מרצ ביטלה את הפריימריס בסניף ירושלים

הבחירות, שבהן נבחר חבר מועצת עיריית ירושלים מאיר מרגלית, בוטלו לאחר שוועדת הבחירות פסלה את ההתפקדות של תושבים פלסטינים ממזרח ירושלים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ועדת הבחירות המרכזית של מפלגת מרצ החליטה אמש (שלישי) לבטל את הפריימריס שהתקיימו בסניף המפלגה בירושלים ולערוך בחירות חדשות בסניף בעוד כחודש. הוועדה טרם מסרה את החלטה בכתב, אך הודעה על כך נמסרה למועמדים.

ההחלטה התקבלה בשל ערעור של אחד המועמדים לרשימת המפלגה למועצת עיריית ירושלים שטען לאי כשירות המפקד שביצע מועמד אחר, שפקד פלסטינים תושבי מזרח ירושלים. בין היתר הועלו טענות על כך שעל פי חוק המפלגות וחוקת מרצ לא ניתן לאפשר לתושבי מזרח ירושלים להתפקד למפלגה.

בבחירות שנערכו לפני כשבועיים ניצח חבר מועצת עיריית ירושלים, מאיר מרגלית, את יו"ר הסניף, יו"ר הסיעה בעירייה וסגן ראש העיר יוסף (פפה) אללו. הדחתו של אללו, שכיהן במשך 15 שנה כראש המפלגה בבירה טלטלה את הסניף המקומי. אבל הטענות העיקריות הועלו נגד מועמד בשם פואד סלימאן, שנבחר במקום השלישי.

את הערעור על תוצאות הבחירות הגיש הרב אהוד בנדל, לשעבר נשיא התנועה המסורתית, שנבחר במקום החמישי. בנדל ואחרים טענו כי בין מרגלית לסליאמן נחתם "דיל" שהביא לנצחונו של מרגלית ולמיקום של סלימאן במקום ריאלי. בנדל העלה בערעור מספר טענות על כשרות המתפקדים שהביא סלימאן. בין היתר טען בנדל כי החוק הישראלי וחוקת מפלגת מרצ מאפשרים רק לאזרחים להתפקד למפלגה. פלסטינים תושבי מזרח ירושלים אינם אזרחים כי אם בעל מעמד תושבות בלבד ולמרות שהם מורשים להצביע בבחירות המוניציפאליות, על פי החוק היבש, הם אינם יכולים להיות חברי מפלגה ולהשפיע על רשימת המועמדים.

מאיר מרגליתצילום: אמיל סלמן / ג'יני

טענה נוספת של בנדל הייתה שהמתפקדים שהביא סלימאן שילמו את דמי החבר במזומן, בניגוד לתקנון המפלגה. ככל הידוע, ועדת הבחירות המרכזית דחתה את הטענות בנוגע למעמדם החוקי של התושבים ואישרה החלטה קודמת לפיה תושבי מזרח ירושלים לא יתפקדו למפלגה אלא לסניף ולצורך הבחירות בלבד. אך הוועדה קיבלה את הטענות בנוגע לאי כשירות התשלום במזומן והורתה לכן על ביטול הבחירות הן לרשימה והן לראש הסניף. הועדה דחתה גם את טענותיו של מרגלית שטען שגם אם יבטלו את התפקדותם של כל המתפקדים שהביא סלימאן הוא עדיין היה מנצח את אללו בפער של קולות ספורים וקבעה שיש לבטל את הבחירות לרשימה וליושב ראש הסניף גם יחד. מרגלית וסלימאן צפויים לערער על ההחלטה בפני בית הדין של המפלגה.  

דוברת מרצ, חמוטל כהן, מסרה כי "ועדת הבחירות של מרצ החליטה אמש לקיים בחירות חוזרות לרשימת מרצ בירושלים. נימוקי הועדה יפורסמו בימים הקרובים".

מזכ"ל מרצ דרור מורג אמר בתגובה להחלטה כי "נעשה הכל כדי להבטיח שהליך הבחירות הבא יתקיים במהרה ויאפשר לנו להתחיל בקמפיין בעיר, שיביא להגדלת כוחה של מרצ בירושלים". מורג הוסיף: "אני בטוח שהמתמודדים וחברי הסניף בירושלים מבינים את חשיבות ההחלטה ומקבלים את הכרעת ועדת הבחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ