למרות האזהרות מנזקים בריאותיים, מגרסת פסולת מזהמת ממשיכה לפעול בי-ם

לפני שבעה חודשים החליטה העייריה לסגור אותה. הנפגעים מפעילות המגרסה הם שוטרי מג"ב, המשרתים בסמוך, ופלסטינים המתגוררים באזור

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

שבעה חודשים אחרי שעיריית ירושלים החליטה לסגור מתקן מזהם לגריסת חומר בניין, ממשיכה המגרסה לעבוד. הנפגעים מפעילות המגרסה הם שוטרי מג"ב, המשרתים בסמוך, ופלסטינים המתגוררים באזור.

מגרסת בן-עמי פועלת בסמוך למחסום 300 שבדרך בין ירושלים לבית לחם כבר שמונה שנים, ועיקר פעילותה היא גריסת פסולת בניין שמקורה מפרויקטים ברחבי העיר. המגרסה פועלת ללא רישיון עסק קבוע ובשטחה הוקמו מבנים בלתי חוקיים, אך למרות זאת היא משרתת את עיריית ירושלים וקבלנים באספקת שירותי גריסה לחומרי בניין, ובין היתר, נעזרים בה קבלנים הבונים את שכונת הר חומה ואת פרויקט כביש מספר 4.

בשנתיים האחרונות התלוננו הורים לשוטרי מג"ב המשרתים בבסיס סמוך ופלסטינים הגרים בשכנות למגרסה על מפגעי אבק שגורמים לבעיות בריאות שונות, בהן אסטמה, דלקות עיניים וקשיי נשימה. בעקבות התלונות נערך בדצמבר 2012 שימוע באגף לקידום עסקים בעיריית ירושלים. בדיון הופיעה הד"ר ולרי שושן, רופאת מחוז ירושלים של המשטרה שהזהירה כי "הבסיס יושב על פצצה מתקתקת, ישנם נזקים מצטברים ברמות גבוהות".  קצין הבריאות של אוגדת איו"ש אמר: "קל לתאר איך המקום נראה ביום שהמחצבה עובדת. ממש רואים את האבק. החיילות מתלוננות, סוגרות את החלונות, יש סתימה במזגנים ויש קשיי נשימה". קצין הבריאות של הפיקוד הוסיף כי ישנה בעיה חוזרת של דלקות עיניים ובעיות אסתמה בקרב החיילים.

המגרסה. הבעלים טוען כי אינה פוגעת בסביבה צילום: אמיל סלמן

בסיכום השימוע הוחלט כי "לנוכח עבירות הבנייה הרבות ונוכח השימוש שנעשה במקום בניגוד לייעוד הקרקע... הוחלט ליתן לבעל העסק ארכה בת 60 ימים להתארגנות ופינוי המקום. אם העסק לא יפונה לאחר פרק הזמן האמור, יועבר התיק לאכיפה".

בפרק הזמן הזה הספיקו בעלי המגרסה לפנות לבית המשפט לעניינים מינהליים ולעתור נגד העירייה. לטענתם, השימוע נעשה שלא כחוק והמגרסה פועלת על פי החוק ובהתאם לרישיון. העירייה מצדה הסכימה מרצונה שלא לפנות את המקום עד לקבלת החלטה בעתירה.

מעיריית ירושלים נמסר כי "בעקבות השימוע שנערך באגף לקידום עסקים, בעלי המגרסה הגישו עתירה מינהלית בבית המשפט המחוזי , הדיון צפוי להתקיים בתחילת חודש יולי".

עו"ד אלכסנדר ברייב מסר בשם בעלי המגרסה: "לבעל המגרסה רישיון עסק תקף עד ל-26 באוגוסט. המגרסה עומדת בכל תנאי הרישוי ובפרט בנוגע לאיכות הסביבה. הליך השימוע שבו התקבלה ההחלטה נגוע בפגמים רבים, כגון ניהול רובו כאשר בעל המגרסה ובאי כוחו לא הורשו להיכנס לחדר. למרות שהדיון עסק בבעיות איכות סביבה, ההחלטה התקבלה בשל טענה לקיום מבנים בלתי חוקיים".

עו"ד ברייב הוסיף כי "בעל המגרסה התחייב לפנות את המבנים היבילים ולבצע שיקום נוף כבר לפני כשנה. המגרסה פועלת על פי בקשת העירייה עצמה, כדי למצוא פתרון לגריסת עודפי עפר מכל רחבי העיר. הבעלים הקים תחנת ניטור הבודקת באופן רציף את איכות האוויר ואת עמידת המגרסה בתנאי הרישיון. נתוני הניטור גלויים וחשופים לעין כל וניתנים לצפייה באתר העירייה. לפי ממצאי הניטור, המגרסה אינה גורמת פגיעה באיכות הסביבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ