ראוויה אבו רבעייה, מהאגודה לזכויות האזרח אמרה בכנס כי "מדובר בתוכנית גזענית. המדינה והרשויות שלה הכריזו מלחמה על הבדואים. הכנס בא להעביר מסר חד - לא נעבור על כך בשתיקה. המדינה צריכה להכיר בכל הכפרים הבלתי מוכרים באופן מיידי ולא לבצע תוכנית בכפייה".

כדי להיאבק בחוק המסתמן, ראשי הארגונים מתכננים לפתוח במאבק תקשורתי בארץ ובעולם, שבמסגרתו יפנו לארגוני זכויות אדם מקומיים ובינלאומיים, במטרה להפעיל לחץ על ממשלת ישראל שלא לבצע את התוכנית. לדברי אל אסד, "אנחנו גם מתכוונים לפנות לאו"ם ולעורכי דין מהאיחוד האירופי כדי שיתבעו את מדינת ישראל על הזנחה של 65 שנה של הישובים הבדואים שבהם אין תשתיות, תחבורה ומים".

תגובות