קריאות גזעניות באירוע המרכזי של יום ירושלים

מאות בני נוער התגודדו ברובע המוסלמי וצעקו "מוות לערבים". המשטרה עצרה לכמה שעות את המופתי של ירושלים בחשד למעורבות במהומות שפרצו שלשום בהר הבית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

למרות מאמצים רבים מצד מארגני אירוע “ריקודגלים” שוב נשמעו במהלך האירוע מאות בני נוער שקראו קריאות גזעניות ואלימות כלפי ערבים.

אירוע “ריקודגלים”, האירוע המרכזי של הציונות הדתית לרגל יום ירושלים, נערך אתמול (רביעי) בבירה בהשתתפות עשרות אלפי בני נוער. הצעדה שיצאה ממרכז העיר עברה דרך הרובע המוסלמי לעבר הכותל המערבי, שם נערכה אמש עצרת חגיגית. כבכל שנה בשנים האחרונות שימש האירוע כסות עבור קבוצות צעירים קיצוניות שניצלו את האירוע לקריאות גזעניות ולאומניות לעבר עוברי אורח פלסטינים.

ליד שער שכם ובתוך הרובע המוסלמי התגודדו מאות בי נוער שקראו קריאות “מוות לערבים”, “מוחמד מת” וכן שיר הנקמה “נקמה אחת משתי עיני”, הלקוח מתוך ספר שופטים מתוך סיפורו של שמשון הגיבור. השירים לוו בקללות וחבטות באמצעות מוטות הדגלים על דלתות החנויות ברובע המוסלמי.

קרדיט: ניר חסון

אירועים אלה התרחשו למרות מאמצים ניכרים מצד המארגנים והמשטרה למנוע את הישנות התופעות הללו. המארגנים העסיקו עשרות רבות של סדרנים, שאמורים היו לפקח על הנעשה ורבנים ואישי ציבור קראו לפני האירוע להימנע מקריאות גזעניות. רוב הצועדים אכן נענו לקריאות והסתפקו בשירה של שירי אמונה ושירים על ירושלים.

במהלך המצעד עצרה המשטרה שמונה בני נוער יהודים בחשד שקראו קריאות גזעניות. כ-15 צעירים פלסטינים נעצרו במהלך המצעד, רובם בשל הפגנת נגד פלסטינית שהתארגנה באזור שער שכם. הפלסטינים התלוננו על אלימות יתר מצד השוטרים בעת המעצרים. עוד התלוננו הפלסטינים על חסימת שכונות שלמות כדי למנוע מהתושבים להתקרב לצעדה ולהתחכך עם הצועדים. עוד קודם להגעת הצועדים לרובע המוסלמי נסגרו כל החנויות במסלול ההליכה של המצעד. לדברי הסוחרים הם התבקשו לעשות כן על ידי שוטרים.

אתמול בבוקר עצרה משטרת ירושלים את השיח מוחמד חסיין, המופתי של ירושלים, בביתו שבשכונת א-סווחרה שבמזרח העיר. במשטרה חושדים כי לחסיין היה חלק בהפרות הסדר שפרצו שלשום בהר הבית. חסיין שוחרר כעבור מספר שעות. כמו כן, הבוקר עוכבו חמישה מבקרים יהודים שעלו להר הבית לאחר שהשתטחו בתפילה בעת יציאתם מן ההר. בזמן מעצרם החלה התקהלות של ציבור פלסטיני שקרא קריאות קנאי לעבר השוטרים והמבקרים. בסיוע אנשי הווקף פוזרה ההתקהלות. הביקורים בהר הבית נמשכו כרגיל. מאות מבקרים פקדו את הר הבית במהלך אתמול.

פרט לצעדת ריקוד הגדלים המסורתית, צוין אתמול יום ירושלים אתמול בשורה של טקסים ואירועים. בין היתר נערך בהר הרצל הטקס הממלכתי לזכר הנופלים במלחמת ששת הימים ובגבעת התחמושת נערך הטקס הרשמי לציון 46 שנה לאיחוד ירושלים. בנוסף צוין אתמול בירושלים יום הזיכרון הממלכתי לעולי העדה האתיופית שנפלו בדרכם לארץ.

שלשום בערב נערך בישיבת מרכז הרב בירושלים, האירוע המסורתי לציון יום ירושלים. באירוע השתתפו ממלא מקום ראש הממשלה ושר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, שר התחבורה, ישראל כץ וראש העיר, ניר ברקת. יעלון הבטיח בדבריו שירושלים לא תחולק. “חובתנו של דורנו להגן על ירושלים, לפתח אותה ולבנות אותה. ירושלים, כפי שאמר בן גוריון, היא נשמתה של ארץ ישראל ונשמה אין מחלקים”. ראש העיר, ניר ברקת אמר כי “ירושלים מתפתחת. אנחנו צריכים להאיץ את הקצב ולדרוש ממשלת ישראל להאיץ את הבנייה בירושלים על כל חלקיה”.

ד"ר גדי גבריהו, יו"ר תג מאיר, קואליציית הארגונים נגד גזענות בישראל, מסר בתגובה: "אין לקבל מצעד מתריס, המלווה בשירי שנאה, בירושלים בכלל ובשכונות הערביות שלה בפרט. ירושלים תכונן על אהבה ורעות, ולא על שיסוי ושנאה". לדבריו, פורום תג מאיר קרא כבר בשנה שעברה "לשקול היטב את מסלול הצעדה והבקרה על השירים המושמעים במהלך האירוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ