ראש העיר נצרת עילית "מגייס" את השמאל לקמפיין נגד הערבים

קמפיין שלילי התוקף את שמעון גפסו התברר כתעמולת בחירות מטעמו. במודעות אחרות שנתלו מטעמו לקראת הבחירות נכתב: "נצרת עילית יהודית לנצח"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

קמפיין שלילי נגד שמעון גפסו, ראש העיר נצרת-עילית, התוקף את דעותיו נגד ערבים ובשל כך קורא “להעיף” אותו מתפקידו, התברר בעצם כתעמולת בחירות מטעם גפסו עצמו. בכך מוביל ראש העיר את תעמולת הבחירות סביב הנושא של מגורי תושבים ערבים בעיר והתנגדותו לדרישה להקים בית ספר ערבי בנצרת-עילית. נושאים אחרים כמו דו”ח מבקר המדינה על התנהלותו, צווי ההגנה שהוצאו לגזבר העירייה וליועצת המשפטית, נושא הגירת התושבים לעפולה ולסביבה - נדחקים לשוליים. הקמפיין של גפסו מגיע על רקע כתב אישום שהוגש נגדו בגין קבלת שוחד והודעה של הפרקליטות כי החליטה להגיש נגד גפסו כתב אישום בכפוף לשימוע בפרשה נוספת הקשורה להפעלת השוק בעיר.

הקמפיין השלילי, לכאורה, נגד גפסו החל לפני מספר ימים, אז נתלו ברחבי נצרת עילית מודעות עליהן תמונותיהם של חברי הכנסת אילן גילאון (מרצ), חנין זועבי ואחמד טיבי. על כל אחת מהמודעות תמונה של אחד מחברי הכנסת ולצידה ציטוט שאמר בעבר נגד גפסו.

לצד תמונתו של גילאון צוטטו דבריו: “איך בן אדם אחד, שמעון גפסו, לוקח את החוק לידיים, ומכריז שנצרת עילית עיר יהודית. זאת גזענות, פגיעה בזכויות אדם, ולמען הדמוקרטיה חובה עלינו לעצור את האיש המסוכן הזה. לצד תמונתה של זועבי פורסמו דברים שאמרה בעבר: “נצרת עילית הוקמה על אדמות ערביות, נלחם מלחמת חורמה בגזענות של שמעון גפסו. הגזען הביתה, הערבים לנצרת-עילית”.

שלט בחירות של שמעון גפסו בנצרת עילית, השבועצילום: גיל אליהו

לצד תמונתו של טיבי דברים שאמר גם כן נגד ראש העיר נצרת עילית: “שמעון גפסו הוא חלאה גזענית וביריון שכונתי שרומס בגסות את זכותם הבסיסית של אזרחים ערבים לגור היכן שירצו ולרכוש אדמות שבלאו הכי היו שלהם ונגזלו מהם בכוח!”. בתחתית שלוש הכרזות נכתב על פס שחור: “חייבים להעיף את שמעון גפסו”.

לתושבי נצרת-עילית היה נדמה בתחילה כי מדובר בקמפיין מצד מתנגדיו של גפסו, אך הוא מיהר להודיע לתומכיו בעמוד הפייסבוק שלו כי אותם שלטים ובהם ציטוטים נגדו “הם חלקו הראשון של קמפיין מתוכנן של “עורי עיר” (תנועתו של גפסו, א.א.) המתייחס לפעילותנו לשמירה על צביון נצרת עילית כעיר יהודית. המהלך ההסברתי יימשך בסרטון שיופץ ובימים הקרובים השלטים הקיימים יוחלפו בשלטים אחרים, המביאים את תשובתנו החזקה והניצחת לטענות המובאות בשלטים שנתלו”.

ואכן, אתמול נתלו שלטים חדשים מטעם גפסו. בין השאר נכתב באחד השלטים: “נצרת עילית יהודית לנצח, לא עוד עצימת עיניים, לא עוד התרפקות על החוק המאפשר לכל אזרח לגור היכן שיחפוץ. זה הזמן לשמור על הבית”.

בסרטון המדובר נראות דמויותיהם המצוירות של טיבי, זועבי וחבר הכנסת דב חנין ומאחור שלט של מפלגה בשם טע”ם רע”ל. דמותו של טיבי פונה בקריאה: “תושבי נצרת עילית אני מבקש אל תתנו לשמעון גפסו להמשיך. הוא גזען ופשיסט וחלאה ובן זו...” דמותה של זועבי אומרת: “יש לנו בעיה רבה עם המז’נון שמעון גפסו”. אותה דמות המחקה את זועבי פונה לדמות בשם מועמר שמתלונן כי גפסו מונע ממנו ומאחיו לעבור לנצרת עילית ומסרב להקים מסגד ובית ספר. דמותו של חבר הכנסת דב חנין נראית גם כן בסרט והא מסביר כי “אין דבר כזה עיר יהודית, כמו שאין דבר כזה מדינה יהודית”.

ח”כ גילאון היה משועשע לגלות כי תמונתו וציטוט שאמר ב”הארץ” על ראש העיר גפסו - אשר היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה המליצו לבדוק את התנהלותו - הפכו לחלק מהקמפיין שלו. “אין לי התנגדות מיוחדת לשלטי החוצות”, אמר ח”כ גילאון, “אך כדאי שראש העיר הנכבד יצפה לתביעה על הפרת זכויות יוצרים מהצלם. הפיצויים בוודאי לא יבואו מחשבון משלמי המסים”. לדבריו, התמונה צולמה על ידי הצלם גיל לביא במסגרת קמפיין הבחירות של מרצ לכנסת ה-18.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ