פורמולה 1 בירושלים: המירוץ של ברקת לראשות העיר

עבור הצופים הירושלמים, שרגילים לראות את רחובות העיר פקוקים ועמוסים, הטיסה הנמוכה של רכבי המרוץ היתה כמעט נס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשרות אלפי בני אדם הצטופפו אתמול ברחובות ירושלים כדי לחזות, ולו לרגע קט – במכונית. אלא שהמכוניות שחרכו אתמול את האספלט בבירה ממש לא היו מכוניות רגילות. אלה היו מכוניות מהירות במיוחד, וביניהן שלושה רכבי פורמולה 1, המהירים בעולם, ומספר אופנועי מרוץ – שהגיעו לעיר לרגל מופע מוטורי מיוחד.

עבור הצופים הירושלמים, שרגילים לראות את רחובות העיר פקוקים ועמוסים, הטיסה הנמוכה של רכבי המרוץ היתה כמעט נס. אחד מהם תיזמן לרכב הפורמולה כדקה וחצי דרך מרכז העיר. “אם הנהג רק היה יודע כמה זמן זה לוקח ביום רגיל”, אמר, “הוא היה עוצר להגיד תודה”.

המכוניות הוזנקו ממתחם הרכבת הישנה שליד גן הפעמון במסלול שכלל את הרחובות דוד רמז, דרך חברון, חטיבת ירושלים, יצחק קריב ודוד המלך, בסמוך לחומות העיר העתיקה. ההמונים נדחקו לכל אורך המסלול, אך המקומות המועדפים היו בסיבובים, שם ניתן היה לשמוע טוב יותר את חריקות הצמיגים על האספלט, שהתחרו רק בנהמות המנוע האדירות ובצעקות העידוד של הקהל.

בצומת הרחובות אגרון ודוד המלך חנתה משאית של פועלים. מוקדם יותר הם הרכיבו את המחסומים לאורך המסלול, ועכשיו התמקמו, מצוידים בנרגילה, בזווית צפייה טובה במיוחד. “זו העבודה הכי טובה שהיתה לנו”, אמר אחד מהם, סופיין גרגווי משגב שלום, והוסיף בסיפוק: “על הכיף כיפאק”. מעליהם נטשו הפועלים הפלסטינים והסינים את עבודתם – שיפוץ מלון וולדורף אסטוריה – והתקבצו במרפסת כדי לצפות בכלי הרכב החולפים.

מי שחיפש זווית הפוליטית לאירוע יכול היה להסתכל על המרוץ כחלק ממרוץ גדול יותר - לראשות העיר. המופע בהחלט יכול להתפרש כחלק ממאמציו של ראש העיר הנוכחי ניר ברקת לשדר לירושלמים שמשהו בכל זאת השתנה בעיר בשנות שלטונו. “עשינו היסטוריה”, אמר ברקת, חובב ספורט מוטורי בעצמו, “לאורך המסלול עומדים מאה אלף צופים - ערבים, נוצרים ויהודים, חילונים דתיים וחרדים. הספורט מאחד בין כולם”.

מי שבכל זאת לא היה שבע רצון מהאירוע הוא מתי דן, שמוכר כיו”ר עמותת המתנחלים עטרת כהנים. “זה חינוך לעבריינות, למה בכלל צריך את זה”, אמר למפקד משטרת ירושלים, ניצב יוסי פריינטה. אלא שבעודו צופה בפעלולן מדלג על האופנוע המרוץ שלו תוך כדי רכיבה, נאלץ גם דן להודות בהכנעה: “אבל הנה גם אני באתי לראות”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ