היועמ"ש: עיריית ת"א תגבה תשלום רק על הוצאות עודפות בהפגנות

וינשטיין הביע תמיכתו בהסדר שקובע כי העירייה תוכל לדרוש תשלום רק על שירותים נוספים כתאורה והקמת במה, ולא על הוצאות ניקיון

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין הודיע אתמול (חמישי) לבית המשפט העליון כי הוא תומך בהסדר הפשרה לפיו עיריית תל אביב תוכל לגבות תשלום עבור קיום הפגנות רק עבור הוצאות עודפות, כגון תאורה, ריקון הבריכה בכיכר רבין והקמת במה. התנועה לאיכות השלטון והאגודה לזכויות האזרח בירכו על הודעת היועץ.

העמדה של וינשטיין הוגשה במסגרת ערעור שהגישה התנועה לאיכות השלטון על דרישת עיריית תל אביב לגבות ממנה כספים עבור מפגן כסאות של מספר שעות מחאה בכיכר רבין עוד ב- 2005. התנועה עתרה לבית המשפט המחוזי בתל אביב על כך שעירייה דרשה אז תשלום של 19 אלף שקל ותשלום של 45 אלף שקל להפגנה בה ישתתפו פחות מ- 20 אלף איש. עבור מפגן בחלקים מן הכיכר נדרשו סכומים שנעו בין 21 ל-30 אלף שקלים.

בהמלצת בית המשפט גיבשו בעירייה נוהל חדש שאושר גם על ידי מועצת העיר ובו נוצרה אבחנה בין אירועים ציבוריים לבין אירועים מסחריים. נאמר שם גם כי באירועים שמשתתפים בהם עד 5,000 איש, וכאשר מסתבר שההוצאות נמוכות יותר, רשאים גורמי בעירייה שהוסמכו לכך להפחית לאחר מעשה את התשלום. בסופו של דבר, בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את עתירת התנועה שהמשיכה לטעון שאין לחייב אותה בתשלום עבור השימוש בכיכר או בחלק ממנה, שכן זכות ההפגנה היא זכות יסוד ודרישת תשלום, לטענתה, עולה כדי פגיעה בחופש הביטוי. העירייה טענה בתגובתה כי גביית התשלום לגיטימית וראויה, שכן יש לעירייה זכות לגבות החזר הוצאות הנגרמות לה עקב האירוע.

לערעור בעליון הצטרפו כידידי בית המשפט חבר מועצת העיר מטעם תנועת "עיר לכולנו", יואב גולדרינג, והאגודה לזכויות האזרח. במהלך הדיון שהתקיים באוקטובר 2010 מתח השופט עוזי פוגלמן ביקורת על העירייה כשציין כי "עיריית תל אביב היא גוף ציבורי, לא כלכלי, על אף שלאחרונה יש לה תחביב, למסחר שטחים ציבוריים". הנשיאה דאז, דורית ביניש, ציינה עוד כי דרושה בחינה כוללת של הנושא לצורך קביעת מדיניות אחידה בכל הארץ. בשל חשיבות הסוגיה לחופש הביטוי בישראל, הורה בית המשפט העליון ליועץ המשפטי לממשלה להגיש את עמדתו בתוך 90 יום.

הפגנה למען צדק חברתי בכיכר רבין, לפני כשנהצילום: דניאל בר און

עמדת היועץ הוגשה רק אתמול לאחר דיונים רבים שנערכו בלשכתו. במסגרת דיונים אלה, גובש הסדר שמקובל על היועץ ולפיו העירייה לא תגבה כסף מאדם שמבקש לקיים הפגנה במרחב הציבורי, מבלי שתהיה כרוכה בקבלת שירותים נוספים מהעירייה, כגון תאורה נוספת לזו הקיימת באותו מיקום, או שירותים אחרים.

בהודעת היועץ לבית המשפט נכתב כי "הסדר זה שמוצע כעת על ידי העירייה, ואשר לפיו תגבנה הוצאות רק במקום בו מתבקשים שירותים נוספים שבגינם נגרמות הוצאות עודפות, מקובל על היועץ המשפטי לממשלה, ולטעמנו מהווה איזון ראוי בין חופש הביטוי של המבקשים לקיים הפגנות, לבין האפשרות העומדת לעירייה לגבות תשלום בגין הוצאות עודפות הנגרמות לה, במסגרת קיום אותם אירועים... יובהר, כי ככל שלא קיימות דרישות נוספות או מיוחדות לשימוש סביר בשטח הכיכר, העלות בקיומו של אירוע אמורה להיות אפסית".  בעקבות הדברים, הודיע היועץ כי הדיון בעתירה מתייתר.

בנוסף, לבקשת האגודה לזכויות האזרח הבהיר היועץ כי לעיריית תל אביב-יפו או כל רשות מקומית אחרת, אין סמכות לאשר או לפסול הפגנות וזו נמצאת רק בידי המשטרה. באגודה בירכו על הודעת היועץ, אך התייחסו לכך שהאגודה מנהלת מספר הליכים מול עיריית תל אביב בנוגע לנוהל המאהלים ופינוי חסרי בית משטחים ציבוריים. "ההודעה של היועץ היא בהחלט נדבך חשוב בהבהרת והגבלת הסמכויות של רשויות מקומיות לעשות כבתוך שלהן בשטחים הציבוריים והגנה על מימוש הזכות להפגין", מסר עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה. "במקור העירייה הייתה בעמדה שיש לה סמכות לגבות תשלום עבור עצם קיום ההפגנה. עמדתנו הייתה שכפי שהיא לא יכולה לגבות מס מעבר מדרכות מהולכי רגל כי זה התפקיד שלה לתחזק את המדרכות והכבישים, כך כיכר רבין זה לא הקניין הפרטי של העירייה, אלא שטח ציבורי שבין השאר אחד מהתפקידים והייעודים שלו זה לקיים הפגנות ועצרות ולאפשר לממש את חופש הביטוי".

בתנועה לאיכות השלטון מסרו כי "הנוהל החדש של עיריית תל אביב מאמץ למעשה את עיקרי עמדת התנועה הנטענת מזה כשמונה שנים לפיה יש לאפשר את מימוש זכות ההפגנה במרחב הציבורי לכל אזרח, לכל דורש וללא עלות כספית. התנועה לאיכות השלטון תפעל על מנת לוודא כי הנוהל החדש אכן מאפשר מימוש אפקטיבי של הזכות להפגין במרחב הציבורי לכל אזרח ולכל דורש וללא עלות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ