נמצא הקבר האבוד של "הקונסול" האמריקאי בירושלים

במשך שנים ארוכות אבד מקום קבורתו של וורדר קרסון, שהתגייר והיה לדמות חשובה בקהילה הספרדית בעיר. מיפוי ממוחשב בהר הזיתים הביא למציאתו

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

וורדר קרסון, אחת הדמויות המסקרנות של ירושלים במאה ה־19, היה הקונסול האמריקאי הראשון בעיר - או לפחות החשיב את עצמו לכזה. לפני שלושה חודשים, בזכות פרויקט של עמותת אלע”ד, נחשף קברו האבוד של קרסון - שנולד כנוצרי־קווייקרי בפנסילבניה ומת בשם מיכאל בועז ישראל, כיהודי מכובד בקהילה הספרדית בעיר.

קרסון הגיע לארץ ב–1844, כשליח הממשל האמריקאי. אבל עוד לפני שרגלו דרכה בארץ הספיק משרד החוץ האמריקאי לבטל את המינוי בשל דיווחים שנגעו לאופיו של קרסון. ביטול המינוי, כמו גם העובדה שהשלטון העותומני סירב להכיר בו, לא הפריע לקרסון להתנהג כקונסול לכל דבר.

ארבע שנים מאוחר יותר התגייר ה”קונסול” והמיר את שמו למיכאל בועז ישראל. גרושתו תבעה אותו בארה”ב וביקשה לאשפזו בטענה שהשתגע - שכן הוא רוצה למסור את כל כספו ליהודים, לטובת הקמה מחדש של בית המקדש. במשפט המתוקשר העידו עשרות עדים ובסופו ניצח קרסון, במה שהפך לימים לתקדים חשוב במשפט האמריקאי.

הר הזיתים בירושלים, ארכיוןצילום: טס שפלן

לאחר הניצחון המשפטי שב קרסון לארץ, התעמק ביהדותו, התחתן עם יהודייה והפך לדמות חשובה בקהילה הספרדית בירושלים. הוא מת ב–1860 ונקבר בבית הקברות היהודי בהר הזיתים. הקונסול האמריקאי באותם ימים ציין כי הוא נקבר בהלוויה המתאימה לרב גדול, אך למרות זאת נעלם מקום קבורתו המדויק. במשך השנים נעשו מספר ניסיונות לאתרו, אך לשווא.

בשנים האחרונות פועלת עמותת אלע”ד למיפוי ממוחשב של בית הקברות ולתיעוד הכתובות שעל המצבות. לפני כשלושה חודשים בא למרכז המידע של העמותה אדם שהציג את עצמו כצאצא של אחיו של קרסון. חיפוש השם האמריקאי והשם “ישראל” לא העלה דבר, אך חיפוש השם “בועז” הביא למציאת הקבר שלו ושל אשתו. “האיש ירא את ה’ אשר בא לחסות תחת כנפי השכינה”, נכתב על המצבה העתיקה. סיפור גילוי הקבר מופיע במאמר קצר מאת דניאל שני, בספר “חלומות ודיפלומטיה בארץ הקודש” שייצא השבוע.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ