למרות הקפאת הבנייה בקיבוצים, בפלמחים החלה בנייה עבור מפוני גוש קטיף

בשכונה החדשה בקיבוץ פלמחים ייבנו 25 בתים עבור מפוני אלי סיני. גורם בתנועה הקיבוצית: "זו אפליה שזועקת לשמים"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

למרות שמזה כחצי שנה מוקפאת הבניה בקיבוצים במרכז הארץ, בשל עימות בין הקיבוצים למינהל מקרקעי ישראל, החלה בניית שכונה חדשה בקיבוץ פלמחים. בשכונה יבנו 25 בתים, בשטח הקיבוץ, בהם יגורו משפחות שפונו מהיישוב אלי סיני בשנת 2005 והתיישבו בפלמחים, כחלק מתכנית שיקום המפונים.

גורם בתנועה הקיבוצית בירך על הצטרפות מפוני אלי סיני לקיבוץ פלמחים ושחרור החסמים הביורוקרטיים לבנייה שם, אולם ציין כי זו לא המציאות בעשרות קיבוצים אחרים. בשיחה עם "הארץ" הוסיף הגורם: "איך ייתכן שמה שאפשר בקיבוץ אחד, לא אפשרי בקיבוץ שכן? זו אפליה שזועקת לשמיים. מניעת ההיתרים לבנייה פוגעת גם בקיבוצים פריפריאלים וביעד הלאומי של פיזור אוכלוסין".

ביום שישי נערך בקיבוץ טקס חגיגי לציון תחילת העבודות, על אף שהמינהל הקפיא את אישורי הבנייה למגורים בקיבוצים, בטענה כי הקיבוצים עושים הסדרים פנימיים בלתי חוקיים להפרטת הדירות לחבריהם. לבו של הוויכוח הוא סביב הליך שיוך הדירות בקיבוצים; הליך שיוך הדירות נולד במשבר הכלכלי העמוק שעבר על התנועה הקיבוצית בסוף שנות ה-80' ובראשית שנות ה-90' של המאה הקודמת. משבר זה הביא, בקיבוצים רבים, לאובדן הביטחון הכלכלי של חברי הקיבוץ המבוגרים. מרבית החברים האלה תלויים לחלוטין בקיבוץ לפרנסתם לעת זקנה.

שר השיכון, אורי אריאל בטקס לכבוד בנית שכונה חדשה למפוני עלי זהב בקיבוץ פלמחיםצילום: ניר קידר

על רקע זה נולד הצורך להבטיח, לכל הפחות, כי זכויות חברי הקיבוץ בדירת המגורים שלהם תהיינה בלתי תלויות בקיבוץ וביתר חברי הקיבוץ, ובקיבוצים רואים בכך מרכיב מרכזי בביטחון הסוציאלי של חברי הקיבוץ הוותיקים. משמעות "שיוך הדירות" היא העברת זכות החכירה לדורות, בדירות המגורים שבקיבוץ, מהקיבוץ עצמו (האגודה השיתופית) לידי חברי הקיבוץ.

מרבית הדירות שנבנו במהלך השנים בערים, במושבות, בישובים הקהילתיים, במושבים ובקיבוצים - הוקמו על אדמות הקרן הקיימת לישראל ועל אדמות מדינה באמצעות הסכמי חכירה. בשנים האחרונות, מתיר המינהל לחוכרים העירוניים לרכוש זכויות קניין (למעט בעלות מלאה) על דירותיהם, ובכלל זה רישום הבעלות על שמם במינהל באמצעות היוון דמי החכירה בשיעור סמלי של 3.75% מהשווי השמאי של המגרשים.

הטבה זו אינה ניתנת לחברי הקיבוצים בעילות שונות והם נדרשים לשלם 33% ויותר מהשווי השמאי של מגרשים - סכומים העשויים להגיע באזורי הביקוש לחצי מיליון שקל לדונם ויותר. הקיבוצים וחבריהם מסרבים לשלם את הסכומים וטוענים לאפליה בלתי נסבלת לעומת החוכרים העירוניים.

על פי נתוני התנועה הקיבוצית כאלף משפחות שנקלטו בקיבוצים, או שמבקשות להיקלט, מחכות לחידוש היתרי הבניה. בנוסף שוררים חילוקי דעות בין התנועה הקיבוצית למינהל מקרקעי ישראל נוכח פעילות השכרת הדירות בקיבוצים ובשל שימושים חורגים בקרקע.

על רקע הארוע החגיגי בפלמחים יצא החוצה העימות בין התנועה הקיבוצית לממסד: איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית אמר כי הוא "מברך על המהלך של חיבור בין קהילות, זה מהלך היסטורי. הקיבוץ גדל והתרחב, והתנועה הקיבוצית הרוויחה חברים חדשים. כמו שהוכחנו בנושא הזה- הקיבוצים הם הפתרון ולא הבעיה. התנועה הקיבוצית תמיד הייתה חלק מפתרון הבעיות הלאומיות, ולא בעיה שצריך לפתור". ברושי ציין כי "ממשלה שרוצה לבנות בכל ארץ ישראל לא יכולה לוותר על בניה בנגב, בגליל ובכל הקיבוצים. אני מבקש מהשר וממנכ"ל משרד השיכון לשחרר את חתימת ההיתרים לבנייה בקיבוצים, דוגמת פלמחים, ובכך תקלו ותסייעו לנו ביישוב הארץ. יש כרגע יותר מ-1000 משפחות הממתינות חודשים ארוכים בציפייה לחתימת היתר בניה של המינהל. למדנו שהארץ נקנית בייסורים, אבל גם עם זה אסור להגזים".

שר השיכון, אורי אריאל הבטיח בטקס כי יעשה "כל מה שאני יודע ויכול כדי שנבנה בכל מקום בארץ ישראל, ובתוך זה גם בתנועה הקיבוצית. אנחנו נבנה בקיבוצים, התחילו ההתדיינויות לגבי הדרך שבה יבנו את הקיבוצים לדורות הבאים, מינינו ועדה ציבורית והיא תגיש את מסקנותיה בתוך כמה חודשים".

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה כי המינהל מצרף חתימתו לבקשת להיתרי בנייה בקיבוצים על פי הנהלים וההחלטות שבתוקף ואין הקפאה של הבנייה (לטענת התנועה הקיבוצית עם זאת, מדובר בתנאים דרקוניים שמשמעותם- הקפאת הבניה, א.א.). עוד נמסר מהמנהל כי בכל הנוגע לבניית בתי המפונים בקיבוץ פלמחים: הקמת בתים אלו מתבצעת במסגרת הסכם העתקה שנחתם בין מדינת ישראל, משפחות המפונים וקיבוץ פלמחים בהתאם לחוק יישום תוכנית ההתנתקות.

לדברי המינהל, ההסכם קובע את התנאים המפורטים להעתקת המשפחות לקיבוץ וחתימת המינהל על בקשות להיתרי בנייה ביחס לבתים המיועדים למפונים. בין השאר, במסגרת תנאי ההסכם, התקבלו משפחות המפונים כחברים לכל דבר בקיבוץ פלמחים, נקבע כי המינהל יחתום על בקשות למתן היתרי בנייה עבור המפונים מבלי להתנות חתימתו בדרישות הקשורות למערכות היחסים שבין הקיבוץ ובין המינהל וכיו"ב. עוד נמסר כי חתימת המינהל על הבקשות להיתרים נעשתה על פי תנאי ההסכם כנגד קבלת ההתחייבויות הנדרשות ובנסיבות המיוחדות של הסכם ההעתקה, לרבות הרצון לאפשר להם להקים בהקדם האפשרי את בתי הקבע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ