מת עיתונאי "הארץ" לשעבר רן כסלו, שחשף את הפשע המאורגן בשנות ה-70

כסלו נולד בפולין ועלה לארץ בשנות החמישים. תחקיריו שינו את ההיסטוריה של הפשע ושל העיתונות בישראל. הוא מת בביתו והוא בן 86

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

עיתונאי ״הארץ״ לשעבר, רן כסלו (הנריק וקסלר), מת אתמול (חמישי) בביתו בתל אביב, והוא בן 86. כסלו כיהן במשך עשרות שנים בתפקידי מערכת בכירים בעיתון ״הארץ״, בהם עורך המשנה, ופרסם תחקירים בולטים.

כסלו נולד בפולין. אביו היה פעיל בתנועות מהפכניות סוציאליסטיות ואמו היתה בתו של האדמו״ר מראדומסק. במלחמת העולם השנייה נשלחו הוריו לסיביר בשל הפעילות המחתרתית של אביו. לאחר המלחמה חזר כסלו לפולין, שם רכש השכלה והחל לכתוב בעיתון הגדול ביותר במחוז ביאליסטוק.

בשנת 1957, תחת שלטונו של הנשיא ולדיסלב גומולקה, הותר ליהודי פולין לעלות לישראל - וכסלו עלה לארץ כמעט חסר כל. לאחר שרכש את השפה העברית הוא החל לעבוד בעיתון ״העולם הזה״, ובשנות ה-60 עבור לעיתון ״הארץ״ ושימש בתפקידים שונים, בהם מזכיר המערכת, עורך בפועל תחת העורך הראשי גרשום שוקן וכתב לענייני מפלגות.

כעיתונאי תחקירן פרסם כסלו סדרת כתבות שיצרה הד ציבורי נרחב, ושחשפה את הפשע המאורגן בישראל בשנות ה-70. כסלו לא נרתע מהמשך פרסום התחקירים גם לאחר שאוים כי יירצח אם ימשיך לפרסם את סדרת הכתבות. כסלו גם נודע בעמדותיו הנחרצות ובביקורת שהטיח בממשלת ישראל לגבי מדיניותה בשטחים ויחסה למיעוט הערבי.

רן כסלו

״האיש מייצג את הדור ההוא שחי חיים מלאי משמעות ועשייה״, אומר בנו יורם כסלו. ״הוא עלה לישראל ללא רכוש בשנות ה-50 ונאלץ לפתוח דף חדש לחלוטין ללא ידיעת השפה. הוא חלק מדור שלם שראוי להערצה״.

לאחר פרישתו מ״הארץ״ בילה כסלו במסעות רבים מסביב לעולם, מסין ועד הקוטב הצפוני. לפני כשנתיים חלה, ובחודשים האחרונים הידרדר מצבו עד שמת בביתו ביום חמישי. הוא הותיר אחריו חמישה ילדים ובת זוג שחיה עמו בשנים האחרונות. הלווייתו תתקיים ביום ראשון ה- 16.06.13, בשעה 11:00 בבית העלמין של רמת השרון בצומת מורשה.

בשנת 2008 חזר גידי וייץ אל החשיפות של כסלו ואל הפרשה ששינתה את ההיסטוריה של הפשע ושל העיתונות בישראל. פרשה שחשפה את קשריו הענפים של הפשע המאורגן בצמרת הצבא המשטרה והפוליטיקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ