עובדי עיריית שדרות מחו: המשכורת לא מגיעה בזמן כבר חצי שנה

העובדים, שחסמו כניסה לעיר, קראו למדינה להתערב במשבר הכלכלי המתמשך בעירייה. משרד הפנים: נעזור על אף שהעירייה לא עומדת בתוכנית ההבראה

שירלי סיידלר, כתבת "הארץ" בדרום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר, כתבת "הארץ" בדרום

עשרות עובדים בעיריית שדרות הפגינו הבוקר (ראשון) במחאה על הלנת שכרם בחודשים האחרונים. העובדים חסמו את הכניסה לעיר בצומת ניר עם, וקראו למשרד הפנים ולעירייה להסדיר את תשלומי השכר. מורדי אליאסי, יושב ראש ועד העובדים בעירייה, אמר ל”הארץ” כי “כבר שישה חודשים אנחנו לא מקבלים משכורות כחוק, בלי פנסיה, בלי תנאים סוציאליים. יש בממשלה אנשים אטומים ששבועיים לפני החגים לא דואגים לעובדים, שצריכים לצאת ולהיאבק”.

לדברי אליאסי, ‘’זו בושה וחרפה, לא מגיע לעובדים שהיו חומת המגן של המדינה במשך שנים להגיע למצב הזה. אבל הפעם אנחנו נצא למאבק עד הסוף, עד שנקבל את כל מה שמגיע לנו על פי החוק. לא נסבול יותר את ההשפלות”, הוסיף. בהפגנה העובדים נשאו שלטים וקראו בין היתר קריאות נגד שר האוצר יאיר לפיד: “כאן לא מדברים על ריקי כהן שמרוויחה 12 אלף שקל, אנחנו עובדים של 3,000 שקל”.

משכורתם של כ-230 עובדי העירייה מופקדת מדי חודש באיחור של ימים עד שבועות, מה שמקשה על ההתנהלות הכלכלית שלהם. ”כל חודש אותו הדבר. יש לי צ`קים חוזרים, הוראות קבע חוזרות ואני מסתכנת בזה שיעקלו לי את חשבון הבנק”, סיפרה אחת העובדות שיצאה להפגין. לדבריה, “לא יכול להיות שבמשך חצי שנה אצטרך להתחנן בבנק שלא יעשו לי בעיות. מה נעשה לקראת החגים? מתי נקבל את המשכורת? פעם היו אומרים שעוד שבוע נקבל את הכסף, החודש בכלל לא יצאו לדבר איתנו”. בעירייה ישנם כמה עובדים שגם בני זוגם מועסקים במקום, כך שבכמה בתים כלל אין הכנסה.

הפגנת עובדי עיריית שדרות, הבוקרצילום: אילן אסייג

ועד העובדים של העירייה הכריז על סכסוך עבודה עוד ביום רביעי האחרון, ומאז לא מוענקים שירותים לתושב וכן אין מענה וקבלת קהל במשרדים השונים. בהמשך היום התקיימה פגישה בין ראש העיר שדרות, דוד בוסקילה והחשב המלווה של העיר לבין מנכ”ל וסמנכ”ל משרד הפנים, כדי להגיע להסכם בעניין הפיגורים והתשלומים העתידיים לעובדים. “הממשלה מינתה חשב מלווה במטרה לעשות סדר בעיר, והמינימום זה לשלם משכורות לעובדים”, אמר יוסי אוחיון מוועד העובדים. “לא מדובר בפריווילגיה, אלא הדבר הבסיסי שאנחנו צריכים כדי לסגור את החודש”.

כעת העובדים מתכוונים להמשיך בעיצומים עד שתתקבל הבטחה מעיריית שדרות ומשרד הפנים שהמשכורות יופקדו בזמן ויועברו אליהם התנאים הסוציאליים. “אנחנו מחכים לראות מה ייחתם בפגישה במשרד הפנים ולפי זה נשקול את הצעדים שלנו, סיכם אליאסי. “אם וכאשר לא נקבל הבטחה על המשכורות, בימים הבאים נעלה לירושלים ונפגין בעצמנו מול משרד הפנים”.

עיריית שדרות מתמודדת בשנים האחרונות עם גירעון של למעלה מ-80 מיליון שקל. לטענת ראש העיר, הגירעון הוא תוצאה של קיצוץ במענקי האיזון בארבע השנים האחרונות, שנגרם בין היתר בעקבות שיפור במצב הביטחוני. יחד עם זאת לטענת משרד הפנים העירייה לא עומדת בתוכנית ההבראה, ורק לפני חודשיים מונה חשב מלווה חדש לעיר, בתקווה להשתלט על הפערים שנוצרו. כעת נראה כי תוכנית ההבראה עתידה להיפתח מחדש לדיון, זאת כדי למנוע מינוי של ועדת קרואה.

ראש העיר שדרות בוסקילה התייחס היום לעיצומים ואמר כי הם “מוצדקים לחלוטין. מי כמוני מבין לליבם של העובדים, זה כאב גדול שהם לא מקבלים את משכורתם. הטענות האלה הם תוצרים של הקיצוץ בתקציב כבר למעלה מארבע שנים ולצערי הרב הפתרונות שאנחנו מקבלים הם זמניים. התת־תקצוב של שדרות זועק לשמיים, נוצר חסר קבוע שהולך ומתעבה עם השנים ונוצר מצב של חוסר אפשרות לעמוד במטלות”. לדברי בוסקילה, אם וכאשר לא יימצא פתרון קבוע מול משרד הפנים, הוא עתיד להצטרף למחאת העובדים: “אם הפגישה לא תעלה יפה אני מתכוון ליטול ניצוח על העיצומים, אגבה אותם ואעשה כל פעולה כדי שהשכר ישולם לאלתר”.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה לדברים כי “למרות שעיריית שדרות לא עמדה בתוכנית ההבראה ולפנים משורת הדין, בישיבה שהתקיימה בהשתתפות נציגי עיריית שדרות, סוכם על מתווה למתן מענה תקציבי לעיריית שדרות לחודש הקרוב, שייעודו, בין היתר, תשלום משכורות לעובדים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ