בן 57 מת מהכשת נחש בכנרת

מיכאל איצקוביץ' מהיישוב לפיד הוכש בידו בעת ששהה בחוף בלתי מוכרז עם בני משפחתו. בשבוע שעבר הוכשו שני צעירים ונפצעו קשה ובינוני

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

מיכאל איצקוביץ', בן 57 מהיישוב לפיד שבמרכז הארץ, מת אמש (שישי) מהכשת נחש, בעת שנפש עם בני משפחתו בכנרת.

המקרה התרחש סמוך לשעה 21:00, בחוף הסמוך לחווה של אגף הדייג במשרד החקלאות, צפונית לקיבוץ גינוסר. צוות רפואי של שבעה אנשי מרחב ירדן של מגן דוד אדום באו למקום והעניקו טיפול רפואי לאיש, שלדברי החובשים התמוטט לאחר שהוכש בידו על ידי נחש. בנות המשפחה שהיו עמו סיפרו כי ראו נחש גדול, אולם לא הספיקו להבחין באיזה נחש מדובר. הצוות הרפואי ביצע באיצקוביץ' פעולות החייאה מתקדמות במשך כשעה, תוך מתן טיפול תרופתי, שבסופה נאלצו לקבוע את מותו.

אריאל קריגר, חובש בכיר במגן דוד אדום שהיה במקום, סיפר כי "מדובר בחוף שאינו מוכרז. הגישה למקום היתה קשה, הדרך היתה מלאה באבנים, סלעים ועשבייה והמקום היה חשוך לחלוטין. כשבאנו למקום, ראינו אוהל ובסמוך לו שכב גבר בשנות כשהוא מחוסר הכרה עם סימני הכשה בכף היד. התחלנו לבצע בו פעולות החייאה על פי הפרוטוקולים המקובלים באירועי הכשה, כשתנאי השטח היו קשים ביותר בשל החשכה במקום". קריגר הוסיף כי "במשך כל מהלך פעולות ההחייאה היה חשש שהנחש עדיין בסביבה. לאחר זמן רב של מאמצי החייאה נאלצנו לקבוע את מותו".

אור בראל, תושב תל אביב ששהה במקום בעת המקרה, סיפר כי "בדיוק כשבאנו לחוף, באה בתו של האדם שהוכש ושאלה אם יש לנו טלפון נייד להזעיק את מגן דוד אדום, כי נחש הכיש את אביה". לדבריו, "מגן דוד אדום באו מהר. כשהצוות הרפואי התחיל לטפל בגבר הוא כבר היה מחוסר הכרה".

בשבוע שעבר גבר בן 28 מהיישוב עכברה שבגליל העליון נפצע קשה מהכשת נחש, ונער בן 14 מההתנחלות נריה שבמרכז נפגע באורח בינוני מהכשה. בעקבות ריבוי מקרי הכשת נחשים בצפון בשבועות האחרונים, קוראים במרכז הרפואי לציבור לנקוט משנה זהירות ולהקפיד לשמור על כל כללי הבטיחות.

הד"ר חוסיין עאמר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי זיו בצפת, ציין כי עונת הכשות הנחשים החלה מוקדם השנה וכי כבר בחודש פברואר טופלו בחדר המיון בבית החולים מקרי הכשה ראשונים. עד כה טופלו במרכז הרפואי זיו 15 מקרים של הכשת נחש. בממוצע, מדי שנה מטופלים בחדר המיון במרכז הרפואי זיו 30 מקרים של הכשות נחש, כאשר בשנים מסוימות עולה המספר אף עד ל-50 נפגעים.

בהנחיות מגן דוד אדום לטיפול בנפגע הכשה נאמר כי יש להרגיע את הפצוע ולהשכיבו במנוחה מוחלטת, כדי להקטין ככל האפשר את התפשטות הארס בגוף. לאחר מכן, יש לקבע את הגפה הפגועה ולהקפיד על מינימום תנועה כדי למנוע את התפשטות הארס, ולהזעיק בדחיפות את מגן דוד אדום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ