צעיר מהצפון אושפז במצב קשה בעקבות הכשת נחש בחצר ביתו

האיש, בן 28, הוכש ברגלו וסבל מכאבים עזים; ביישוב נריה, הוכש נער בן 14 על ידי נחש, הוא אושפז במצב בינוני

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

צעיר בן 28 אושפז אמש (שלישי) במצב קשה בחדר המיון במרכז הרפואי זיו שבצפת, לאחר שהוכש על ידי נחש צפע בחצר ביתו. הצעיר, מכפר עכברה, טופל בחדר המיון באמצעות נסיוב, הורדם והונשם והועבר להמשך טיפול במחלקה לטיפול נמרץ כללי. הערב השתפר מצבו, הוא התעורר, החל לדבר ועבר למחלקה פנימית להמשך טיפול והשגחה.

לדברי ד"ר יוסף לחוד שטיפל בצעיר בחדר המיון, "הצעיר הגיע בהכרה עם הכשה ברגלו. הוא סבל מכאבים עזים, סחרחורת חריפה וחסימה של נתיב האוויר ומצבו התדרדר במהירות". הרופא ציין כי "עקב מצבו הקשה והסכנה שנשקפה לחייו, נאלצנו להרדימו ולהנשימו. טיפלנו בו בחמש מנות של נסיוב כנגד הארס".

לדברי ד"ר חוסיין עאמר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים, "עונת הכשות הנחשים החלה מוקדם השנה וכבר בחודש פברואר טופלו בחדר המיון במרכז הרפואי זיו מקרי הכשה ראשונים". הוא אמר כי עד כה טופלו במרכז הרפואי זיו 15 מקרים של הכשת נחש. בממוצע מידי שנה מטופלים בבית החולים 30 בני אדם שהוכשו על ידי נחשים, והיו אף שנים בהם המספר אף עד ל-50 נפגעים.

"הנחשים פעילים מאוד בחצרות בתים ובשטחים פתוחים ועל הציבור לנהוג על-פי כללי הזהירות", אמר ד"ר עמאר. "כדי להימנע מהכשה יש להתלבש בלבוש מתאים כאשר מסתובבים בשטחים פתוחים- ללכת עם נעליים סגורות ולהדריך ילדים וצעירים שלא להרים סלעים או חפצים שמתחתם עלולים להסתתר נחשים", הסביר.

ד"ר עאמר הוסיף כי במקרה של הכשת נחש יש לפנות את הנפגע במהירות האפשרית לקבלת טיפול רפואי וכי הטיפול הראשוני שיש לתת לנפגע לפני הגעת הצוות הרפואי או ההגעה לבית החולים הוא השכבת הנפגע והרגעתו. "חשוב שהאדם שהוכש יהיה רגוע ככל האפשר מאחר ועלייה בדופק ובלחץ דם מזרזת את התפשטות הארס בגוף", הסביר.

לדבריו, "חשוב גם לקבע את הגפה הפגועה ולשטוף את אזור ההכשה במים. בשום מקרה אין לחתוך את הפצע, אין למצוץ את הדם במקום ההכשה, אין לקשור את הגפה, אין לבצע חסימת עורקים, אלא רק לקבע את הגפה שתזוז מעט ככל האפשר". כמו כן, ציין ד"ר עמאר כי "בשום אופן אין לרוץ מאחר והריצה מזרזת את זרימת הארס בגוף. אין להניח קרח ישירות על מקום ההכשה, אין לקחת משכך כאבים ולשתות שתייה חריפה. חומרת ההכשה תלויה בסוג וגודל הנחש, גיל וגודל הנפגע, הזמן שחלף מאז ההכשה ואופי ההכשה. חשוב ביותר לנסות ולזהות את סוג הנחש שהכיש את הנפגע, צבעו ומאפייניו. זיהוי הנחש יסייע לרופאים בטיפול בנפגע".

במקרה אחר הוכש היום נער כבן 14 ביישוב נריה, הנער אושפז במצב בינוני בבית החולים תל השומר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ