בלחץ פעילים למען בעל"ח, כבד האווז יוסר מהתפריט במוזיאון ת"א

במוזיאון הודיעו כי יפסיקו למכור את המנה עד שהנושא ייבדק לעומק. אנונימוס: מי שמגיש כבד אווז משתף פעולה עם התעללות

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

מוזיאון תל אביב לאמנות הודיע היום (רביעי) כי ישקול לאסור מכירת כבד אווז במסעדה באגף החדש של המוזיאון, בעקבות לחץ מצד פעילים למען בעלי חיים. ייצור כבד שומני כרוך בפיטום בכפייה של עופות מים, ובעמותת אנונימוס הסבירו כי עופות רבים מתים תקופת הפיטום ואחרים סובלים מפציעות, אינם מסוגלים ללכת ומתקשים לנשום בשל לחץ הכבד המנופח על הריאות.

בעמוד הפייסבוק שלה הביעה העמותה מחאה על מכירת כבד במוזיאון. “פיטום אווזים – לא במוזיאון שלי!”, כתבה, “במסעדה שנפתחה לאחרונה בלב מוזיאון תל אביב ומעוצבת כחלק אינטגרלי מהאגף החדש עושים שימוש בתוצרי התעללות קיצונית בבעלי חיים, התעללות שנאסרה והוקעה בעשרות מדינות בעולם, ובכללן ישראל: כבד מפוטם”.

במכתב להנהלת המוזיאון הזהירו עו”ד יוסי וולפסון מ”תנו לחיות לחיות” וחגי כהן מאנונימוס כי “בהגשת תוצר העינויים הקשים הללו הופך מוזיאון תל אביב את עצמו למשתף פעולה עם התעללות קיצונית ולא חוקית בחסרי ישע. המשך הגשת תוצרי העינויים במקום יהפוך את המוזיאון לאויב שוחרי הצדק והחמלה באשר הם, ולסמל לאטימות ניהיליסטית מנותקת”.

בעקבות מחאת הפעילים הודיע המוזיאון בעמוד הפייסבוק שלו כי "אנו עורכים בדיקה בנושא הגשת כבד אווז במסעדת 'פאסטל' שבמוזיאון. הבדיקה תושלם תוך כשבועיים, ועז אז מנת כבד האווז יורדת מן התפריט".

הפגנה נגד פיטום אווזים, באוקטובר 2012צילום: תומר אפלבאום

לפני כעשור ובעקבות פסיקת בג"ץ אסרה המדינה לפטם עופות בישראל. עם זאת, החוק הקיים אינו אוסר לייבא כבד שומני ממדינות אחרות ולשווק אותו בארץ. בחודשים האחרונים דנה הכנסת בהצעת חוק של ח"כ דב ליפמן (יש עתיד), שנועדה לאסור מכירת כבד אווז בישראל. ועדת השרים לחקיקה אישרה את ההצעה, אך שר החקלאות יאיר שמיר והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו) הגישו ערר על ההחלטה ועיכבו את החוק.

לבסוף הסכימו להסיר את הערר בתמורה לשינוי נוסח החוק – מאיסור ייבוא לאיסור על מכירה של כבד מפוטם. משמעות הדבר שניתן יהיה להמשיך לייבא באופן פרטי כבד מפוטם לישראל, אך לא תתאפשר מכירתו במסעדות או בכל עסק אחר. הצעת החוק אושרה במתכונת זו בקריאה טרומית ברוב גדול, אולם בלחץ ישראל ביתנו החליטו ראשי הקואליציה להביאה לדיון מחדש בוועדת השרים לחקיקה. הדיון צפוי להתקיים במושב הבא של הכנסת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ