פחות צעירים עוזבים את ירושלים

2,000 צעירים היגרו מהעיר בשנה האחרונה, לעומת 3,000 בשנת 2009. מרבית העוזבים: משפחות חרדיות המתקשות לשלם את שכר הדירה

ניר חסון
ניר חסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

פחות ופחות צעירים עוזבים את ירושלים - במיוחד מהמגזר החילוני והדתי - כך עולה מדו"ח של מכון ירושלים לחקר ישראל, העוקב אחר הגירת צעירים אל ומירושלים בשנים האחרונות. לפי הנתונים, רוב המהגרים הם בני משפחות צעירות מהמגזר החרדי, המתקשים לרכוש דירה בעיר.

נושא נטישת הצעירים עמד במרכז מערכת הבחירות בעיר, שהסתיימה בשבוע שעבר. המתמודד משה ליאון טען שראש העיר ניר ברקת לא הצליח לבלום את התופעה, והציג לראיה את 90 אלף בני האדם שעזבו את העיר במהלך כהונתו של ברקת.

עם זאת, על פי הנתונים החדשים, מספר המהגרים בגילאים 34-20 לירושלים, בניכוי מספר המהגרים ממנה בשנת 2012 - עמד על 2,130. זאת, לעומת 3,100 איש באותם הגילאים בשנת 2009. באותה תקופה חלה גם עלייה במספר הסטודנטים בעיר מ-30,300 ל-37,800. הנתונים מצביעים על ירידה הדרגתית החל משנת 2009.

בחינת השכונות מהן יצאו המהגרים מירושלים מעלה כי רובם הם חרדים. להערכת מחברי הדו"ח, לא פחות מ-75% מהצעירים שעזבו משתייכים למגזר זה. הדבר משתקף גם מיעדי ההגירה: תל אביב אמנם נמצאת במקום הראשון ביעדי ההגירה של ירושלמים, עם 831 צעירים שעזבו אליה בשנה שעברה. אך ארבעת היעדים שבאים אחריה הן הערים החרדיות: רמת בית שמש, מודיעין עלית, בני ברק וביתר עלית. אל כל הערים האלו יחדיו היגרו באותה תקופה 2,211 בני אדם.

צעירים בפאב בירושליםצילום: תומר אפלבאום

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ