מטוסי קרב חלפו מעל ת"א בדרך ליירוט מטרה חשודה שהתבררה כלהקת ציפורים

המטרה נעה באיטיות ונחשדה ככלי טיס לא מאויש. תושבי מערב העיר דיווחו כי בתיהם רעדו בשל תנועת המטוסים, שהוחזרו לבסיסם כשהמטרה התגלתה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מטוסי קרב של חיל האוויר הוזנקו הבוקר (שבת) לפני השעה 10:00 ליירוט מטרה אווירית שהתגלתה על מסכי המכ"ם. המטרה עוררה חשד בשל איטיות תנועתה – מהירות שיוחסה בתחילה לכלי טיס בלתי מאויש.

המטוסים חלפו מעל תל אביב והרעידו שמשות ולבבות. תושבים במערב העיר סיפרו כי תנועת המטוסים החרידה את בתיהם. המטרה התגלתה כלהקת ציפורים ובעקבות זאת הם הוחזרו לבסיסם.

לפני כשלושה חודשים יירטו מטוסי חיל האוויר אווירון זעיר משקל פרטי שחרג מאזור ומגובה הטיסה המותרים ובלא קשר רדיו. דו"ח אירוע הבטיחות הטיסה, שהתפרסם בתחילת החודש, העלה כי ב-7 ביוני המריא במטוס הסופר דריפטר, בסביבות השעה 08.00 בבוקר, ממנחת עין ורד לטיסה באזור המותר ("בועה") בשרון.

בעת הטיסה, כשעה לאחר ההמראה, עבר הטייס מהאזור המותר הדרומי לאזור המותר הצפוני בשרון. זאת מבלי שיצר קשר רדיו דו-כיווני עם יחידת הבקרה בצפון הארץ.

מטוס F-16צילום: יובל טבול

המטוס סווג ע"י יחידת הבקרה "כתנועה לא מזוהה", בעודו מטפס, לפי מערכת התמונה האווירית, לגובה 2,000 רגל מעל פני הים. משהבחינו בעמדות הבקרה בתנועה, נעשו ניסיונות ליצור קשר עם המטוס במטרה לזהותו.

לאחר שהניסיונות לא לא צלחו, הוזנקו שני מטוסי קרב של חיל האוויר. הללו זיהו את המטוס מרחוק, על סמך מגע המכ"ם של יחידת הבקרה וליוו אותו לנחיתה, תוך שזיהו שכלי הטיס אינו מהווה סכנה. יחידת הבקרה הצפונית, בסיוע מטוסי הקרב שהוזנקו לזיהוי המטרה, עקבו אחרי כלי הטיס, עד לנחיתתו של הטייס במנחת עין ורד. האירוע דווח לחוקר הראשי על ידי חיל האוויר.

ממסקנות דו"ח הבדיקה של החוקר הראשי יצחק רז (רזצ'יק) עלה כי הטייס לא התעדכן כנדרש טרם טיסתו בשינוי תדר הבקרה וניסה ליצור קשר רדיו עם הבקרה הצפונית בתדר המוכר לו, שהוחלף מתחילת חודש מאי.

כמו כן, התגלה פער בין הגובה המירבי המותר שהטייס טוען שאליו טיפס באזור הצפוני המותר בשרון, לבין הגובה של 2,000 רגל, שנראה במערכת התמונה האווירית בבקרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ