שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סערה במפלגת העבודה בת"א סביב יוזמה להיפרדות מחולדאי

קבוצת פעילים דורשת להריץ רשימה מטעם המפלגה למועצת העיר. חולדאי: "זו קבוצה קטנה שזכותה להביע את דעתה ואת רצונה"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילן ליאור
אילן ליאור

סערה במחוז תל אביב של מפלגת העבודה לקראת הבחירות לרשויות המקומיות: עשרות מזכירי סניפים ופעילים דורשים להיפרד מרשימתו של ראש העיר רון חולדאי ולהריץ רשימה המזוהה רק עם מפלגת העבודה בבחירות למועצת העיר בעוד כחמישה חודשים. התומכים ביוזמה מוחים על היעדר בחירות דמוקרטיות לרשימה של חולדאי, ומדגישים כי רשימתו של חולדאי "תל אביב אחת" אינה מזוהה עם מפלגת העבודה ולא כל חבריה הם אנשי המפלגה. לדבריהם, המטרה אינה להחליף את חולדאי, אלא לחזק את מפלגת העבודה בתל אביב.

"יש דעה רדיקלית שאומרת לשרוף את המועדון, שלא מספיק לרוץ ברשימה נפרדת, צריך לתמוך בניצן הורוביץ או להסתייג מחולדאי בצורה ברורה", אומר אור קשת, מזכיר סניף רמז ואחד ממובילי המהלך. "יש אנשים אחרים, שאני ביניהם, שאין לנו מועמד שיכול להחליף את רון חולדאי. צריך להתמקד במטרה צנועה יותר שהיא מועצת העיר ולבחור רשימה של אנשי מפלגת העבודה, אנשים ערכיים, שישפיעו מבפנים על איך שהעיר הזאת מתנהלת. הרשימה של חולדאי לא כל כך מזוהה עם מפלגת העבודה ובשנים האחרונות לא מתיישבת עם מה שמפלגת העבודה מתיימרת לייצג".

119 חברים במפלגת העבודה בתל אביב הביעו לפני כחודש תמיכה בדרישה לכנס את נציגי המחוז ולדון באפשרות להריץ רשימה עצמאית ולקיים בחירות דמוקרטיות לרשימה. את דרישתם העבירו במכתב למזכיר המחוז במפלגה, שמוליק מזרחי, המכהן כחבר מועצת העיר מטעם סיעתו של חולדאי. העתקים של המכתב נשלחו ליו"ר המפלגה שלי יחימוביץ', למזכ"ל חיליק בר וליו"ר הוועדה המוניציפאלית של העבודה סימון אלפסי. מזרחי סירב לכנס את המחוז וטען כי החתימות אינן תקפות כיוון שלא נאספו ידנית, אלא טלפונית.

רון חולדאיצילום: תומר אפלבאום

בתגובה, יזמה קבוצה של מזכירי סניפים בתל אביב כנס "מחתרתי", ללא אישורו של מזכיר המחוז ובניגוד לדעתו. מזרחי לא ויתר ובמכתב לפעילים הזהיר ממחטף. "כמזכיר המחוז שנושא באחריות ובסמכות אני מודיע שהישיבה בלתי חוקית ואינה מחייבת את המחוז או את הוועדה המוניציפאלית", כתב. "אל תשתפו פעולה עם הליך בלתי חוקי ובלתי ראוי שעיקרו בא לפגוע בראש העיר". מארגני הישיבה דחו את טענותיו. "מטרתנו אינה להחליף את חולדאי", כתבו, והצהירו כי יקבלו את החלטת הוועדה המוניציפאלית בעניין המועמד לראשות העיר.

למרות התנגדותו של מזרחי, התקיימה שלשום הישיבה ברמת אביב, בהשתתפות כ-60 פעילים. בתום הכנס קיימו המשתתפים הצבעה חשאית, בה החליטו כמעט פה אחד לתמוך בהתמודדות רשימה עצמאית של מפלגת העבודה, שהרכבה ייקבע בבחירות דמוקרטיות. מארגני הכנס טענו כי נעשו ניסיונות רבים למנוע את קיום הישיבה. בין השאר סיפרו כי נאלצו להזמין פורץ לסניף ברודצקי, שבו התקיימה הישיבה, כיוון שמנעוליו הוחלפו. עוד טענו כי היתה חבלה מכוונת במערכת החשמל בסניף.

בשיחה עם "הארץ" האשים מזרחי את יוזמי הישיבה בפריצה לסניף ברמת אביב. "קבוצת חברים החליטה לעשות דין לעצמה כדי לנסות להוביל מהלך לא חוקי, לא כשר, מסריח", אמר. הוא דחה את הטענות על החלפת מנעול, אך הודה כי "נעשתה שם פעולה כדי שהם לא יוכלו להיכנס". מזכיר המחוז הבהיר כי אינו נוקט עמדה בשאלה העקרונית האם על מפלגת העבודה להתמודד ברשימה נפרדת מראש העיר. לדבריו, טרם קיום דיון בסוגיה הזאת יש לבחון בסקר את סיכוייה של רשימה עצמאית של העבודה. עוד ציין כי ההחלטה הסופית תהיה בכל מקרה בידי הוועדה המוניציפאלית, שכן התמודדות ברשימה נפרדת תגרור הוצאות כלכליות משמעותיות. הוא הדגיש כי בכל מקרה העבודה תתמוך במועמדותו של חולדאי.

לרשימתו של חולדאי חמישה מתוך 31 חברים במועצת העיר. נוסף על חולדאי, חברים במועצה מטעם רשימת "תל אביב אחת" אנשי מפלגת העבודה דורון ספיר ומזרחי, נציגת קדימה שולה אגמי ויעל דיין שהצטרפה לרשימה לאחר שהפסידה בבחירות הקודמות לראשות מרצ בתל אביב. בבחירות 2008 היה סיכמו חולדאי והוועדה המוניציפאלית של העבודה כי אנשי המפלגה ימוקמו במקומות הזוגיים ברשימה, בעוד חולדאי בחר את שאר המועמדים. העבודה תמכה כלכלית בקמפיין של חולדאי ושל רשימתו.

רון חולדאי מסר בתגובה: "זו קבוצה קטנה שזכותה להביע את דעתה ואת רצונה. זו מפלגה דמוקרטית וההחלטות יתקבלו בהתאם לחוקת מפלגת העבודה".

בתשובה לפניית "הארץ" ליו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', התקבלה תגובת מזכ"ל המפלגה, חיליק בר: "הוועדה המוניציפאלית, שנבחרה באופן דמוקרטי על ידי ועידת המפלגה, דנה בימים אלה בשיטת הבחירות במאות יישובים ברחבי הארץ וביניהם תל אביב, והחלטותיה יפורסמו בקרוב באתר המפלגה לעיון הציבור הרחב".

תגובות