בניין בקטמון פונה מתושבים - הרשויות מתווכחות מי אחראי

בניין ברחוב דב הוז בבירה הוכרז כמבנה מסוכן כבר לפני שנה לאחר שסדקים נפערו בקירות והדיירים פונו. מאז מתגוררים הדיירים בדירות חלופיות

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

שנה חלפה מאז שדיירי בניין בשכונת הקטמונים בירושלים פונו מביתם לאחר שהבניין הוכרז כמבנה מסוכן ומאז הרשויות מתווכחות ביניהן מי אחראי לדיירים, שנותרו ללא ביתם. בעוד חודשיים יפסיק משרד השיכון גם לשלם סיוע בשכר דירה למפונים.

מהנדס עיריית ירושלים הכריז על הבניין, ברחוב דב הוז, כמבנה מסוכן בערב ראש השנה, לפני למעלה משנה, זאת לאחר שסדקים נפערו בקירות. בדיקת המהנדס העלתה כי הבעיה נובעת מהרחבה שנבנתה לבניין לפני עשרות שנים, הסדקים נפתחו בין ההרחבה לבין הבניין המקורי. בעירייה לא הצליחו לאתר את היתרי הבנייה וככל הנראה נבנתה התוספת ללא היתרים. הדיירים שרכשו את הדירות מאז לא ידעו על ההרחבה. שש משפחות פונו מהבניין, שתיים התגוררו בדירות בבעלות עמידר, להן נמצא פיתרון. ארבע המשפחות האחרות מקבלות סיוע בשכר דירה ממשרד השיכון, אך בינואר הקרוב אמור הסיוע להיפסק.

"באו אלי בוקר אחד ואמרו קחי תיק עם בגדים ותצאי מהבית", מספרת רונית לוי, אם חד הורית המתגוררת בבניין. "מאז אני חיה בדירת חדר וחצי עם שני ילדים ושום דבר לא נעשה. אף אחד לא יודע מי עשה את התוספות, ואף אחד לא אחראי. בינתיים אני ממשיכה לשלם את המשכנתא לדירה שאני לא יכולה אפילו להיכנס אליה", אומרת לוי. כדי לתקן את הבניין יש להרוס את התוספת שנבנתה, המשמעות היא הקטנת הדירות בכמחצית. "אני קניתי דירה של שלושה חדרים, 54 מטרים, עכשיו רוצים שאני אפרק חצי דירה ואשאר עם חדר, חצי סלון וחצי מטבח, איך אפשר לחיות כך?", היא מוסיפה.

עיריית ירושלים, משרד השיכון וחברת עמידר מעבירים את האחריות מהאחד לשני. מעיריית ירושלים נמסר: "בעקבות שינויים שנעשו במבנה שגרמו לפגיעה בבטיחותו, האגף למבנים מסוכנים בעירייה הוציא צו פינוי במטרה למנוע כל סכנת חיים. לפני למעלה משנה פנתה העירייה לחברת עמידר האחראית על המבנה בבקשה לבצע תיקונים על מנת להסדיר את בטיחות המבנה. האחריות על תיקון המבנה היא של חברת עמידר וכיום התיק נמצא בטיפול של הלשכה המשפטית. חשוב לציין כי המבנה מוגדר כמסוכן רק בשנתיים האחרונות ואין כל קשר בין תוספת הבניה שאושרה לפני שנים לבין הסכנה הקיימת והעירייה אינה אחראית על מתן פתרונות בנושא דיור".

בעמידר דחו את טענת העירייה שהחברה אחראית על המבנה, "הבניין אינו בניהול עמידר. האחריות על המבנה והדיירים היא של משרד הבינוי והשיכון".

ממשרד השיכון נמסר: "אגף אכלוס במשרד מטפל במתן סיוע מוגדל (ולפנים משורת הדין) לשכר דירה לדיירים בעלי הדירות שפונו מהבניין והזכאים לכך. יש להדגיש כי המשרד מבצע בדיקות משום שבמבנה יש שתי דירות שיכון ציבורי בבעלות המדינה ואין הוא אחראי לדירות במבנה שבבעלות דייריהם. לאחר בדיקת הפתרונות האפשריים להסרת צו הסכנה הוחלט בישיבת הוועדה למבנים פגומים שהתקיימה לפני כחודש, כי הפתרון של פירוק התוספות שבוצעו הינו הנכון ביותר הן הנדסית והן כלכלית. לפיכך, המשרד ישתתף בעלות חלקו היחסי בכניסה, כמספר יחידות הדיור שבבעלותו בשיכון ציבורי, 2 מתוך 6, במידה ויתר הדיירים יתארגנו להשלמת מהלך ביצוע זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ