עשרות הפגינו נגד ביטול האבטחה ביישובי עוטף עזה

תושבי היישובים התאספו במושב נתיב העשרה, במחאה על החלטת מערכת הביטחון לבטל את נוכחתם של חיילי צה"ל ב-13 יישובים באזור החל ממחר

שירלי סיידלר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שירלי סיידלר

עשרות תושבים מיישובי עוטף עזה הפגינו הערב (רביעי) במושב נתיב העשרה, במחאה על החלטת מערכת הביטחון לבטל את נוכחתם של חיילי צה"ל ב-13 יישובים באזור החל ממחר. לפי ההחלטה, היישובים שעל גבול רצועת עזה יידרשו מעתה לדאוג לאבטחתם. בהפגנה הניפו המשתתפים שלטים עם הסיסמה: "החיים שלנו שווים יותר מאשר הכסף". עוד החליטו חברי כיתת הכוננות של נתיב העשרה להחזיר את נשקם לצה"ל, במחאה על ההחלטה.

יו"ר ועדת הביטחון של נתיב העשרה, אביב רוזן, קרא אתמול לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון שסייר באזור לחזור בו מהחלטתו. לדבריו, ההחלטה "אולי תעזור לכם לחסוך כמה לירות למערכת הביטחון, אבל תעלה בקיפות חיי אדם. זה לא שווה את המחיר". 

יעל ניצן, תושבת נתיב העשרה שרקטת קאסם פגעה בביתה לפני כשנה, אמרה: "תושבי עוטף עזה הם אזרחים סוג ב' במדינה. אומרים לנו להיות חזקים, אבל כשאין מי שמגן ושומר עלינו, אין לנו איך להיות חזקים. מפקירים אותנו, ולאף אחד לא אכפת".

תושבי עוטף עזה בהפגנה נגד החלטת מערכת הביטחוןצילום: אליהו הרשקוביץ

עירית אביסרור, שמתגוררת כ-50 מטרים מהחומה, ציינה כי החיילים השומרים בכניסה ליישוב ומפטרלים באזור הגדר מעניקים מענה מיידי במקרה של חדירות ליישוב. "רק לפני חודש היה חשש לחדירת מחבלים וכולם נכנסו למתח גדול", סיפרה אביסרור. "החיילים נמצאים כדי לתת את המענה המיידי, מה שמקטין בהרבה את הסכנה. ביישוב יש כיתת כוננות, אבל מדובר בגברים עובדים שלא נמצאים כל הזמן כדי לשמור. כל האמצעים הביטחוניים לא נותנים מענה של מאה אחוז, הצמידות של היישובים לגדר זה עניין של שניות עד שמפגע יכול להיכנס לאחד הבתים ולפגוע בתושבים".

במהלך סיורו אתמול בגבול רצועת עזה, ביקר שר הביטחון במנהרה שנחשפה לפני כשבועיים בסמוך לקיבוץ עין השלושה. "יש פה אבטחה מאוד משמעותית על היישובים", אמר יעלון, "אבטחה זה לא שני חיילים ועמדת השער של קיבוץ או של יישוב. האבטחה היא קודם כל המכשול, היא מערכת ההתרעה, המודיעין והכוחות שפרוסים באזור, ביישובים וגם מחוצה להם. ולכן ההחלטה היא החלטה שנעשתה בשיקול דעת, אחרי עבודת מטה ארוכה". עוד אמר יעלון כי "היישובים יצטרכו למלא את המקום, בין אם על ידי תורנות ובין אם על ידי שמירה בשכר״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ