על רקע הביקורת על אלון חסן: מנכ"ל נמל אשדוד התפטר מתפקידו

שוקי סגיס, המקורב ליו"ר ועד העובדים של הנמל, הודיע היום על עזיבתו לאחר שמונה שנים בתפקיד

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

מנכ"ל נמל אשדוד, שוקי סגיס הודיע על התפטרותו, אחרי שמונה שנים בתפקיד. זאת, על רקע ביקורת חריפה שנמתחה על עסקיו הפרטיים של יו”ר ועד עובדי הנמל, אלון חסן, מול לקוחות הנמל.

חסן, שידוע כמקורב לסגיס, השעה עצמו מתפקידו לפני כחודש, עד לסיום בדיקה בעניינו. התפטרותו של סגיס תכנס לתוקף ב-1 בנובמבר. סמנכ”ל הלוגיסטיקה בנמל, יוסי בסן, צפוי לשמש כממלא מקומו עד לבחירת מנכ”ל קבוע.

בשנתיים האחרונות, למרות סדרת כתבות אודות התנהלותו הבעייתית של חסן בנמל אשדוד, המשיך סגיס לגבות את יו”ר ועד העובדים. אחרי השעיית יו"ר ועד העובדים, הנמל הפסיק את התקשרותו עם חברת הופס תעשיות, יצרנית חומרי ניקוי בבעלות חסן וחברו יגאל גוזלנד, שמרצה כיום שבע שנות מאסר על הצתה לצורך הונאת חברת הביטוח. הפסקת ההתקשרות עם החברות של חסן לא עברה בקלות, כפי שסיפר ממלא מקום המנכ”ל. בישיבת דירקטוריון על ההתקשרות עם הופס תעשיות, אמר בסן כי עובדיו “מפחדים לפרסם מכרז להחלפת חומרי הניקוי של חסן”. בעקבות זאת החליט הדירקטוריון לשכור שירותי מנהל רכש חיצוני.

שוקי סגיס, ארכיוןצילום: עופר וקנין

שוקי סגיס השתכר בתפקידו בנמל כ-60 אלף שקל ברוטו בחודש, ובסך הכל שלשל לכיסו בשמונה השנים האחרונות יותר מחמישה מיליון שקלים. במהלך שנות כהונתו של סגיס סבל נמל אשדוד ממאות ימי עיצומים, וזאת על רקע דרישות של עובדי הנמל - ובראשם חסן - לשיפור בתנאי שכרם, שעומד בממוצע על כ-450 אלף שקלים בשנה. בשנת 2012 לבדה סבל הנמל מ-66 ימי עיצומים.

בחודש שעבר, רשות החברות במשרד האוצר העבירה דו"ח חמור בעניין תפקודו של אלון חסן ליועץ המשפטי לממשלה. הדו"ח נערך בידי בודק חיצוני, שמונה בידי הנמל בעקבות דרישת הראשונה.

לפי רשות החברות, "הדו"ח מעלה שאלות מדאיגות באשר לקשר בין עסקיו הפרטיים של יו"ר ועד עובדי הנמל לבין חברת נמל אשדוד והחשש לפגיעה בנמל ובלקוחותיו".
כמו כן, התנועה לאיכות השלטון הודיעה כי הגישה נגד חסן תלונה במשטרה בגין החשדות לכאורה כי ניצל את מעמדו כעובד ציבור וכיו"ר לעשיית הון עצמי. "עמדת התנועה היא כי ככל שאלה הם פני הדברים, עולים לכאורה החשדות לביצוע עבירות פליליות על ידי חסן, וגורמים בנמל שלקחו חלק במעשים, בין היתר בעבירות של שימוש לרעה בכוח המשרה; מרמה והפרת אמונים ולקיחת שוחד", נמסר מהתנועה, שמתחה ביקורת חריפה גם על התנהלות החברה הממשלתית והרגולטורים.

לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי מסמכים חדשים חושפים כי יניב בלטר, חברו הקרוב של חסן ושותפו העסקי, ודוד חסן, בן דודו של אלון חסן, פנו בשנתיים האחרונות לחברות שנתקלו בבעיות בעבודתן בנמל והציעו לפתור את הבעיות תמורת תשלום בגין שירותי פיקוח לחברת דנה לוגיסטיקה שבבעלות בלטר ובניהולו של דוד חסן. מהמסמכים גם עולה חשש להתנהלות בעייתית לכאורה של המשרד להגנת הסביבה בפיקוח על הליכי טעינה בנמל אשדוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ