העליון הכריע: בחירות חוזרות בנצרת בתוך 30 יום

בשל החשדות לאי-סדרים, הפך העליון את החלטת המחוזי. שר הפנים סער הודיע שהבחירות ייערכו ב-11 במארס

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

בית המשפט העליון הורה על עריכת בחירות חוזרות לראשות העיר נצרת בתוך 30 יום. בהחלטתו הפך העליון את הכרעת בית המשפט המחוזי בנצרת לפני כשבועיים. המחוזי דחה את ערעור ראש העיר, עלי סלאם, שדרש להכיר בקולות שנפסלו בספירת הקולות עבורו, או לפסול את תוצאות הבחירות בגין אי-סדרים חמורים שהשפיעו עליהן. סלאם, שפרש מחד"ש והקים רשימה עצמאית, הוכרז כמנצח בבחירות לראשות העירייה באוקטובר האחרון, לאחר שגבר על ראש העיר המכהן ראמז ג'ראייסי בפער זעום של 22 קולות.

בפסק הדין שכתבה השופטת דפנה ברק-ארז נכתב כי ההליכה לבחירות חוזרת היא "תוצאה קשה, עבור המתמודדים עצמם ועבור תושבי העיר. אולם, גם אי-ביטול והנצחת תוצאות התלויות על בלימה של קולות לוטים בחשד למשך חמש שנים היו עלולים להוביל לתוצאה קשה. בענייננו, העקרונות שהנחו אותנו לכל אורך הדרך בדבר טוהר הבחירות והגשמת רצון הבוחר מחייבים עריכת בחירות חוזרות לתפקיד ראש עיריית נצרת, וכך אנו מורים".

סאלם (במרכז) לאחר החלטת בית המשפט העליון, נצרתצילום: גיל אליהו

עוד קבעו השופטים כי בית המשפט נאלץ להכריע "בהתנגשות חזיתית בין שני ערכים מרכזיים של דיני הבחירות – החתירה ליציבות וודאות, מחד גיסא, והשמירה על טוהר הבחירות ובכלל זה הגשמת רצון הבוחר, מאידך גיסא".

שר הפנים, גדעון סער, ברך על החלטת בית המשפט העליון ואמר כי זהו "המוצא ההגיוני והסביר היחיד בנסיבות העניין". בהמשך להחלטת בית המשפט הודיע שר הפנים כי הבחירות החוזרות בנצרת יתקיימו ביום שלישי, 11 במארס 2014.

ראמז ג'ראייסי הודיע כי הוא מקבל את פסיקת בית המשפט והוא ותנועתו חד"ש יהיו ערוכים לבחירות. בהודעה שפרסמה חד"ש נכתב כי מהותו של פסק הדין היא שבחירתו של סלאם לא היתה לגיטימית. עוד נמסר מחד"ש כי הציבור בנצרת יצטרך להכריע בין "נאום הפחדה, אלימות ושימוש בכסף", לבין "דרך הפיתוח והשגשוג".

כיכר המעיין בנצרת, היוםצילום: גיל אליהו

עלי סלאם אמר כי הוא מקבל את החלטת בית המשפט ומברך עליה, כי הוא "בטוח בניצחונו הסוחף בבחירות שיתקיימו בעוד כחודש ". לפי סלאם, רוב תושבי נצרת רוצים את המהפך והשינוי האמיתי ולכן הצביעו לטובתו בהמוניהם. הוא המליץ לג'ראייסי לא להתמודד, "אלא לברך אותו כבר עכשיו על ניצחונו הצפוי".

כשהעניין נדון בבית המשפט המחוזי הגיש היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, המלצה בה קרא לערוך בחירות חדשות לראשות העיר. בית המשפט המחוזי לא נענה לה וקבע שעמדת היועמ"ש והתביעה של סלאם לבחירות חדשות הוגשו באיחור רב.

היועץ המשפטי לממשלה סבר בעמדתו כי "חומרת הפגיעה בטוהר הבחירות מחד, וגבוליות תוצאות הבחירות באידך, באופן שמספר ההצבעות הפסולות דומה ואף גדול מהפרש הקולות בין המועמדים, חוברות יחד למסקנה, כי קיימת אפשרות ממשית שתוצאות הבחירות אינן משקפות את רצון ציבור הבוחרים בנצרת. ומשזו הבקשה המתבקשת, ברור שלא ניתן להותיר את מצב הדברים כמות שהוא, ויש להורות על ביטול הבחירות ועריכת בחירות חדשות, על מנת לברר מהו רצונו האמיתי של ציבור הבוחרים בנצרת ולהגן על אמון הציבור בתוצאות הבחירות".  

לאחר הבחירות באוקטובר, ג'ראייסי ערער על התוצאות ותבע להוסיף לזכותו 39 קולות שנפסלו, ולספור 47 מעטפות שלא נפתחו. בית המשפט נענה לתביעתו באופן חלקי בדצמבר כשהורה לפתוח את המעטפות שנפסלו. לאחר ספירתן, עלה ג'ראייסי ליתרון של תשעה קולות. עם זאת, מבדיקה שערכו משרד הפנים, משרד הפנים והשב"ס עלה כי 11 אנשים שסומנו כמי שהצביעו שהו למעשה מחוץ בישראל, במעצר או במאסר ביום הבחירות. על ממצאי בדיקת המדינה התבסס היועץ המשפטי לממשלה, וינשטיין, בהמלצתו לקיום בחירות חוזרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ