העליון קבע סופית: היום ייספרו המעטפות שיכריעו את הבחירות בנצרת

נדחו ערעורי שני המועמדים על החלטת המחוזי, שחייב את ועדת הבחירות בעיר לפתוח 47 מעטפות שנפסלו. הפער בין ראש העיר והמועמד המפסיד - 22 קולות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מתיחות רבה שוררת בנצרת בעקבות פסק דין של בית המשפט העליון, שדחה אמש שלישי) שני ערעורים שהוגשו בפניו על פסק דין של בית המשפט המחוזי בעיר, אימץ את החלטתו והורה לוועדת הבחירות בעיר לפתוח ולספור 47 מעטפות שנפסלו ביום הבחירות לראשות העיר. פתיחת המעטפות עשויה לשנות את תוצאות הבחירות, מאחר שההפרש הסופי בין ראש העיר המכהן עלי סלאם לבין ראש העיר לשעבר ראמז ג'ראייסי, שערערו שניהם על ההחלטה, עומד על 22 קולות בלבד. על פי החלטת העליון, ספירת המעטפות תתקיים היום, ובסופה תימסר התוצאה לבית המשפט המחוזי.

בבחירות הטעונות שהתקיימו בנצרת באוקטובר האחרון התמודדו על ראשות העיר חמישה מועמדים: ראמז ג'ראייסי, ראש העיר מטעם חד"ש שכיהן ברציפות מאז 1994; ממלא מקומו ב–15 השנים האחרונות, עלי סלאם, שפרש מחד"ש והקים רשימה עצמאית; חברת הכנסת חנין זועבי מבל"ד; ושני מועמדים נוספים המזוהים עם התנועה האיסלאמית. בניגוד לתחזיות הצליח סלאם, שנכנס למרוץ רק ארבעה חודשים לפני הבחירות, לאחד מסביבו רבים מתושבי העיר. בתום הספירה ובסיום הליך משפטי שניהל ג'ראייסי ועיכב את פרסום התוצאות בשבועיים, הוכרז סלאם כמנצח בבחירות שהוגדרו כהיסטוריות מאחר וסלאם הצליח להדיח את חד"ש מראשות העיר לאחר 36 שנים.

ראש העיר הנבחר, עלי סלאם, בבית המשפט בנצרת, באוקטובר האחרוןצילום: גיל אליהו

בחד"ש לא קיבלו את הגזירה וטענו כי אי־סדרים השפיעו על תוצאות הבחירות. התנועה הגישה באמצעות עו"ד עמאד דקואר ערעור על תוצאות הבחירות, שהסתמך על שני מרכיבים עיקריים - אי־ספירת 47 מעטפות, 42 מהן של בעלי מוגבלויות, בשל העדר חתימה של מזכיר הקלפי או חבר ועדת הקלפי על גבן ופסילת 39 פתקי הצבעה לטובת ג'ראייסי בטענה שהיו מקופלים. בערעור טען עו"ד דקואר שהפגמים שבגינם נפסלו המעטפות הם פגמים טכניים שאינם מצדיקים את פסילתן ובנוסף תבע לראות את הפתקים שנפסלו כדי לבדוק אם אכן נפל בהם פגם שהצדיק את אי־ ספירתם. מנגד טען סלאם כי לא נפל שום פגם בהחלטות של ועדת הבחירות וועדת הקלפי וכי אין מקום להתערב בהחלטותיהן.

ב–23 לדצמבר קיבלה שופטת המחוזי בנצרת נחמה מוניץ את טענותיו של ג'ראייסי בעניין המעטפות שנפסלו, אולם דחתה את הבקשה בעניין העיון בפתקי ההצבעה בטענה של שיהוי. בעקבות פסק הדין, שהתקבל בעיתוי רגיש מאוד, ערב חג המולד, הגיש סלאם בקשה לרשות ערעור לבית המשפט העליון, בטענה שהכרעת בית המשפט מבוססת על טעויות משפטיות - הן בנוגע לביסוס הראייתי הנדרש להתערבות בהחלטתה של ועדת הבחירות והן בכל הנוגע לפגמים המצדיקים פסילתן של מעטפות. ג'ראייסי ערער על ההחלטה בנוגע לאי מתן רשות לעיון בפתקי ההצבעה שלא נספרו, וטען כי מיד לאחר פרסום תוצאות הבחירות ברשומות הוא פנה מספר פעמים למנהל הבחירות בנצרת בבקשה לצלם את מלוא פנקסי הבוחרים הרלוונטיים. פניות אלו, כך נטען, לא נענו במשך זמן רב, ועל כן, העדיף להמתין עם הגשת הבקשה עד לקבלת החומרים במלואם.

בשבוע שעבר קיים בית המשפט העליון דיון ארוך בנושא בנוכחות הצדדים ושמע את טענותיהם. הערב קבע הרכב השופטים, בראשות המשנה לנשיא השופטת מרים נאור, כי אין מקום להתערב בהחלטת בית המשפט המחוזי ודחה את שני הערעורים.

מאז החל ההליך המשפטי בנוגע לתוצאות הבחירות שורר בעיר מתח רב, ותושבים בעיר חוששים מהתנגשויות אלימות בין הצדדים. חששות אלה הביאו כמה יוזמות להרגעת הרוחות מתוך העיר ומחוץ לה, בהן פניות מיו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס לשני הצדדים. בעיר הוחתמה עצומה למען בחירות חוזרות, אך להצעה זו אין אחיזה חוקית או משפטית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ