רוב חברי מועצת תל אביב בעד פתיחת רשתות שיווק בשבת

14 חברי מועצה תומכים באישור גורף לפתיחת בתי העסק, 9 בעד פתיחה מוגבלת ורק 5 מתנגדים. אחת ההצעות היא לפתוח רשתות שיווק בתורנות

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

במועצת העיר תל אביב יש רוב ברור לשינוי חוק העזר באופן שיאפשר פתיחה של רשתות שיווק, מכולות ופיצוציות בשבת, כך מעלה בדיקת "הארץ". עם זאת, בין חברי המועצה יש מחלוקות באשר להיקף הפעילות.

14 חברי מועצה, ובהם ראש העיר רון חולדאי, תומכים באישור גורף לפתיחת בתי עסק לממכר מזון בשבת, תשעה השיבו כי הם בעד פתיחה מוגבלת וחמישה מתנגדים וסבורים כי על העירייה לאכוף את החוק הקיים. חברת מועצה אחת טרם גיבשה עמדה ושניים אחרים לא ניתן היה להשיג.

אסף זמיר, סגן ראש העיר מטעם סיעת הצעירים רוב העיר, תומך במתן אפשרות לרשתות השיווק, המכולות והפיצוציות לפתוח בשבת. "החוויה הצרכנית הבסיסית הזו היא חלק מהאופי של העיר. אני, כדוגמה לרווק בן 32 שגר במרכז העיר, עושה חלק מקניותיי גם בסוף השבוע וכך גם רבים אחרים", הוא אומר. "אם בעקבות החלטת בית המשפט העליון אין דרך להכשיר את הפעילות הזו זולת שינוי החקיקה – אז אין מנוס מלשנות את החקיקה".

לדברי יו"ר מועצת העיר, יעל דיין, חברת סיעתו של חולדאי תל אביב אחת, דרישת בית המשפט מהעירייה בלתי סבירה. "להטיל עלינו את היוזמה לסגירה של עסקים – זה לא בא בחשבון. זו הצעה שלא רק שהיא לא מידתית, היא גם בלתי ניתנת לאימוץ כמדיניות", היא אומרת. דיין תומכת בשינוי חוק העזר והשוואת מעמדם של בתי עסק לממכר מזון לזה של בתי עינוגים ומוסדות תרבות.

יו"ר סיעת מהפך ירוק בת"א, ראובן לדיאנסקי, אומר כי אסור לדחות את ההכרעה בגלל הבחירות. "צריך מנהיגות, אומץ, ולעשות את זה מיד". לדבריו, "הסטטוס קוו בעיר צריך להמשיך להתקיים. אחרת, הפסיקה של בית המשפט יוצרת מציאות חדשה בעיר הזו ופוגעת בתפיסת החיים שלנו כעיר חופשית וליברלית".

אחרים אומרים כי אישור גורף להפעלת חנויות לממכר מזון בשבת אינו מידתי. חברי סיעת האופוזיציה עיר לכולנו, מתכוונים להעלות בישיבת מועצת העיר ביום שני הצעה להסדיר פתיחה של רשתות שיווק, מכולות ופיצוציות במתכונת חלקית. על פי ההצעה, תהיה רוטציה בפתיחת העסקים בשבת, בדומה למודל של תורנויות בתי מרקחת. "זה יאפשר גם את השבת כיום מנוחה מסונכרן לכל בני המשפחה ומצד שני יענה לצורך שיש בקנייה של מוצרים דחופים לפעמים בסוף השבוע, וינטרל את היתרון שיש לרשתות הגדולות על פני המכולות השכונתיות", מסביר יואב גולדרינג.

בנוסף לחברי עיר לכולנו, תומכים בפתיחה חלקית של בתי העסק לממכר מזון גם מ"מ ראש העיר, חביבה אבי-גיא (הגמלאים), המשנה לראש העיר, ארנון גלעדי (ליכוד) וחברי המועצה שמוליק מזרחי (תל אביב אחת) ומיטל להבי (מרצ). "חוק העזר צריך להתוות מדיניות של פתיחה בשבת בצורה מושכלת", אומרת להבי.

ארבעת נציגי הסיעות החרדיות והדתיות קוראים לאכוף את החוק הקיים ולמנוע פתיחה של בתי העסק האלה בשבת. "ודאי שצריכים לאכוף כל חוק במדינת ישראל", אומר סגן ראש העיר נפתלי לוברט (החזית הדתית המאוחדת), "העם דורש צדק חברתי. העם רוצה יום בשבוע לנוח ולא להיות עבדים 24 שעות ביממה, שבעה ימים. מגיע להם יום מנוחה". חבר המועצה שלמה זעפראני (ש"ס), אומר כי "החוק הוא חוק לכולם. אם צריך שינוי - הוא לסגור עסקים מיותרים נוספים".

למתנגדים לשינוי החוק מצטרף גם חבר המועצה שלמה מסלאוי (ליכוד). הוא אומר כי אכיפת החוק תקל על תושבי דרום העיר, הסובלים מעסקי המהגרים הרבים הפועלים בשבת. "יש לנו שבת אחת. צריך לשמור על הצביון הדתי. ברגע שתהיה אכיפה נגד כולם, פה, בשכונות, יהיה לנו קצת שקט בשבתות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ