חולדאי: שינוי החוק לפתיחת בתי עסק בשבת ייקח חודשים רבים

לדברי חולדאי, בעקבות פסיקת העליון בוחנת העירייה את שינוי החוק. עד להשלמת ההליך תימנע העירייה ממתן קנסות לבתי עסק שימשיכו לפעול בשבת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, מבהיר כי התהליך לשינוי חוק העזר העירוני, באופן שיאפשר פתיחת חנויות לממכר מזון בשבת, צפוי להימשך חודשים רבים. "בימים האחרונים עוסקים רבים בשאלה מה יהיה צביונה של השבת בתל אביב-יפו? ברצוני להבהיר: אנחנו נמצא את הדרך החוקית לשמור על תל אביב-יפו כעיר פתוחה, חופשית ופלורליסטית כפי שהיתה עד כה", כתב בצהריים חולדאי בדף הפייסבוק שלו.

לדברי חולדאי, בעקבות פסיקת בית המשפט העליון בשבוע שעבר, בוחנת העירייה את שינוי החוק, אך יש צורך בהתייעצות עם גורמים רבים. עד להשלמת ההליך תימנע העירייה ממתן קנסות לבתי עסק שימשיכו לפעול בשבת בניגוד לחוק העזר העירוני.

בשבוע שעבר מתח בית המשפט העליון ביקורת על האופן בו אכפה עד כה עיריית תל אביב את חוק העזר האוסר להפעיל בתי עסק בשבת. העירייה הסתפקה בשנים האחרונות במתן קנסות לעסקים הפועלים בשבת, אך לא מנעה את פתיחתם. כך, נוצר מצב בו רשתות השיווק הגדולות ספגו את הקנסות והמשיכו לפעול, בעוד בעלי מכולות או פיצוציות רבים נאלצו לסגור את העסק. שופטי העליון הורו לעירייה לשקול תוך 60 יום את האפשרות לפנות לבית המשפט לעניינים מקומיים ולבקש להוציא צווי סגירה לעסקים המפרים את חוק העזר באופן שיטתי. בית המשפט הדגיש כי העירייה יכולה לשנות את חוק העזר ולאפשר פתיחת עסקים בשבת, אם לדעתה אופי העיר מחייב זאת.

חנות טיב טעם בתל אביבצילום: דודו בכר

חולדאי דחה את הביקורת של בית המשפט על הדרך בה פעלה העירייה עד כה. לדבריו, היתה זו פשרה סבירה. "במדיניות האכיפה שלה בנושא השבת, הלכה עיריית תל אביב-יפו בדרכו של הרצל – כשהיא דואגת לתושבים ולאיכות חייהם יותר משדאגה לשמירה הקפדנית של השבת", כתב. "השבת בתל אביב-יפו נשמרה. העיר נחה ורובה המכריע של הפעילות המסחרית המאפיינת אותה בימות השבוע אינו מתקיים בשבת. מתוך למעלה מ- 50,000 בתי עסק רק מאות ספורות פתוחים בשבת. גם ההכנסות המזעריות כשלעצמן מקנסות שהוטלו על עסקים בשבת בטלות בששים מול העלות הכרוכה באכיפה עצמה. אך עצם האכיפה יצרה מציאות שהציבור חי עימה בשלום ללא מחאות והתנגשויות. בפועל – כל אחד יכול לבלות את היום החופשי כרצונו".

בדיקת "הארץ" לאחר החלטת העליון העלתה כי במועצת העיר תל אביב יש רוב ברור לשינוי חוק העזר באופן שיאפשר פתיחת בתי עסק לממכר מזון בשבת, במתכונת מלאה או מוגבלת. למרות זאת, נראה כי חולדאי אינו מתכוון להשלים את המהלך לפני הבחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו בעוד פחות מארבעה חודשים. "אנו עוסקים בנושא רציני וחשוב לעתיד החברה הישראלית שיש לו השלכות החורגות מגבולותיה של תל אביב-יפו. רצוי להימנע מחיפזון וסיסמאות סרק", כתב חולדאי. "תהליך הכנתו של חוק עזר עירוני חדש ובמיוחד בנושא שכזה – לוקח חודשים רבים. יש צורך לקיים תהליך חשיבה והתייעצות מסודר עם אנשי מקצוע ומשפטנים, המלווה בשיתוף נרחב של הציבור ודיון עם שרי הממשלה".

באופוזיציה העירונית קוראים למצוא פתרון מהר ככל האפשר. יו"ר סיעת מהפך ירוק בת"א, ראובן לדיאנסקי, המתמודד לראשות העיר, אמר ל"הארץ" לאחר פסיקת בית המשפט העליון כי חובה על העירייה לשנות את חוק העזר מיד. הוא דרש להביא הצעה לתיקון חוק העזר כבר בישיבת המועצה שתתקיים הערב (שני). "הסטטוס קוו בתל אביב הוא כזה שסופרים, מכולות ופיצוציות פתוחים בשבת – וזה מה שצריך להמשיך להתקיים. אחרת, הפסיקה של בית המשפט יוצרת מציאות חדשה בעיר הזו ופוגעת בתפיסת החיים שלנו כעיר חופשית וליברלית", אמר לדיאנסקי. "אי אפשר להתמהמה ולחכות לראות מה יהיה בבחירות. צריך מנהיגות ואומץ ולעשות את זה מיד".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ