ביהמ"ש בנצרת דחה את עמדת היועמ"ש בנוגע לבחירות חדשות לראשות העיר

השופטת תמהה על הבקשה המאוחרת לבחירות חוזרות. ראמז ג'ראייסי, שניצח בהפרש של 9 קולות, ידרוש שיוכרז כראש העיר, עלי סלאם יערער לעליון

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שופטת בית המשפט המחוזי בנצרת, נחמה מוניץ, דחתה הערב (רביעי) את הערעור שהגיש ראש העיר נצרת, עלי סלאם, שדרש להכיר בקולות שנפסלו כהצבעה עבורו או לפסול את תוצאות הבחירות בגין אי סדרים חמורים שהשפיעו עליהן. עמדתו של סלאם זכתה אתמול לגיבוי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ומשרד הפנים שתמכו בביטול תוצאות הבחירות לראשות העיר ובעריכת בחירות חוזרות. בעקבות הפסיקה הודיעו סיעות הקואליציה בעיר על שביתה כללית.

השופטת קבעה שעמדת וינשטיין תמוהה, משום שהבקשה לעריכת בחירות חוזרות הוגשה באיחור רב ולאחר המועד הקבוע בחוק להגשת ערעור בחירות. "הגשת בקשות לתיקון ערעורי בחירות כחודשיים לאחר פרסום תוצאות הבחירות ברשומות, תוך העלאת טענות חדשות, היא בבחינת הגשת ערעורי בחירות חדשים, שאין להתירה", כתבה מוניץ והוסיפה כי המידע שעל בסיסו מבקשת המדינה לבטל את הבחירות מצריך בירור וחקירה על ידי הגופים הרלוונטיים, שאין להתחילו בבית המשפט.

"אני מבקשת להדגיש כי שקלתי היטב את המפורט בעמדת המדינה ואת הטענה כי לכאורה יש פגיעה בטוהר הבחירות (דבר אשר כמובן לא הוכח בפניי), אולם באיזון שערכתי בין כל השיקולים לעניין יציבות השלטון, הקפדה על המועדים הקבועים בחוק והצורך הבלתי מתפשר להקפיד עליהם , מצאתי כי אין להתיר תיקון הערעור באופן המבוקש, אשר למעשה יוצר, ערעור בגין עילות חדשות לחלוטין", הוסיפה מוניץ. 

עלי סלאם בבית המשפט, באוקטובר האחרוןצילום: גיל אליהו

בית המשפט דחה גם את הטענות שהעלה סלאם בערעור הבחירות המקורי בעניין שגיאות בחישוב הקולות עבורו, ועל כן תוצאות הבחירות מעניקות יתרון של תשעה קולות לראש העיר הקודם ראמז ג'ראייסי. עם זאת, בנצרת מבינים היטב שהסוף לסאגת הבחירות, הנמשכת זה שלושה חודשים, עדיין רחוק. במחנה סלאם כבר מדברים על ערעור לבית המשפט העליון, בדרישה להורות על ביטול התוצאות ועריכת בחירות חדשות לראשות העיר. עמדה זו עולה בקנה אחד עם עמדת המדינה, אולם בחד"ש הגדירו את ההחלטה כקביעה חד־משמעית המצדיקה את עמדתם.

בעקבות פסק הדין פנה עו"ד עמאד דקור לבית המשפט ולמפקח על הבחירות בדרישה להכריז על ג'ראייסי כמנצח ולפרסם ברשומות שהוא ראש העיר. סיעות הקואליציה של סלאם פרסמו הודעת גינוי להחלטה וטענו כי אינה משקפת את עמדת רוב התושבים בנצרת. הם גם הכריזו על שביתה כללית בעיר כולל מוסדות החינוך. מנגד, בחד"ש קראו לתושבים שלא להיענות לשביתה בטענה שמדובר בערבוב פסול של בתי הספר במאבק פוליטי מקומי בעיר, והדגישו שצריך לכבד את החלטת בית המשפט. 

בשלב זה, החשש העיקרי בנצרת הוא מהתנגשות בין המחנות ומגלישה לאלימות ומתח עדתי, שהשלכותיו יהיו הרסניות מבחינת התיירות והמסחר בעיר. ל"הארץ" נודע כי אנשי ציבור מתוך העיר ומחוצה לה עמלים מול שני המחנות כדי להרגיע את הרוחות ולגבש הסכמות שיובילו לשיתוף פעולה ולהפגת המתח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ