ניר חסון
ניר חסון

פעוטה בת שנתיים משכונת בית ישראל בירושלים מתה הערב (שלישי) לאחר שהבוקר שתתה בטעות מספר טיפות של נוזל ניקוטין המיועד לשימוש בסיגריות אלקטרוניות

הפעוטה הובהלה על ידי אמבולנס של מד"א לבית החולים הר הצופים כשהיא במצב קשה. בהמשך היום היא הועברה לבית החולים הדסה עין כרם ואושפזה ביחידה לטיפול נמרץ כשהיא מורדמת ומונשמת. לקראת השעה 20:00 קבעו הרופאים את מותה. במשטרה פתחו בחקירה בחשד לרשלנות מצד ההורים. שני ההורים תושאלו בחקירה קצרה הבוקר והנוזל נשלח לבדיקה במעבדות המטה הארצי. 

הסיגריות האלקטרוניות, המכונות גם e-cigarettes, מיוצרות מאז שנת 2004 והפכו בחודשים האחרונים ללהיט בישראל על רקע העלייה במחירי הסיגריות הרגילות. הסיגריה אלקטרונית היא כלי אידוי חשמלי בצורת סיגריה, שדרכו שואפים חומרים לחלל הפה ולדרכי הנשימה, הכוללים תמיסות טעם וריח, חומר המייצר אדים דמויי עשן וחומרים פעילים אחרים. 

סיגריות אלקטרוניות במפעל בסיןצילום: אי–פי

עוד ביולי 2009 פרסם משרד הבריאות אזהרה מפני סיגריות אלקטרוניות, בעקבות אזהרה של מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) כי הן עלולות להכיל כימיקלים מסרטנים, לרבות רכיבים מסרטנים המשמשים בנוזלים לקירור מכונות. 

בכמה מדינות כבר הוחלט על איסור גורף של שיווק סיגריות אלקטרוניות, ובכלל זה רוסיה, מדינת ויקטוריה שבאוסטרליה, סינגפור, טורקיה, ירדן, הונג קונג, ברזיל, ארגנטינה וקנדה, האוסרת רק שיווק סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין. כמו כן, בחלק ממדינות ארצות הברית חל איסור למכור סיגריות אלקטרוניות לבני נוער וכן איסור להשתמש במוצר במרחב הציבורי – כך למשל במדינות ניו יורק, ניו ג'רזי ומסצ'וסטס.

במשרד הבריאות הוחלט בעבר לאסור ייבוא סיגריות אלקטרוניות לישראל, אולם האיסור לא נכנס לתוקף והסיגריות הללו מיובאות כיום באופן חופשי. ביוני שעבר פרסם המשרד אזהרה נוספת נגד סיגריות אלקטרוניות וקבע כי "תרומתן הבריאותית לגמילה מעישון לא הוכחה והן עלולות להיות במקרים מסוימים סכנה בריאותית של ממש". כיום ניתן לרכוש סיגריות אלקטרוניות בבתי מרקחת, חנויות מתנות לגבר, דוכני ממתקים ובאינטרנט, וחלק מהיצרנים גם משתמשים ברשתות החברתיות לטובת שיווק המוצר.

ועדה מקצועית במשרד המליצה בתחילת 2013 לאסור על ייצור, ייבוא ושיווק של סיגריות אלקטרוניות בהוראת שעה למשך חמש שנים. במשרד הדגישו לפני ארבעה חודשים כי "אף מוצר של סיגריה אלקטרונית המשווק כיום בישראל, בין שמדובר במוצר עם ניקוטין ובין שלא, לא קיבל אישור מהמשרד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ