הטכנאי טוען שסגר את ברז הגז לפני שעזב. ביהמ"ש: קיים חשד לרשלנות

מעצר הטכנאי שנקרא לטפל בתקלה בבניין בגילה שבו אירע הפיצוץ הוארך ביומיים, סנגורו טען כי פעל כנדרש. ההרוגים: אברהם וגלית טופאן ובנם יוסף

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הטכנאי שנעצר הבוקר בחשד לרשלנות בעקבות פיצוץ הגז לפנות בוקר (שני) בדירה בירושלים, אומר כי סגר את ברז הגז טרם עזב את הבניין והתכוון להמשיך בתיקון התקלה הבוקר, אך במשטרת ירושלים, החוקרת את המקרה ביחד עם שירותי הכיבוי, דוחים את גרסתו. בית משפט השלום בבירה האריך ביומיים את מעצרו של הטכנאי, החשוד בגרימת מוות ברשלנות. ההרוגים בפיצוץ הם אברהם טופאן, בן 56, רעייתו גלית, בת 42, ובנם יוסף, בן שנתיים וחצי.

השופט יצחק שמעוני, שהאריך את מעצר הטכנאי ואסר על פרסום שמו, קבע כי הוגש לו "חומר חקירה שממנו ניתן לקבוע כי קיים חשד סביר לעבירת הרשלנות שהביאה למותם של שלושה בני אדם". נציג המשטרה ביקש להאריך את המעצר בחמישה ימים. לדבריו, "מדובר באירוע חמור מאוד, שלושה בני אדם את קיפחו חייהם. החקירה בשלב הראשוני שלה, ישנן פעולות חקירה מורכבות המחייבות הימצאות המשיב במעצר, שכן עילת המעצר במקרה דנן הוא שיבוש הליכים והעלמת ראיות".

אברהם טופאן ובנו יוסף חייםצילום: רפרודוקציה אמיל סלמן

במהלך הדיון הסתבר כי ההרוג בהתפוצצות, אברהם טופאן, הוא זה שהזמין את הטכנאי. לטענת המשטרה הטכנאי התרשל בתפקידו והלך מבלי לטפל בתקלה. סנגורו, עו"ד יהודה שושן, טוען כי מקור הפיצוץ לא היה בדירת משפחת טופאן אלא באחת מדירות השכנים. "אני אומר לך שזה אולי אצל זוג זקנים שהשאירו גז פתוח ולכן הפיצוץ, והקיר המגשר גרם להרס הנורא", אמר לנציג המשטרה. "אתה יכול לשלול את זה?". בהמשך טען הסנגור כי שכנים דיווחו במשך תקופה ארוכה, "חודשים אם לא שנים", כי בבניין מורגש ריח של גז.

  הסנגור טען כי הטכנאי עשה כל מה שהתחייב מתפקידו. לדבריו, "הוא הגיע ונתן טיפול הולם, למען הסר ספק הוא בדק את הדירה ממול, ירד למטה ובדק את כל הצנרת וכן את השעונים על פי דרישת הלקוח וסגר את הברז בדירת המנוח ומשפחתו, מה מצופה מאדם לעשות יותר מזה? יש נהלים שלא נותנים טיפול בתשתיות בשעת לילה לאור החשיכה ובבוקר היה צריך להגיע שוב טכנאי".

  גלית טופאן ובנה יוסף חייםצילום: רפרודוקציה אמיל סלמן

  חברת "סופרגז", המעסיקה את הטכנאי, מסרה כי "מפרטים ראשונים המצויים ברשותנו, מתברר כי בשעה 22:10 הוזעק טכנאי לבניין, בעקבות פנייה טלפונית שהגיעה מדיירי הבניין. על פי דיווח הטכנאי, הוא סגר את ברזי הגז. לצערנו, אירע הפיצוץ מאוחר יותר, בשעת לילה. על פי הוראות החוק, אמורה להתבצע בדיקה של מערכת הגז הראשית בבניין אחת לחמש שנים. בבניין בו אירע הפיצוץ, בוצעה בדיקה בספטמבר 2012, והמערכת נמצאה תקינה. החברה תשתף פעולה עם המשטרה והגורמים השונים למיצוי החקירה".

  בפיצוץ הלילה נפצעו 11 בני אדם, בהם אשה בת 50 שנפגעה באורח קשה מאוד וזוג שכנים בני 80 שנפגעו באורח בינוני. נראה כי הגורם לפיצוץ היה התלקחות של גז שדלף מצובר גז לתוך חדר בדירה. הגז, שדלף במשך כמה שעות, הגיע על פי ההערכות לריכוז של 2 עד 10 אחוזים וניצוץ הביא להתלקחותו. הפיצוץ הרס לחלוטין שתי דירות בבניין וגרם חמור נגרם לעשר דירות אחרות לפחות. כמה מהדיירים פונו לבתי מלון.

  הבניין בו אירע הפיצוץ לפנות בוקר בשכונת גילה, ירושליםצילום: אמיל סלמן

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ