מועמד לראשות העיר טבריה נפסל בשל חוק ישן, ודורש מבג"ץ לשנותו

תא”ל מרדכי פז, שעבר לעיר לפני שנה וחצי וגילה שהתמודדותו אסורה, דורש להפקיע את ההחלטה משר הפנים מחשש לשיקולים פוליטיים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22
אלי אשכנזי

תא”ל (מיל’) מרדכי פז, שעבר להתגורר לפני כשנה וחצי והחליט להתמודד לראשות העיר, גילה כי משרד הפנים אוסר זאת. הסיבה: סעיף בחוק משנת 1965, לפיו אם היה רשום בספר הבוחרים של רשות מקומית מסוימת 18 חודשים לפני יום הבחירות, הוא לא יכול להירשם בפנקס בוחרים של רשת אחרת.

לאחר שנודע לו על הבעיה מביע פז תמיהה כיצד , שרק לאחרונה עבר מגבעתיים לירושלים, במעבר שכל תכליתו התמודדות בבחירות המקומיות, כן יוכל לממש את ההליך הדמוקרטי, בעוד שעליו נאסר להתמודד.

"אני עומד בפני מצב שלא האמנתי שאעמוד בו", אמר ל"הארץ" והוסיף כי "כקצין צעיר, כשפיקדתי על סיירת צנחנים, היו מקרים בהם שר הביטחון בא ואמר לי: המדינה על כתפיך הלילה. כעת אותה מדינה מונעת ממני זכות דמוקרטית בסיסית לבחור ולהבחר". פז ציין עוד כי "שר הפנים אפילו לא משיב לפניותי. פשוט מתעלם. הוא לא סופר אותי".

פז עתר לבג"צ יחד עם חיים חליווה, בעלי המקומון כוכב הצפון, באמצעות עורכי הדין גדיאל בלושטיין ורונן לשם ממשרד בלושטיין, בר-קהן, ציגנלאוב ושות', בטענה לאי חוקיותו של סעיף 11(א) לחוק הרשויות המקומיות (בחירות), עקב טענתו ל"פגיעה בזכות היסוד לבחור ולהיבחר" ומסביר כי "הזכות לבחור ולהיבחר הינה זכות יסוד חוקתית במשטר דמוקרטי, בלעדיה לא ניתן לקיים משטר דמוקרטי ולהבטיח את זכויות היסוד של הפרט".

תא"ל מרדכי (מוטי) פז

פז, שהיה בעבר מבקר מערכת הביטחון, מבקש בעתירתו לבג"צ לשנות את חוק הרשויות המקומיות שלטענתו מונע ממנו להתמודד על ראשות העיר בשל טעמים טכניים וביורוקראטיים.

העותר עבר להתגורר בטבריה במארס 2012 (19 חודשים לפני מועד הבחירות שיערכו בעוד חודשיים), כעבור חודשיים עודכנה כתובתו החדשה בתעודת הזהות, אלא שכאשר ביקש להיכלל בפנקס הבוחרים על מנת שיוכל לבחור ולהיבחר בטבריה נענה בשלילה והופנה לסעיף 11 א' לחוק הרשויות המקומיות (בחירות), לפיו אם היה רשום בספר הבוחרים של רשות מקומית אחרת בתקופה של 18 חודשים שקדמו ליום הבחירות, הוא לא יוכל להירשם בפנקס הבוחרים של רשות אחרת.

נציג משרד הפנים הסביר לפז, כי לאור העובדה כי היה רשום בפנקס הבוחרים של המועצה האזורית חוף השרון ואף בחר בה בבחירות האחרונות לפני כשנה, הוא מנוע מלהירשם בפנקס הבוחרים של העיר טבריה וכפועל יוצא, אינו רשאי לבחור ולהיבחר.

"פז לא העמיד עצמו לבחירה בחוף השרון ואף לא השתתף בהליך הבחירות בישוב ולכן מדוע תישלל זכותו המהותית להיבחר ברשות מקומית ב', אם הוא כלל לא עמד לבחירה ברשות מקומית א'"? נכתב בעתירה.

לדברי עו"ד בלושטיין "שר הפנים, אשר מוסמך על פי חוק להתיר רישום במקרים מסוימים, התעלם מכל הפניות אליו". יש לציין כי פז עתר לבית המשפט המחוזי בנצרת, אך זה דחה את העתירה ונצמד ללשון החוק.

בעתירה לבג"צ מזכירים עוה"ד בלושטיין ולשם כי שר הפנים הינו מהליכוד וחבר מפלגתו, חבר הכנסת הקודמת, ציון פיניאן, מתמודד אף הוא לראשות העיריה. לדבריהם "עתידה של מפלגתו וחוזקה, תלויות, בין השאר, בבחירות שיתקיימו ברשויות המקומיות ברחבי הארץ". בעתירה נטען כי "החלטה של שר, המיטיבה עם בן מפלגתו ומרעה עם אדם אחר, אף שיכולה להיות עניינית לחלוטין, הינה החלטה הנחשדת באופן מיידי כנגועה בשיקולים פוליטיים, מקום בו אמורה להיות עניינית לחלוטין. על כן מציע שהחלטה בעניין תיקון פנקס הבוחרים תתקבל על ידי גוף אובייקטיבי אשר איננו נגוע בשיקולים פוליטיים ולהוציא החלטה זו מידיו של שר הפנים".

עוד טוען פז כי החוק היה צריך לכלול ועדת חריגים שתבחין בין תופעות של מעבר לעיר אחרת לצורך בחירות. כדוגמה מביא עו"ד בלושטיין את מועמדותו של משה ליאון לראשות עירית ירושלים בבחירות הקרובות, אשר מקום מגוריו, עד להחלטה להתמודד על ראשות העירייה, היה בכלל בגבעתיים. לטענת בלושטיין, "הסעיף המונע מפז להתמודד נכשל במבחן המידתיות ולכן יש לבטלו או להתאימו לתכלית החוק".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "מר מוטי פז היה רשום בפנקס הבוחרים של מועצה אזורית בשרון במהלך 18 החודשים האחרונים, שם התקיימו בחירות בחודש דצמבר 2012. בהתאם לסעיף 11 לחוק הרשויות המקומיות (בחירות), מי שב- 18 החודשים שקדמו ליום הבחירות היה רשום כתושב רשות מקומית בה התקיימו בחירות באותה תקופה, לא יוכל להכלל בפנקס הבוחרים של רשות מקומית אחרת, גם אם היא מהווה מקום מגוריו, ולפיכך גם לא יוכל לבחור או להיבחר בה. עוד ראוי לציין כי עתירה בנושא זה נדחתה בימים אלה ע"י בית משפט המחוזי בנצרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ