העליון הורה לפנות את המשפחה הפלסטינית מ"בית המריבה" בשייח' ג'ראח

אחרי 5 שנות מאבק, דחו השופטים את ערעור משפחת שמאסנה, שנאבקו נגד יורשי הבית היהודים הנתמכים בעמותת ימין, והורו להם "בלב כבד" לעזוב בתוך שנה וחצי

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט העליון הורה היום (חמישי) "בלב כבד" לבני משפחת שמאסנה משייח’ ג'ראח שבמזרח ירושלים להתפנות מביתם.

המשפחה - האב איוב (79), האם פהימה, בנם, אשתו וששת ילדיהם - מתגוררים זה עשרות שנים בבית קטנטן בשיח ג'ראח שבמזרח ירושלים זה עשרות שנים. בשנים האחרונות הם מנהלים מאבק נגד האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים והיורשים היהודיים של בעלי הבית המקוריים מלפני 1948. היורשים היהודים נתמכו בעמותת ימין שמקדמת את ההתנחלות היהודית בשייח’ ג'ראח. בין 1948 ל-1964 התגוררה במקום משפחה פלסטינית אחרת, ששכרה אותו מהאפוטרופוס הירדני. לטענת התובעים, משפחת שמאסנה נכנסה לגור בבית רק ב-1978. 

לפני כשנה וחצי דחה בית המשפט המחוזי את טענת בני המשפחה לפיה הם דיירים מוגנים בבית והורה על פינויים. בני המשפחה, בסיוע עו"ד מוהנד ג'ברה, ערערו לבית המשפט העליון.

בערעור טען בין היתר ג'ברה כי בני המשפחה, שלא קוראים עברית, לא הבינו את נוסח החוזים עליהם הם חתמו לאורך השנים. בנוסף טען ג'ברה כי היורשים שהגישו את הבקשה לפינוי בסיוע אנשי הימין העלימו מבית המשפט את העובדה שלאפוטרופוס לנכסי נפקדים אין יותר זכויות על הבית והוא אינו צד להליך.

היום דחו שלושת שופטי בית המשפט העליון, עדנה ארבל, חנן מלצר ונעם סולברג את טענות המשפחה והורו לה לפנות את ביתה. באופן יוצא דופן כתבו השופטים כי הם מקבלים את ההחלטה הזו "בלב כבד".

"אכן לא בנקל יפונה אדם מבית מגוריו, קל וחומר כאשר עסקינן באדם מבוגר שגר בנכס שנים רבות”, הוסיפו, “מסיבה זו בדיון שלפנינו חזרנו וניסינו להביא את הצדדים לפשרה שתאפשר למבקש להמשיך להתגורר בנכס עד אריכות ימים. לדאבון הלב, הצעתנו לא התקבלה על ידי הצדדים, ומשכך עלינו להכריע על-פי הדין".

השופטים החליטו בהתאם ל"נסיבות העניין ומתוך רצון לצמצם את הפגיעה במבקש" לעכב את ביצוע פסק הדין ב-18 חודשים, כלומר שמשפחת שמאסנה תוכל להתגורר בביתה עוד שנה וחצי.

"בית המשפט התעלם מכך שהאפוטרופוס הכללי הודה ששחרר את הנכס כבר במהלך הדיונים בבית המשפט השלום, והיורשים לא הודיעו דבר על העובדה הזו", אמר עו"ד ג'ברה, "הם המשיכו לנהל את תביעת הפינוי בשם אנשים פרטיים, ובכסות שהתביעה מנוהלת על ידי המדינה. למרות הכל, בית המשפט העליון הרגיש שנעשה עוול למשפחת שמאסנה ובאופן נדיר נתן להם עוד שנה וחצי להתגורר בבית. זה אומר הכל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ