העליון הורה למדינה לנמק מדוע לא תשנה את תוואי הגדר בבית ג'אלה

בתוואי הגדר הנוכחי, תשוסע העיירה באופן שיפגע בתושבים. לאחר שהונחה בפניו תוכנית חלופית, הקפיא ביהמ"ש את העבודות עד למתן הסברים

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

בית המשפט העליון הורה למדינה לנמק מדוע לא ישונה תוואי גדר ההפרדה באזור העיירה הפלסטינית בית ג'אלה שמדרום לירושלים. גדר ההפרדה באזור, שנועדה להקיף את ההתנחלות הר גילה, תוכננה באופן מפותל למדי.

נגד הגדר עתרו עיריית בית ג'אלה, תושבים באזור ושני מנזרים קתולים שפועלים במקום. על פי התוואי המקורי, הגדר אמורה היתה לעבור בין מנזר הנשים לבין מנזר הגברים כרמיזן. מנזר הגברים אמור היה להישאר בצד הישראלי ואילו מנזר הנשים בתוך מובלעת מיוחדת שתעביר אותו לצד הפלסטיני. העותרים טענו שהגדר תפגע בשירותי החינוך שמעניקים המנזרים לתושבי בית ג'אלה וכי היא מותירה בצד הישראלי אלפי דונמים של קרקע חקלאית, שהיא שטח ההתפתחות היחיד שנותר לעיירה. נזק נוסף שנגרם הוא סלילתו של כביש חדש, שעובר דרך שטחי טראסות עתיקות ושטח שאמור להיות גן לאומי בכדי לקצר את הדרך מהמנזרים לירושלים.

מנזר כרמיזן, שצפוי להיפגע מתוואי הגדר המתוכנןצילום: אמיל סלמן

"תוואי הגדר באזור גורם סבל נורא לתושבים, הוא גם חוצץ בין העיר לבין האזור היחיד שאליו היא יכולה להתפתח, הוא גם חוצץ בין העיר לבין המנזרים ההיסטוריים שלה שמהווים חלק אינטגרלי מהעיר", אומר עו"ד גיאת נאסר, המייצג את עיריית בית ג'אלה.

המועצה לשלום וביטחון, המאגדת קצינים בכירים במילואים, הצטרפה כידידת בית המשפט חרף התנגדות המדינה תוך שהשופטים מותחים ביקורת על המדינה שניסתה למנוע מהמועצה את מעמדה כידידת בית המשפט. המועצה הגישה תוואי חלופי לגדר ההפרדה, שעובר קרוב יותר לשכונת גילה ולקו הירוק ומותיר את השטחים החקלאיים ואת שני המנזרים בצידה הפלסטיני של הגדר. התוואי המוצע יצמצם גם הפגיעה בתושבי הכפר וולאג'ה שעל פי התוואי המקורי היה אמור להיות מוקף בגדר מכל עבריו. 

בהחלטה דרשו נשיא העליון אשר גרוניס והשופטים ניל הנדל ועוזי פוגלמן מהמדינה לנמק "מדוע לא תבוטל החלטתה של ועדת העררים שהוקמה לפי החוק מיום 24.4.2013, מדוע לא ייבחנו חלופות אחרות לתוואי הגדר באזור אליו מתייחסים צווי התפיסה ומדוע לא תאומץ חלופה אחרת לתוואי". בית המשפט נתן למדינה עד ל-10 באפריל להשיב לצו. בינתיים מוקפאות העבודות על תוואי הגדר.

בתוך כך, אתמול (ראשון) הורה הרכב אחר של בית המשפט העליון למשרד התחבורה לבחון את האפשרות לצמצם את מסילת הרכבת באזור הכפר בתיר, דרומית לוולאג'ה. צמצום שטח המסילה משני קווים לקו אחד באזור הכפר יאפשר הרחקת גדר ההפרדה מהטרסות העתיקות של בתיר.

הטראסות, שנבחנות כאתר מורשת עולמי, נחשבות לבעלות ערך נופי ותרבותי רב, בין היתר בשל שיטת ההשקייה המסורתית שלהן. לתושבי הכפר הצטרפה גם רשות הטבע והגנים שמתנגדת לגדר באזור זה. מומחה ביטחוני מטעם רשות הטבע הציג בבית המשפט חלופה שלפיה לא יהיה צורך בהקמת גדר וניתן יהיה להסתפק רק באמצעי פיקוח אלקטרונים. בדיון גם עלה מספרם המועט של נוסעים בקו ירושלים-בית שמש - כ-700 איש מדי יום בלבד, מה שלטענת העותרים לא מצדיק את הקמת הגדר.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "מערכת הביטחון נאמנה לצורך הביטחוני בהשלמת תוואי גדר הביטחון בעוטף ירושלים וסגירת הפרצה האחרונה שנותרה בהגנה על העיר. העתירה נוגעת למקטע קצר בלבד (כ-1,500 מטרים) שטרם הושלם, מתוך תוואי באורך של כ-12 ק"מ שרובו המכריע כבר נבנה, לאחר שנבחן ואושר ע"י בית המשפט. מערכת הביטחון תמשיך ותפעל בהתאם להחלטות בג"צ, ותנמק בפני השופטים את שיקוליה הביטחוניים בבחירת התוואי המוצע. מערכת הביטחון ערה לצרכי המנזרים, ותשמור את חופש הפולחן הדתי ואת צרכי המנזרים ללא שינוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ