עיריית ירושלים והמדינה יעבירו 16 מיליון שקלים לפיתוח עיר דוד

הפרויקט באתר, שמנוהל ע"י עמותת אלע"ד, יכלול פיתוח של הרחוב מתקופת הורדוס שנחשף מתחת לרחוב הראשי של שכונת סילוואן

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

המדינה ועיריית ירושלים ישקיעו למעלה מ-16 מיליון שקלים בפיתוח הגן הלאומי עיר דוד שמנוהל על ידי עמותת אלע”ד (אל עיר דוד) וממוקם בסילוואן שבמזרח ירושלים.

על פי הצעת החלטה שתובא בשבוע הבא לוועדת הכספים של העירייה, יכלול הפרויקט "ביצוע שבילי רוחב, חפירות ארכיאולוגיות ועבודות פיתוח". בין היתר מיועד הפרויקט לפיתוח הרחוב מתקופת הורדוס שנחשף בשנים האחרונות מתחת לרחוב הראשי של סילוואן. בנוסף יכלול הפרויקט הכנת "דגם ייעודי" בעלות של ארבעה מיליון שקלים, הקמת "מיצג וידאו" בסכום של תשעה מיליון שקלים ו"מנהרת תצוגה" שתעלה של שבעה מיליון שקלים.

העלות הכוללת של הפרוייקט מוערכת ב-20 מיליוני שקלים, מחצית התקציב תגיע ממשרד ראש הממשלה, במסגרת תוכנית אתרי המורשת הלאומית. חמישה מיליון שקלים ייתרמו על ידי משרד התיירות. עיריית ירושלים תוסיף עוד 1.39 מיליון שקלים. שאר הכסף, כ-3.6 מיליון שקלים יגיעו מתרומה.

חפירות ארכיאולוגיות בגן הלאומי עיר דוד, לפני כחודשייםצילום: אמיל סלמן

סגן ראש העיר ויו"ר ועד הכספים, דוד הדרי, בירך על החלטה. "לגבי ירושלים אין פשרות, אנחנו צריכים להמשיך לבנות ולפתח בכל חלקי ירושלים", אמר.

באותה ישיבה של ועדת הכספים, שתהיה גם הישיבה האחרונה של הועדה בקדנציה הנוכחית, יובא גם סעיף להקמת מקווה טהרה בשכונה היהודית "נוף ציון" שבלב ג'בל מוכבר. עלות המקוה לתקציב העירוני – 144.9 אלף שקלים.

הגן הלאומי עיר דוד שמצוי בתוך הכפר סילוואן, מנוהל ב-20 השנים האחרונות בידי עמותת אלע”ד בהסכמה של רשות הטבע והגנים. בנוסף לניהול הגן פועלת העמותה ליישוב יהודים בסילוואן וכמה מאות יהודים מתגוררים כיום בבתים שנרכשו על ידי העמותה. לטענת התושבים הפלסטינים, פעילות העמותה הביאה לעליית המתח והתגברות האלימות בכפר. אם כי בחודשים האחרונים חלה רגיעה יחסית בהתנגשויות שבין צעירים לבין המשטרה בסילוואן.

אלע”ד זוכה בשנים האחרונות לתמיכה ממסדית גדולה שבאה לידי ביטוי בביקורי חיילים, בשיתוף פעולה הדוק עם רשות העתיקות, משרד התיירות ועיריית ירושלים וכן במתן תקציבים לפיתוח האתר. תחת ניהולה הפכה עיר דוד לאחד ממתחמי התיירות הפופולאריים בארץ.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי “אתר עיר דוד הוא מהאתרים הפופולריים ביותר בירושלים ומהחשובים בעולם. משרד התיירות החליט להסב סכום שהעירייה שותפה בו והיה מיועד בעבר למספר שבילים, ליצירת מופע מרהיב בשיטות טכנולוגיות מובילות שסביבו יתווספו מיציגים אשר ירחיבו את שעות פעילות האתר הפופולרי גם בשעות הלילה. אין כל תוספת תקציבית חדשה מעבר לסכומים שאושרו בשנים קודמות והדבר יובא לעדכון וועדת הכספים בעירייה”. בעמותת אלע"ד העדיפו שלא להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ