העליון ידון בערעור תושבי בית צפאפא נגד הכביש שיחצה את הכפר

תושבי השכונה הערבית בירושלים טוענים כי לא שותפו בתכנון הכביש וכי לא יזכו לפיצויים בגין נזקיו. הם ערערו לעליון לאחר שהמחוזי דחה את עתירתם

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט העליון ידון היום (רביעי) בערעור תושבי השכונה הערבית בית צפאפא בדרום ירושלים נגד ההחלטה לאפשר את המשך העבודות להקמת כביש רב-מסלולי שיחצה את הכפר לשניים

העבודות על הכביש, הידוע ככביש 4, מיועדות לחבר את כביש המנהרות המגיע מגוש עציון ואת שכונות גילה לדרך בגין. לפני כחצי שנה יצאו התושבים למאבק נגד הכביש. אף שהכביש תוכנן בשנות ה-80 בתכנון לא מפורט, ולמרות שהוא עובר במרחק של מטרים מבתי התושבים, דחה בית המשפט המחוזי את עתירת התושבים נגד התוכנית ואישר את המשך העבודות. התושבים ערערו לבית המשפט העליון, שדחה בינתיים את בקשתם לעצור את העבודות.

הטענה העיקרית של התושבים היא שהכביש תוכנן לפני שנים רבות, מבלי לשתף אותם, מבלי לאפשר להם להתנגד לתוכנית מפורטת ומבלי שיזכו לפיצויים בגין הנזקים שייגרמו להם. יש לציין כי כביש בגין, החוצה את ירושלים, אינו חותך אף שכונה יהודית ולא עובר בקרבת בתים של יהודים, ולמרות זאת קיבלו תושבים יהודים פיצויים בגין הנזקים. המשמעות של הכביש בעבור כמה עשרות משפחות מבית צפאפא היא ניתוק ממרכז הכפר וצורך ללכת מרחק ארוך או לנסוע ברכב כדי להגיע למסגד, גן הילדים או המכולת.

בשבוע שעבר נפגשו חברי סיעת העבודה בכנסת עם תושבי הכפר והביעו תמיכה במאבקם. ח”כ יצחק הרצוג (העבודה) אמר בדיון: "המקטע שעתיד לעבור דרך בית צפאפא נבנה על בסיס תוכניות כלליות בנות למעלה מעשרים שנה וללא שהתאפשר לתושבים - שכ-200 ממשפחותיהם ינותקו מהשכונה על ידי הכביש שיעבור במרכזה ובצמוד לבתי התושבים - להתנגד כמקובל. הרצוג הוסיף כי "בשאר מקטעי הכביש, הוגשו תכניות מפורטות שאפשרו הצגת התנגדויות הציבור. הכביש החדש יבתר את השכונה, ינתק כבישים פנימיים בתוכה, יהווה מפגע סביבתי אדיר, וישנה לחלוטין את אופיו השקט של הכפר".

גם הסופר דויד גרוסמן הביע תמיכה בתושבי בית צפאפא. במכתב לנשיא המדינה, שמעון פרס, כתב גרוסמן: "מי אם לא אתה יכול לעשות מעשה? מדובר בתושבי ירושלים, עירך. הם באמת עניי עירך כי אין מי שיגן עליהם, שיטען את טענתם. אנא במקום שאין אנשים, היה אתה האיש הזה".

שלשום נערך במכון ון ליר בירושלים דיון בנושא הכביש ושיתוף תושבים בתכנון. לקראת הדיון פנה המכון ללא פחות מ-21 בעלי תפקידים בעיריית ירושלים, משרד התחבורה, צוות תוכנית אב לתחבורה וגופים נוספים בבקשה שיופיעו בכנס ויסבירו את עמדתם בסוגייה, אך כולם עד האחרון סירבו להופיע, בתואנות שונות. 

שלטים נגד הכביש, אתמול בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ